Με δυο πέναλτι έχασε 3-1 ο ΟΦΗ απο τον Αρη-Παράπονα για τον διαιτητή Φωτιά

01 Dec 2021 Written by

Με δυο πέναλτι-και τα δυο με χρήση VAR-έπεσε ο ΟΦΗ στο Κλεάνθης Βικελίδης, στο πρώτο παιχνίδι με τον Αρη για την φάση των 16 του Κυπελλου Ελλάδος.

Το γκολ του Καστάνιος, με ωραίο πλασέ μετά την κάθεση του Τοράλ, αφήνει κάποιες πιθανότητες στον ΟΦΗ για τη ρεβάνς στο Γεντί Κουλέ στις 23 Δεκεμβρίου.

Το τρίτο γκολ του Αρη στο 90' έφερε βροχή απο διαμαρτυρίες απο τους παίκτες του ΟΦΗ, προς τον διαιτητή Φωτιά σε μια φάση που ο βοηθός έδειξε άουτ και ο διαιτητής πήρε πάνω του τη φάση και έδειξε κόρνερ.

Στο 13' ο Βούρος τράβηξε τον Καμαρά, μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι και ο Μπρούνο Γκάμα έκανε το 1-0.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου καταλογίστηκε και δεύτερο πέναλτι υπέρ του Άρη, σε πτώση του Εντιαγέ στο χορτάρι μετά από ανατροπή από τον Μεγιάδο! Μετά από εξέταση της φάσης στο VAR η παράβαση δόθηκε με τον Καμαρά να εκτελεί εύστοχα και πάλι, κάνοντας το 2-0 για τους «κιτρινόμαυρους».

Στο 56ο λεπτό ο ΟΦΗ μείωσε στο σκορ με τον Καστάνιος, ο οποίος βρήκε δίχτυα, μετά από κάθετη του Τοράλ (2-1).

Στο 68' ο Άρης έκανε το 3-1, μετά το αυτογκόλ του Διαμαντή, ωστόσο το τέρμα αυτό ακυρώθηκε, καθώς στην αρχή της φάσης υπήρχε οφσάιντ, όπως διαπιστώθηκε στο VAR.

Στις καθυστερήσεις έγινε το 3-1 με τον Ιτούρμπε και ο Αρης πήρε ένα μεγάλο αβαντάζ για τη ρεβάνς.

Γκολ: 16' πεν. Μπρούνο Γκάμα (Άρης), 45+4' πεν. Καμαρά (Άρης), 56' Καστάνιος (ΟΦΗ), 90' Ιτούρμπε (Άρης)

Κίτρινες: Βούρος (ΟΦΗ), Σάσα (Άρης), Φαμπιάνο (ΟΦΗ).

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας) Βοηθοί: Κούλα Χασάν (Ξάνθης), Παντελής Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής) Παρατηρητής: Τάπατζας (Θράκης) Τέταρτος: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Γρεβενών) - VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), AVAR: Τρύφων Πετρόπουλος(Αρκαδίας)

Κίτρινες: Σάσα, Φαμπιάνο, Σούντγκρεν - Βούρος, Γιαννούλης, Βάτερμαν.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Γκάνεα (70' Λούμορ), Τζέγκο, Σάσα (86' Μάνος), Γκαρσία (46' Μαντσίνι), Εντιαγέ (70' Ματίγια), Γκάμα (70' Ιτούρμπε), Καμαρά.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Γκαγιέγκος (32’ Μεγιάδο), Τοράλ (64' Ναμπί), Ντε Γκουζμάν, Λάμπρου (84' Γιαννούλης), Καμάου (46' Τσιλιανίδης), Καστάνιος (84' Γιάννου).

***Αναγκαστική αλλαγή έγινε ο Φελίπε Γκαγιέγκος, έπειτα από ενοχλήσεις που είχε στα πλευρά.

Read 1308 times Last modified on Saturday, 04 December 2021 23:17