fastfitness 500X176 01

winnerkorts

Τα γκολ του Champions League (VIDEOS)

07 Apr 2021 Written by

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 3-1 της Λίβερπουλ και η Σίτι νίκησε 2-1 τη Ντόρτμουντ στα ματς με τα οποία ξεκίνησε η προημιτελική φάση του Champions League.
Τρία χρόνια μετά τον τελικό του Champions League, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με το ίδιο σκορ την Λίβερπουλ (3-1) και πήρε σημαντικότατο προβάδισμα για την πρόκρισή της στους ημιτελικούς της εφετινής διοργάνωσης, ενώ η Σίτι με το γκολ του Φόντεν στην εκπνοή νίκησε με 2-1 την Ντόρτμουντ και πλέον τα πάντα θα ξεκαθαρίσουν στη ρεβάνς της 14ης Απριλίου.

Στο «Αλφρέδο Ντι Στέφανο» ο απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Βραζιλιάνος Βινίσιους Ζούνιορ. Ο 21χρονος επιθετικός παραβίασε δύο φορές τα δίχτυα των «κόκκινων», ενώ σε τέταρτο σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις σκόραρε και ο Ασένσιο.

Το γκολ του Μο Σαλάχ στο ξεκίνημα της επανάληψης σαφώς και αφήνει ελπίδες στους απερχόμενους πρωταθλητές Αγγλίας για την ανατροπή στη ρεβάνς της 14ης Απριλίου στο «Άνφιλντ».
Ο τίτλος του φαβορί που είχε πριν το ματς με την Ντόρτμουντ η δεν επιβεβαιώθηκε πλήρως τουλάχιστον στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση επί αγγλικού εδάφους.

Οι «πολίτες» πήραν τελικά τη νίκη στο 90΄ με τον Φόντεν (2-1), αλλά το γκολ του Ρόις έξι λεπτά νωρίτερα μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο την προσεχή εβδομάδα στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ», όπου η Μπορούσια έχει κάθε λόγο να ονειρεύεται.

Δείτε παρακάτω τα γκολ των αναμετρήσεων.