fastfitness 500X176 01

winnerkorts

Χαμόγελα στον Εργοτέλη για τη νίκη

06 Dec 2021 Written by

Ικανοποίηση επικρατεί στον Εργοτέλη, για τη νίκη επί του Παναθηναικού Β' με 1-0.

Ο Νίκος Μπαδήμας, δήλωσε ικανοποιημένος απο την προσπάθεια των παικτών του.

Με τη νίκη αυτή ο Εργοτέλης, ανέβηκε στους 10 βαθμούς και είναι στην 4η θέση με το Αιγάλεω και την Κηφισιά.

Επόμενο παιχνίδι για τον Εργοτέλη, με την ΑΕ Καραισκάκης στην Αρτα.

Οπως είπε ''η νίκη και οι τρεις πόντοι είναι πολύ σημαντικοί για την συνέχεια της πορείας μας. Δεν έμεινα απλά ευχαριστημένος. Οι παίκτες μου ήταν καταπληκτικοί και δεν θα μπορούσαν να είχαν αποδώσει καλύτερα το πλάνο πάνω στο οποίο είχαμε δουλέψει αμυντικά και επιθετικά όλη τη βδομάδα. Είχαμε τέσσερις πέντε καλές ευκαιρίες και καταφέραμε να πετύχουμε το γκολ. Το ευχάριστο είναι ότι δημιουργούμε τις ευκαιρίες αλλά πρέπει να βελτιωθούμε στο σκοράρισμα περισσότερο γιατί το 1-0 είναι πάντα ένα εύθραυστο αποτέλεσμα που μπορεί να μας στοιχήσει. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαμε την ίδια ένταση αλλά είναι αναμενόμενο καθώς οι καιρικές συνθήκες δυσκόλεψαν την προσπάθεια των παιδιών.

Το σημαντικό είναι ότι δεν απειληθήκαμε καθώς ο Παναθηναϊκός μπορεί να πάτησε αρκετές φορές περιοχή αλλά δεν δημιούργησε κλασσική ευκαιρία. Η αμυντική μας λειτουργία έχει βελτιωθεί καθώς σταθήκαμε αντάξιοι απέναντι σε μια ομάδα που παίζει επιθετικά και έχει ως φιλοσοφία να εξελίσσει τους νέους ποδοσφαιριστές για να ανέβουν στην πρώτη ομάδα. Το αποτέλεσμα θα το ξεχάσουμε μετά την αποψινή βραδιά, καθώς πρέπει να επικεντρωθούμε σε ένα δύσκολο παιχνίδι που έρχεται στην Άρτα, απέναντι σε μια ομάδα που έχει ανάγκη τους πόντους και βρίσκεται σε μια βαθμολογική θέση που νομίζω την αδικεί''.

Απ' την μεριά του, ο προπονητής του Παναθηναϊκού Β' Γιάννης Βονόρτας δήλωσε, οτι ''για άλλο ένα παιχνίδι ξεκινήσαμε υποτονικά στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο ήμασταν καλύτεροι χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουμε τις ευκαιρίες που κάναμε στο προηγούμενο ματς. Ο Εργοτέλης είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος αλλά στην επανάληψη ισορροπήσαμε και παρότι οι καιρικές συνθήκες άλλαξαν, πιέσαμε πολύ. Είμαι ευχαριστημένος απ' την μαχητικότητα που έβγαλε η ομάδα και τις φάσεις που κάναμε οι οποίες όμως δεν έφεραν γκολ''.

Δείτε στο παρακάτω VIDEO τις δηλώσεις των προπονητών.