Ο ΟΦΗ αυτοκτόνησε στη Λαμία!

29 Jan 2022 Written by

Μέχρι το 83' κρατούσε το διπλό (0-1), με το γκολ του Τσιλιανίδη (34'), αλλά ένας πρώην παίκτης του ΟΦΗ, ο Γιώργος Μανούσος, είχε διαφορετική άποψη και με δυο γκολ σε 5 λεπτά (83' και 88'), τιμώρησε τα παιδαριώδη λάθη της άμυνας του ΟΦΗ (ειδικά στο δεύτερο γκολ υπάρχει τραγικό λάθος απο τον Καμάου) και χάρισε στη Λαμία, μια τεράστια νίκη, που είναι...μισή σωτηρία (ανέβηκε στους 18 βαθμούς).

Ενώ ο ΟΦΗ, παραμένει εκτός εξάδας και είδε μάλιστα τον Αστέρα, να ξεφεύγει μετά το μεγάλο διπλό που έκανε στη Λεωφόρο, επί του Παναθηναικού (0-1).

Την Τετάρτη (2/2) ο ΟΦΗ, υποδέχεται τον Παναθηναικό στο Γεντί Κουλέ, σε ένα παιχνίδι που η νίκη είναι μονόδρομος.

Ο ΟΦΗ σκόραρε στο 34' με τον Τσιλιανίδη, σε ένα γκολ, που ανήκει σε μεγάλο βαθμό στον Γκαγιέγος, ο οποίος έκανε παράλληλη σέντρα μισό γκολ και σχεδό πάνω στη γραμμή οΤσιλιανίδης, ίσα που ακούμπησε τη μπάλα για να τη σπρώξει στα δίχτυα (0-1).

Αρχικά ο διαιτητής Τσακαλίδης ακύρωσε το γκολ ως επιθετικό φάουλ στον Τσιλιανίδη (δεν υπήρχε) και ο διαιτητής VAR (Παπαδόπουλος), ήρθε να διορθώσει το τραγικό λάθος του διαιτητή, με αποτέλεσμα το γκολ να μετρήσει κανονικά.

Τοσο, ο ΟΦΗ, οσο και η Λαμία είχαν φάσεις για γκολ, όμως το 0-1, έμεινε μέχρι το 83'.

O ΟΦΗ τις μεγαλυτερες με τους Τοράλ (κεφαλιά-ψαράκι) και Ντούρμισάι (τετ-α-τετ).

Στο 82' ακυρώθηκε ως οφσάιντ (μέσω VAR) γκολ του Καμάου για να κλειδώσει ο ΟΦΗ τη νίκη με το 0-2.

Και στα επόμενα πέντε λεπτά, ήρθαν τα πάνω-κάτω με το Μανούσο, να έρχεται απο τον πάγκο και με δυο γκολ (83 και 85') να χαρίζει στη Λαμία τη νίκη και ο ΟΦΗ να τα έχει με την τύχη του, που δεν έβαλε νωρίτερα ένα δεύτερο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη.

Στο 90' ο Νιόπλιας έριξε στη μάχη και το νεοαποκτηθέντα Βραζιλιάνο Φελίπε, μήπως μπορέσει να βρεί ένα γκολ στις καθυστερήσεις, αλλά το 2-1, παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Μετά το 0-0 του αγώνα του πρώτου γύρου, στο Γεντί Κουλέ, ο ΟΦΗ χάνει και στη Λαμία (2-1), με συνολική απώλεια 5 βαθμών φέτος απο την φετινή ομάδα.

Αν χαθεί η εξάδα για τον ΟΦΗ, ένας απο τους λόγους, θα είναι και αυτές οι βαθμολογικές απώλειες.