Ξανά "άσφαιρος" ο Εργοτέλης-Νέα ήττα

24 Jan 2021 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, ο Εργοτέλης, δεν σκόραρε και έχασε.

Οπως με τον Ιωνικό (0-1), έτσι και με τον Λεβαδειακό (0-1), ο Εργοτέλης έφυγε δίχως να να πάρει ούτε πόντο, απο το γήπεδο.

Ενα παιχνίδι που δεν μπορείς να κερδίσεις, τουλάχιστον μην το χάσεις, λέει μια παροιμία, αλλά δυστυχώς για τον Εργοτέλη, παρ' ότι δεν άξιζε την ήττα σε κανένα απο τα δυο παιχνίδια, τα έχασε και τα δυο!

Στο παιχνίδι με τον Λεβαδειακό, ο Εργοτέλης, δεν ήταν τόσο επιθετικός, όσο με τον Ιωνικό, όπου είχε δυο δοκάρια, ωστόσο και πάλι είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο φινάλε του αγώνα με τον Μανουσάκη να αστοχεί στο τετ-α-τετ και ο Λεβαδειακός να φεύγει με το διπλό απο το Παγκρήτιο στάδιο.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη, είχε μια μεγάλη ευκαιρία με  τον Κουάτνενγκ στο ξεκίνημα του αγώνα (6'), ο Λεβαδειακός απάντησε με τον Νίλι στο 44' και τον τερματοφύλακα Κατσιμήτρο, να κάνει εκπληκτική επέμβαση.

Το παιχνίδι φαινόταν να πηγαίνει για ισοπαλία, ωστόσο ο Λεβαδειακός "χτύπησε" στο 79' με τον Πολέτο να κάνει το 0-1 και να το κρατάει μέχρι το τέλος, καθώς ο Μανουσάκης στο 91' σε μια μεγάλη ευκαιρία απέτυχε να σκοράρει.

Το γκολ λείπει απο τον Εργοτέλη στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκ 2 και θα πρέπει να το βρεί, ώστε να παίρνει στο γήπεδο, τους βαθμούς που δικαιούται.

Ειδικά με ομάδες που θα παίξουν "σφιχτά" στο Παγκρήτιο στάδιο, ο Εργοτέλης θα πρέπει να ανεβάσει την αποτελεσματικότητα του, καθώς μπάλα παίζει, έχει την κατοχή, αλλά δεν έχει την ...ουσία, ενώ φαίνεται ότι του λείπει και η (πάντα απαραίτητη) τύχη, σε αυτό το ξεκίνημα.

Τώρα ακολουθεί για τον Εργοτέλη, το τρίτο σερί ντέρμπι, με ομάδα που επίσης διεκδικέι άνοδο, τα Χανιά, σε μια τριάδα αγώνων-φωτιά που είχε για το ξεκίνημα.

Διαιτητές: Γκάμαρης, Σταυρόγλου, Τσολακίδης, Κουκουράκης

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης (Ποζατζίδης 75') Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Πέϊος (Appi 61'), Τσέλιος, Μπουτσάκης (Αλεξάκης 75') Kacurri, Κωστανάσιος (Bote 55') Kwateng (Conraad 55') Μανουσάκης

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Γκέκας, Μύγας, Λιάγκας, Βήχος, Καραχάλιος, Mejia, Kone (Νίκας 61'), Polleto (Θεοχάρης 88'), Perdomo, Nnomo (Τζιώρας 68'), Μαρίνος (Συμελίδης 46').

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

6' Μεγάλη στιγμή για την ομάδα μας! Ο Kwateng έχοντας πλάτη στην εστία, κάνει ένα γυριστό σουτ με τον Γκέκα να αποκρούει με δυσκολία.

11' Απευθείας εκτέλεση φάουλ απ' τον Μπουτσάκη απ' τα δεξιά, η μπάλα βρίσκει σε σώματα αμυντικών και απομακρύνεται με τον Kwateng στην επαναφορά να στέλνει την μπάλα άουτ με δυνατό σουτ.

41' Ωραία προσπάθεια απ' τον Κατσούρι, με σέντρα που περνάει ελάχιστα δίπλα απ' το κεφάλι του Μανουσάκη και απομακρύνεται εν συνεχεία.

44' Γύρισμα του Nnomo απ' τα δεξιά, δυνατό σουτ του Νίλι ο Κατσιμήτρος κάνει μια μεγάλη επέμβαση αποκρούοντας σε κόρνερ.

50' Κεφαλιά από τον Perdomo η μπάλα πάνω από την εστία του Κατσιμήτρου μετά από σέντρα του Nnomo.

72' Κεφαλιά του Καραχάλιου η μπάλα περνάει πάνω απ' τα δοκάρια.

78' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Polleto να πλασάρει απέναντι απ' τον Κατσιμήτρο με τον τελευταίο να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

79' ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό. Ο Polleto, με σουτ απ' το ύψος της μικρής περιοχής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

81' Σέντρα του Ποζατζίδη απ' τα δεξιά ο Appi με προβολή στέλνει την μπάλα άουτ.

91' Τεράστια ευκαιρία για τον Εργοτέλη! Ο Μανουσάκης με πλασέ απ' τη μικρή περιοχή αναγκάζει τον Γκέκα σε μια πολύ δύσκολη επέμβαση και στην επαναφορά ο Conraad δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Read 1477 times Last modified on Tuesday, 26 January 2021 21:19