Ενα καλό (πρώτο) ημίχρονο δεν φτάνει όταν παίζεις με τον Ολυμπιακό

04 Dec 2021 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, προηγήθηκε στο 16' με τον Διαμαντή, αλλά οι ερυθρόλευκοι σκόραραν τρείς φορές στην άμυνα του ΟΦΗ και πέρασαν απο το Γεντί Κουλέ με 1-3 συνεχίζοντας την πορεία τους προς τον τίτλο.

Ο ΟΦΗ του Νιόπλια, έχει να υπερηφανεύεται για την αξιλομαχη πραγματικά εικόνα του πρώτου μέρους, όπου ο ΟΦΗ κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό.

Κλειδί για την έκβαση του αγώνα, ήταν η γρήγορη ισοφάριση για τους ερυθρόλευκους με τον Μπα στο 24'.

Εκεί η άμυνα του ΟΦΗ, ξέχασε αφύλακτο τον αμυντικό του Ολυμπιακού και αυτός έκανε το 1-1, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια.

Αν ο ΟΦΗ είχε αντέξει να πάει στο πρώτο ημίχρονο με το 0-1, ίσως η εξέλιξη του αγώνα, να ήταν διαφορετική, καθώς το πρώτο ημίχρονο, δεν είχε μεγάλες φάσεις.

Στο δεύτερο, ο Ολυμπιακός, βρήκε ένα ακόμη γκολ απο τον στόπερ Σισέ, στο 49' σε μια φάση που και πάλι η άμυνα του ΟΦΗ είχε προβλημαική αντίδραση.

Ο Διαμαντής δεν έδιωξε σωστά και ο Σισέ, έγινε ...σεντερ φορ για το 1-2, με συρτό σουτ.

Στο 60' ο Ολυμπιακός καθάρισε το παιχνίδι με ένα ακόμη γκολ απο τον Λόπες για το 1-3 και απο εκεί κει μετά ο απογοητευμένος  ΟΦΗ, απειλήθηκε με περισσότερα τέρματα, καθώς οι ερυθρόλευκοι είχαν δοκάρι με τον Μπα στο 72' κι μια μεγάλη ευκαιρία με τους Λόπες και Ελ Αραμπί σο 73'.

Ο ΟΦΗ στον υπόλοιπο χρόνο δεν είχε σφιγμό και ανέργεια για το γκολ, που ίσως του χάριζε κάποιες πιθανότητες και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε ένα μεγάλο διπλό στην Κρήτη, που τον φέρνει πιο κοντά στον τίτλο.

Ο ΟΦΗ προδόθηκε απο την άμυνα του. Σε αυτά τα παιχνίδια μετράει η λεπτομέρεια

Οταν δέχεσαι δυο γκολ απο τον στόπερ της αντίπαλης ομάδας (Σισέ), αυτό τα λέει όλα.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με τον Διαμαντή, απέναντι στον Ολυμπιακό, αλλά παρά την φιλότιμη προσπάθεια του Επασί, η άμυνα δεν ανταποκρίθηκε και οι ερυθρόλευκοι με δυο γκολ του Σισέ, ο οποίος απο στόπερ...ντύθηκε σέντερ φορ και ένα του Λόπες, πανηγύρισε τη νίκη με 1-3 στο Γεντί Κουλέ.

Και στα δυο γκολ του Σισέ, η άμυνα του ΟΦΗ, πιάστηκε αδιάβαστη, το πρώτο με κεφαλιά νικώντας κατά κράτος στον αέρα τον Βούρο και το δεύτερο, σαν σε...προπόνηση αφύλακτος με πλασέ μέσα στην περιοχή.

Ο ΟΦΗ του πρώτου ημιχρόνου, έδειξε ότι μπορούσε να κοντάρει τον μεγάλο του αντίπαλο.

Οχι όμως και του δευτέρου.

Σε αυτά τα παιχνίδια, επίσης,  με ομάδες όπως ο Ολυμπιακός, ένα ημίχρονο, δεν φτάνει για ένα μεγάλο αποτέλεσμα.

Read 409 times Last modified on Wednesday, 08 December 2021 11:13