winnerkorts

Καμπανάκι για τον ΟΦΗ 15 μέρες πριν απο τη σέντρα

05 Aug 2023 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

15 μέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, ο ΟΦΗ προβλημάτισε με την εικόνα του, στο 2-2 με τον Ατρόμητο στο γήπεδο της Καλλιθέας.

Η ομάδα του Νταμπράουσκας, έμεινε χωρίς νίκη για 4ο φιλικό ματς (τρείς ήττες στην Ολλανδία) και φλέρταρε σοβαρά με την 4η ήττα, καθώς ο Ατρόμητος προηγήθηκε με 2-0, αλλά η βελτίωση της εικόνας της ομάδας του Νταμπράουσκας, μετά το 60' και ο... συνήθης ύποπτος Νέιρα, που ήρθε απο τον πάγκο και έβαλε ένα φανταστικό γκολ για το 2-2, γλύτωσε απο ακόμα μια φιλική ήττα την κρητική ομάδα.

Ο ΟΦΗ του Νταμπράουσκας, ξεκίνησε με διάταξη 4-2-3-1 και αρκετούς απόντες (στον πάγκο Μανδάς, Βούρος, Νέιρα, Ντίκο, Ντιουσέ), η οποία δυσκόλεψε πολύ τον ΟΦΗ.

Ο Ατρόμητος κυριάρχησε στο πρώτο 30λεπτο με την άμυνα του ΟΦΗ να μπάζει και οι Περιστεριώτες σκόραραν δυο φορές στα 15 πρώτα λεπτά του αγώνα.

Το 1-0 με μια φανταστική εκτέλεση με διαγώνιο σουτ απο τον Γιουμπιτάνα και το 2-0, στο 15' σε μια αντεπίθεση με τον Ρομπάιγ.

Ο ΟΦΗ δημιούργησε δυο φάσεις με τον Λουίς Φελίπε, αλλά ο Βραζιλιάνος έδειξε βαρύς.

Τελικά ο ΟΦΗ, βρήκε το γκολ λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, όταν ο Μπάκιτς απο τα πόδια του οποίου περνούσε όλο το παιχνίδι του ΟΦΗ, με ωραία κάθεση ασίστ, έβγαλε τετ-α-τετ τον Μπιφουμά, ο οποίος πλάσαρε σωστά, για το 2-1.
Στο 63' ο Βέργος έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-1, οταν πλάσαρε μόνος απο το σημείο του πέναλτι, αλλά η μπάλα βρήκε στο πόδι του Πασαλίδη και δεν κατέληξε στα δίχτυα.
Μέχρι εκεί ήταν η κυριαρχία του Ατρομήτου στο παιχνίδι, καθώς ακολούθησαν μαζικές αλλαγές.

Ο Νταμπράουσκας άλλαξε σχεδόν όλη την ενδεκάδα, ενώ άλλαξε και σχηματισμό, γυρνώντας σε 3-5-2.

Η φρεσκάδα των νέων παικτών του ΟΦΗ, εναντι των κουρασμένων του Ατρομήτου (ο Κόουλμαν έκανε αλλαγές στο β' μέρος, αλλά όχι τόσο μαζικά) του έδωσε τα ηνία και στο 79' ο Νέιρα, με ένα ακόμη γκολ ποίημα, με φαλτσαριστό διαγώνιο σουτ (είχε βάλει άλλο ένα στην Ολλανδία με την Μπρέντα), έκανε το τελικό 2-2.

Ο ΟΦΗ είχε τη μεγάλη φάση και για τρίτο γκολ στο 87' 'οταν ο Τοράρινσον, έκανε ωραίο γύρισμα στον Αποστολάκη, αλλά ο νεαρός απο το σημείο του πέναλτι πλάσαρε άουτ απο το οριζόντιο δοκάρι.

Ετσι, το 2-2, έμεινε μέχρι το τέλος.

Η εικόνα του ΟΦΗ μέχρι το 65' πρέπει να προβληματίσει τον Νταμπράουσκας, καθώς όπως παραδέχθηκε και ο ίδιος στις δηλώσεις του, είναι πολύ μακριά απο αυτό που ονειρεύεται για τον ΟΦΗ της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Γενικά, η εικόνα του ΟΦΗ, στο φιλικό με τον Ατρόμητο, είναι ένα καμπανάκι για τη συνέχεια, καθώς πλέον μπαίνουμε στην τελική ευθεία για την έναρξη του πρωταθλήματος και η ομάδα πρέπει να παρουσιαστεί έτοιμη στην πρεμιέρα με τον Αρη στο Γεντί Κουλέ.

Ο Ατρόμητος του Κόουλμαν για 60 λεπτά, έδειξε καλή εικόνα, με τους παίκτες που ξεχώρισαν είναι ο Γιουμπιτάνα στην επίθεση, που πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ, ο πανταχού παρών Κεσχρίντα και ο ογκόλιθος, στην άμυνα Ασεβέδο.

Για τον ΟΦΗ, ισως είναι καλό, που δείχνει τώρα και όχι στα επίσημα παιχνίδια κάποιες αδυναμίες, αλλά ο Νταμπράουσκας καλείται να βρεί τις λύσεις και μάλιστα σύντομα.

O ΟΦΗ θα δώσει το επόμενο Σάββατο (12/8) το τελευταίο του φιλικό παιχνίδι, με αντίπαλο την Φιορεντίνα στην Ιταλία και μετά ξεκινά προετοιμασία για το παιχνίδι της πρεμιέρας με τον Αρη, στο Γετί Κουλέ (20/8).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Τσιντώτας - Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τσακμάκης (70' Ιμερέκοφ), Ντε Μποκ (80' Αθανασίου) - Έρλινγκμαρκ (67' Καραμάνης), Έντερ (90' Μουντές), Φριντζόνσον (63' Κούεν) - Γιουμπιτάνα (54' Ντιρκς), Βέργος (63' Αντζιέλσκι), Ρομπάιγ (76' Τριμμάτης).
ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Χριστογεώργος - Λάρσον (77' Γκρόνινγκ), Πασαλίδης (63' Βούρος), Λαμπρόπουλος (63' Καρώ), Αμπάντα (63' Θοράρινσον) - Μεγιάδο (70' Νέιρα), Μπάκιτς (63' Γιαννούλης) - Μπιφουμά (63' Μοσκέρα), Τοράλ (63' Αποστολάκης), Ριέρα (70' Νέιρα) - Φελίπε (63' Ντίκο).

Read 6416 times Last modified on Friday, 11 August 2023 18:08