Mαχαιριά για τον ΟΦΗ: Εμεινε χωρίς καλάθι εντός παιδιάς, στο τέταρτο δεκάλεπτο και έχασε!

13 Oct 2019 Written by

Ο ΟΦΗ πέρσι στηρίχθηκε στο αήττητο της έδρας του και πήρε την άνοδο στην Β' Εθνική, αλλά φέτος το έχασε νωρίς, καθώς υπέστη ήττα-σοκ απο το Αιγάλεω στα Δυο Αοράκια (56-63), στην δεύτερη μόλις αγωνιστική του πρωταθλήματος!

Και αν η ήττα της πρεμιέρας απο τον Εσπερο εκτός έδρας, δεν ήταν και τόσο μεγάλη, η "ζημιά" απο το Αιγάλεω, είναι υπολογίσιμη.

Παρ' όλα αυτά, δεν πρέπει να υπάρχει πανικός και η ομάδα να κρατήσει ψηλά το κεφάλι, ώστε να μπορέσει στα επόμενα παιχνίδια, να καλύψει το χαμένο έδαφος, καθώς το πρωτάθλημα έχει ακόμη πολύ δρόμο.

Ο ΟΦΗ πλήρωσε το προβληματικό του τελευταίο δεκάλεπτο, όπου δεν κατάφερε να βάλει καλάθι εντός παιδιάς!

Σκόραρε μόνο δυο βολές, ενώ έμεινε για 7,5 λεπτά, χωρίς πόντο!

Ετσι, οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν την διαφορά +11 (54-43), με την οποία είχε προηγηθεί ο ΟΦΗ στο τέλος της τρίτης περιόδου, ισοφάρισαν 54-54 στα 2.16 πριν το τέλος  και πέρασαν και μπροστά 55-56 στο 1.46.

Ακολούθησε ένα άστοχο λέι-άπ του Μποχωρίδη και τρίποντο του Πετράκη, για να απαντήσει με αιφνιδιασμό και κάρφωμα το Αιγάλεω (55-58) και να τελειωσει το ππαιχνίδι με 2/2 εύστοχες βολές στα 28.9 πριν το τέλος του αγώνα.

Ο ΟΦΗ δεν είχε καμία επιθετική λύση στο φινάλε και παρά τα δυο ταιμ-άουτ του Βασίλη Ράλλη, δεν κατάφερε να σκοράρει στις κρίσιμες φάσεις και να πάρει το παιχνίδι.

Ο ΟΦΗ ήταν προβληματικός και στο ξεκίνημα του αγώνα, όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 17-30 στο 11', αλλά ο ΟΦΗ συνήλθε, μείωσε σε 31-36 στο ημίχρονο και κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο να κάνει την αντεπίθεση του και να περάσει μπροστά με +11 (54-43), αλλά δε κατάφερε να διαχειριστεί σωστά αυτήν την διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο και έχασε το παιχνίδι.

Απογοητευμένος ο προπονητής της ομάδας μπάσκετ του ΟΦΗ, Βασίλης Ράλλης, ανέφερε ότι "ζητάμε συγγνώμη απο τον κόσμο, για την εμφάνιση μας. Παίξαμε σαν παλαίμαχοι, στο τελευταίο δεκάλεπτο. Δεν με πειράζει τόσο η ήττα γιατί έχουμε πολύ δρόμο, όσο η εμφάνιση".

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 31-36 (ημίχρονο), 54-43, 56-63.

ΟΦΗ – ΑΙΓΑΛΕΩ 56-63
Δεκάλεπτα: 17-25, 31-36, 54-43, 56-63
Διαιτητές: Μακρόπουλος-Ασημακάκη-Μαρινάκης
ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 13 (2), Κριθινάκης , Τσερκιτζόγλου 5, Καραδολάμης 12, Αγαπιάδης 8, Τασιούδης, Πάλλης 12, Πετράκης 6 (1), Μπουμπάρης
Αιγάλεω (Λιόγας): Κυριακόπουλος 2, Τσαμπής 3, Αγγελόπουλος 2, Καράβολας 8 (2), Κούρτης 13 (1), Τσιαμπάς Θ. 2, Νικολακάκος 8 (2), Οικονομόπουλος Α. 5 (1), Οικονομόπουλος Κ. 5, Δόξας 15.