Τεράστια νίκη ο ΟΦΗ που “φλέρταρε” με τη γκέλα, αλλά τον έσωσε το VAR στο 87'

28 Nov 2021 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Ο ...ξεχασμένος Γιάννου, ήταν ο απο μηχανής Θεός του ΟΦΗ, στο παιχνίδι με τον Ιωνικό (2-1).

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι θα έρθει η γκέλα για τον ΟΦΗ, ο Γιάννου, τον οποίο ο Νιόπλιας έβγαλε απο τη ναφθαλίνη, κέρδισε το πέναλτι στο 87' όταν ο κορυφαίος του Ιωνικού Τσιγκρίνσκι πάτησε το πόδι, του επιθετικού του ΟΦΗ, στην μικρή περιοχή.

Ο διαιτητής Περράκης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, όμως ο VAR (Tζοβάρας Φθιώτιδας) είχε άλλη άποψη.

Κάλεσε τον διαιτητή να δεί την φάση και έτσι υπέδειξε το πέναλτι με το οποίο ο Λάμπρου ευστόχησε απο τα 11 βήματα και χάρισε στον ΟΦΗ μια πραγματικά μεγάλη νίκη, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι.

Ο Ιωνικός εξελίχθηκε σε σκληρό καρύδι για τον ΟΦΗ και μάλιστα στο πρώτο 45λεπτο ήταν καλύτερος χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες.

Το πρέσινγκ του και το σφιχτό του παιχνίδι, έβγαλε εκτός αγώνα όλους τους δημιουργικούς παίκτες του ΟΦΗ.

Παρ' όλα αυτά, ο Ιωνικός έχανε τις ευκαιρίες, αλλα ο ΟΦΗ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Γκαγιέγος, κόντρα στη ροή του αγώνα έβαλε τον ΟΦΗ σε θέση οδηγού και έστειλε την κρητική ομάδα στα αποδυτήρια με το 1-0.

Ο ΟΦΗ δεν εκμεταλλεύτηκε την εύνοια της τύχης, καθώς ο Ιωνικός με τον εξαιρετικό Αοσμαν, έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 48', σε μια φάση που η άμυνα του ΟΦΗ άφησε αφύλακτο τον υπ' αριθμόν ένα επιθετικό κίνδυνο του Ιωνικού, ο οποίος έκανε το 1-1.

Στα τελευταία λεπτά ο προπονητής του Ιωνικού (Σπανός) έβαζε αμυντικούς και ο Νιόπλιας επιθετικούς (Γιάννου, Καμάου, Τσιλιανίδη).

Το παιχνίδι φαινόταν να πηγαίνει στο "Χ" αλλά η φάση του 87' όπου ο Τσιγκρίνσκι έκανε το λάθος να πατήσει τον Γιάννου, έκρινε το παιχνίδι, που εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι.

Η νίκη για τον ΟΦΗ, είναι τεράστια, με βάση την εικόνα του αγώνα και του δίνει τη δυνατότητα να συνεχίσει την ανοδική του πορεία βάζοντας τις βάσεις για την παρουσία του, στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας.

Και είναι τεράστια η νίκη, γιατί, με την εικόνα του αγώνα, ο ΟΦΗ θα μπορούσε να σκοντάψει καθώς ο Ιωνικός έχασε μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο ΟΦΗ ήταν μέτριος, ασύνδετος και με κακή κυκλοφορία της μπάλας.

Ο ΟΦΗ όμως ακόμα και στην κακή του μέρα, δεν γκέλαρε και αυτό καταγράφεται στα θετικά της ομάδας, η οποία πήρε ένα ακόμη μεγάλο αποτέλεσμα.

ΟΦΗ – Ιωνικός 1-1 (Cosmote Sport 2)

Γκολ: 43' Γκαγιέγκος (ΟΦΗ), 48' Άοσμαν (Ιωνικός), 90' πεν. Λάμπρου (ΟΦΗ)

Κίτρινες κάρτες: Φαν Ντάινεν, Μεγιάδο - Σάντσες, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Μάναλης

Κόκκινες κάρτες: -

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης (76' Καμάου), Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Γκαγιέγκος, Ντε Γκουζμάν (58' Πασαλίδης), Τοράλ (76' Τσιλιανίδης), Φαν Ντάινεν (58' Γιάννου), Λάμπρου (90'+1 Ναμπί).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας (90'+3 Καμπράλ), Τσιγκρίνσκι, Σάντσες (90'+2 Ματσούκας), Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο, Λένις, Άοσμαν (81' Βαφέας), Κιάκος (72' Κάνιας), Μάναλης.

Read 1265 times Last modified on Tuesday, 30 November 2021 13:54