Δυνατά παιχνίδια περιλαμβάνει η δεύτερη αγωνιστική (μετά την επανέναρξη) και η 6η ουσιαστικά στον Κρητικό όμιλο της Γ' Εθνικής.
Το ντέρμπι του πρωτοπόρου ΣΥΝΚΑ με τον Πόρο, ο οποίος υπέστη ήττα-σοκ την περασμένη αγωνιστική στο Γάζι απο τον ΑΟΑΝ (0-2), ξεχωρίζει στο πρόγραμμα.
Ο Γιούχτας, που ξεκίνησε με νίκη επί του ΣΥΝΚΑ, δοκιμάζεται στη Νεάπολη.
Ο ΠΟΑ, έχει δύσκολη έξοδο στο Ρέθυμνο, με τον Ρεθυμνιακό, στο παιχνίδι που ανοίγει την αυλαία της αγωνιστικής (Σάββατο 17/4, 4.30μμ).
Ενώ ο Αλμυρός, φιλοξενεί τη Δαμάστα, σε ένα ακόμη ενδιαφέρον παιχνίδι.
Ο ιστορικός ΑΟΑΝ αγωνίζεται στην έδρα του με το Ρεθυμνιακό και θέλει νίκη για να δώσει αξία, στο μεγάλο διπλό της περασμένης αγωνιστικής επί του Πόρου.
Ηρόδοτος και Πλατανιάς, θα πάρουν χωρίς αγώνα τους τρείς βαθμούς, καθώς οι αντίπαλοι τους Παλαιόχωρα και Αρης Ρεθύμνου, έχουν αποχωρήσει απο το πρωτάθλημα.
Χαμός γίνεται στην κορυφή, καθώς 5 ομάδες ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση!
Δείτε στα παρακάτω VIDEOS δηλώσεις των προπονητών για τα προσεχή παιχνίδια.
Οι διαιτητές
Σάββατο 17/04
16:30 Αστέρας Ρεθύμνου-ΠΟΑ
Διαιτητής: Αντωνίου (Χανίων)
Βοηθοί: Μαυρεδάκης – Μαρκετάκης (Χανίων)
Κυριακή 18/04
16:30 Νεάπολη-Γιούχτας
Διαιτητής: Μαυραντωνάκης Ν. (Χίου)
Βοηθοί: Βλαχάκης – Λιοδάκης (Ρεθύμνου)
16:30 ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ-Πόρος
Διαιτητής: Μόσχου (Λασιθίου)
Βοηθοί: Θεοδοσάκης – Καφεσάκης (Λασιθίου)
16:30 Αλμυρός-Δαμάστα
Διαιτητής: Βισκαδούρος (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Δασκαλάκης Α. – Μαυραντωνάκης Α. (Ηρακλείου)
16:30 ΑΟΑΝ-Ρεθυμνιακός
Διαιτητής: Ζαφείρης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Σφακιανάκης – Μάτσας (Ηρακλείου)
16:30 Αρης Σούδας-Αναγέννηση Ιεράπετρας
Διαιτητής: Βασάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Τσαμπουράκης – Δρακουλάκης (Ηρακλείου)
Η βαθμολογία
1.ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ 12
—————————————————-
2.ΠΟΑ 10
-.ΑΟΑΝ 10
-.Δαμάστα 10
-.Ηρόδοτος 10
-.Αναγέννηση Ιεράπετρας 10
7.Ρεθυμνιακός 9
8.Αλμυρός 8
-.Γιούχτας 8
10.Πόρος 7
—————————————————-
11.Αρης Σούδας 5
12. Νεάπολη 4
13.Αστέρας Ρεθύμνου 3
14.Πλατανιάς 1
15.Παλαιόχωρα αποχώρησε
16.Αρης Ρεθύμνου αποχώρησε
Η αγωνιστική (6η)
Κυριακή 18 Απριλίου
Νεάπολη-Γιούχτας
ΣΥΝΚΑ-Πόρος
Αλμυρός-Δαμάστα
ΑΟΑΝ-Ρεθυμνιακός
Παλαιόχωρα-Ηρόδοτος 0-3 ά.α.
Αστέρας Ρεθύμνου-ΠΟΑ
Αρης Σούδας-Αναγέννηση Ιεράπετρας
Πλατανιάς-Αρης Ρεθύμνου 3-0 ά.α.