Φως στο τούνελ για τον ΟΦΗ του Νιόπλια, παρά τη 10η σερί ήττα!

14 Mar 2021 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Στο ντεμπούτο του Νικου Νιόπλια στον πάγκο, ο ΟΦΗ, ήταν μαχητικός και ανταγωνιστικός απέναντι στον Αρη που είναι μια απο τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος και ίσως η ομάδα που παίζει φέτος το καλύτερο ποδόσφαιρο μετά τον Ολυμπιακό.
Ο Αρης πήρε το παιχνίδι με 1-0 με το γκολ του Μήτρογλου στο 6’ (τραυματίστηκε στο 22’ και έφυγε απο τον αγώνα), ωστόσο ο ΟΦΗ έδειξε σοβαρά σημάδια βελτίωσης σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια, δεν εγκατέλειψε ποτέ το παιχνίδι και διεκδίκησε μέχρι το τέλος, τις πιθανότητες του.
Ειδικά ο ΟΦΗ του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αρκετά καλός, κάτι που είχαμε πολύ καιρό να δούμε, καθώς συνήθως στο δεύτερο 45λεπτο, η κρητική ομάδα καταρρέει.
Ο Αρης πήρε το παιχνίδι λόγω της δυνατής του εκκίνησης.
Σκόραρε με τον Μήτρογλου στο 6', είχε δοκάρι με τον Σίλβα στο 8’, μια ακόμη μεγάλη φάση με τον Σάσα στο 35’ και γενικά θα μπορούσε να ειχε τελειώσει το παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο.
Δεν το έκανε και ο ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο, κοντρόλαρε το παιχνίδι.
Βέβαια με εξαίρεση κάποια σουτ του Ντε Γκουσμάν στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να δημιουργήσει «καθαρή» ευκαιρία, αλλά η γενική εικόνα του ΟΦΗ απέναντι σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο, άφησε οπωσδήποτε αισιόδοξα μηνύματα για το μέλλον.
Ο ΟΦΗ υπέστη την 10η σερί ήττα του, στο πρωτάθλημα και παραμένει σε θέση μπαράζ για την επιβίωση του.
Αυτή τη φορά, ωστόσο, η προσπάθεια απο τους παίκτες του ΟΦΗ έγινε.