"Βασάνισε" τον Ολυμπιακό, αλλά τελικά γονάτισε στο 83' ο ΟΦΗ

01 Jul 2020 Written by

Ο ΟΦΗ με διάταξη 5-4-1, δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό στο “Γ. Καραισκάκης”, άντεξε 83′ λεπτά, αλλά γονάτισε με το δεύτερο γκολ του Χασάν (27′, 83′), ο οποίος εξελίχθηκε σε “δήμιο” του ΟΦΗ.

Η κρητική ομάδα, είχε ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με ένα υπέροχο γκολ του Σακόρ (1-1).

Στο 80′ ο Ολυμπιακός έχασε πέναλτι όταν ο Ελ Αμπντελαουί ανατράπηκε από τον Ζοάο Βίκτορ, αλλά ο Βαλμπουενά από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και άουτ.

Ενώ στο 92′ ο Ναμπί σούταρε απο καλή θέση, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ, για το 2-2!

Ο Ολυμπιακός με το 2-1 επί του ΟΦΗ, σε συνδιασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ απο την ΑΕΚ στην Τούμπα (0-2) είναι και μαθηματικά πρωταθλητής, ακόμα και αν επιστραφούν στον ΠΑΟΚ οι 7 βαθμοί απο το CAS.

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες στα πλέι οφ της Super League με ΠΑΟΚ, Άρη, Παναθηναϊκό και ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός χαλάρωσε κόντρα στον ΟΦΗ και λίγο έλειψε να το πληρώσει, αλλά ο Αιγύπτιος Χασάν φώναξε «παρών» με δύο δικά του γκολ και οδήγησε τους Πειραιώτες σε νίκη με 2-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» κινήθηκαν σε ρηχά νερά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δυσκολεύτηκαν κόντρα στον ΟΦΗ, που ήταν αποφασισμένος να εκμεταλλευτεί κάθε ευκαιρία που θα δημιουργούσε.

Ξύπνησε όμως στο τελευταίο εικοσάλεπτο και με τον ορεξάτο Ομάρ, αλλά και τον γκολτζή Χασάν, πέτυχε το 5Χ5 παραμένοντας αήττητος.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 27′, όταν ο πιο κεφάτος παίκτης του στο πρώτο ημίχρονο, ο Γκασπάρ, έδωσε… μισό γκολ στον Χασάν, που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το 1-0, αφού ο διαιτητής Βρέσκας συμβουλεύτηκε και το VAR.

Ωστόσο ο ΟΦΗ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αντέδρασε και έφερε το παιχνίδι στα ίσια, όταν ο Σακόρ σημάδεψε σωστά με αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 80′ ο Ολυμπιακός είχε σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Ελ Αμπντελαουί ανατράπηκε από τον Ζοάο Βίκτορ, αλλά ο Βαλμπουενά από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και άουτ.

Στην επόμενη φάση ο Ελ Αραμπί πλάσαρε, αλλά ο Σωτηρίου απομάκρυνε δύσκολα!

Στο 83′ όμως από σέντρα του Ομάρ, ο Αιγύπτιος Χασάν σκόραρε με κεφαλιά για δεύτερη φορά και λύτρωσε τον Ολυμπιακό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Γκασπάρ, Σισέ, Μπα, Τσιμίκας (46′ Βαλμπουενά), Καφού (57′ Ελ Αραμπί), Γκιλιέρμε, Καμαρά, Φορτούνης (84′ Μπουχαλάκης), Μασούρας (46′ Ελ Αμπντελαουί), Χασάν (84′ Λοβέρα).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Δεληγιαννίδης, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Βαφέας (89′ Νοικοκυράκης), Κοροβέσης (61′ Μεγιάδο), Ναμπί, Στάικος (61′ Νέιρα), Ζοάο Βίκτορ, Σακόρ (72′ Μπράουν), Μάνος (61′ Φιγκεϊρέδο).