Δεν έβαλε γκολ και το πλήρωσε

27 Mar 2021 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Ο Εργοτέλης επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, έπαιξε για τη νίκη στην Ξάνθη, αλλά γνώρισε άδικη ήττα με 1-0, η οποία είναι ωστόσο, η τέταρτη συνεχόμενη για το κρητικό συγκρότημα, που χάνει έδαφος στην μάχη της ανόδου.

Το γκολ του Μικελτάτζε, κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 67', χάρισε τη μεγάλη νίκη στην Ξάνθη, η οποία μπαίνει πλέον πολύ γερά στο κόλπο της ανόδου.

Ο Εργοτέλης είχε διπλάσιες τελικές σπο την Ξάνθη (8 έναντι 4), είχε δοκάρι με τον Απι στο 11', αλλά σε ένα ακόμη παιχνίδι πλήρωσε την επιθετική του δυστοκία.

Δοκάρι είχε και η Ξάνθη στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μηστακίδη (75').

Η Ξάνθη είχε και ένα ακυρωθέν γκολ στο πρώτο ημίχρονο στο 26' σε φαουλ του Εμπερτ, αλλά δόθηκε επιθετικό φάουλ σε σπρώξιμο στον κεντρικό αμυντικό τυ Εργοτέλη, τον Μπάτζιο, σε μια φάση που επίσης έφερε διαμαρτυρίες, αλλά αυτή τη φορά απο τους γηπεδούχους, προς τον διαιτητή Τσακαλίδη.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, αποβλήθηκε ο σκόρερ Μικελτάτζε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, απο το διαιτητή.

Ο Εργοτέλης είχε παράπονα και απο την διαιτησία του Τσακαλίδη (Χαλκιδικής), καθώς στην φάση του γκολ ζήτησε επιθετικό φάουλ στον Ποζατζίδη που δεν δόθηκε.

Μάλιστα στην φάση αυτή, αποβλήθηκε απο τον πάγκο ο Γενικός Αρχηγός του Εργοτέλη, Σταύρος Λαμπράκης, ο οποίος ήταν έξαλλος.

Το παιχνίδι στην Ξάνθη, κρίθηκε στο γκολ, όπως το περίμεναν στον Εργοτέλη, αλλά δυστυχώς για αυτούς, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, το γκολ το είχε η Ξάνθη.

Το πέτυχε και πήρε το παιχνίδι.

Πάντως παρά την τέταρτη συνεχόμενη ήττα, η εμφάνιση του Εργοτέλη, δεν είχε καμία σχέση με την άσχημη εικόνα των τελευταίων αγώνων.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, έτρεξε πολύ, αλλά της έλλειψε η αποτελεσματικότητα.

Ο Εργοτέλης μετά και τη νίκη του Λεβαδειακού στη Ρόδο, υποχωρεί στην 4η θέση, μετά απο ένα εφιαλτικό 15νθήμερο, στο οποίο απο πρώτος βρέθηκε τέταρτος, με 4 σερί ήττες.

Πρέπει να βρεί δύναμη και να σηκώσει κεφάλι, καθώς τίποτα δεν έχει ακόμη κριθεί.

Ολά θα παιχθούν στα πλέι-όφ και σε αυτά πρέπει να πάει ο Εργοτέλης, με όσο το δυνατόν λιγότερες διαφορές, απο τους υπόλοιπους.

Read 332 times Last modified on Tuesday, 30 March 2021 15:03