"Βατερλό" του Εργοτέλη στη Λάρισα

25 Nov 2019 Written by
"Βατερλό" του Εργοτέλη στη Λάρισα, καθώς ηττήθηκε απο τον Απόλλωνα με 3-1, κάνοντας απογοητευτική εμφάνιση. Ο Εργοτέλης βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο 47' και απο εκεί και πέρα ήταν πολύ δύσκολο να αντιδράσει.
Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Εφορντ στο 74'.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 15ο λεπτό με τον Σάντος Κόστα να ευστοχεί σε κοντινό σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ στο 42' ο Σπύριακ θα κάνει λάθος γύρισμα στον Κατσιμήτρο, ο Γκουστάβο έκλεψε και εύκολα «έγραψε» το 2-0. Στο 47ο λεπτό με γκολ από τα... αποδυτήρια, ο Μπαστακός «σκότωσε» την κρητική ομάδα, σκοράροντας για το 3-0. Ο Εργοτέλης μείωσε με τον Έφορντ στο 74'.
Aπόλλων Λάρισας (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Σκουπρά, Χατζής, Καρατάσιος, Γκουστάβο Σάντος Κόστα , Μπαστάκος, Λίταινας, Nazim, Σουλιώτης, Κουρτεσιώτης, Σιφναίος
Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Μπούσης (Bote 67'), Μπάτζιος, Spiriak, Bruce, Μπουτσάκης (Γροντής 46'), Τσέλιος, Efford, Barata (Ροβίθης 46'), Kwateng
 ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Στην συνέντευξη τύπου ο Γιάννης Ταουσιάνης ανέφερε ότι:« Όταν δέχεσαι τρία γκολ δεν μπορείς να πεις και πάρα πολλά πράγματα η μάλλον μπορεί να διαβάσεις τι έφταιξε και να προσπαθήσεις να το βελτιώσεις.
Ο Απόλλων Λάρισας ήταν πιο αποφασιστικός και πιο συγκεντρωμένος στο σημερινό παιχνίδι. Εμείς ξεκινήσαμε νωθρά όμως αυτό δεν ήταν το μελανό σημείο διότι ισορροπήσαμε το παιχνίδι. Εκεί που στέκομαι είναι η ευκολία που δεχτήκαμε σήμερα τρία γκολ και έχει να κάνει με την συγκέντρωση την αποφασιστικότητα και την ενέργεια που πρέπει να βγάζουμε ειδικά σε άμυνες ένας εναντίων ενός.  Σαφώς ήταν δίκαιη η νίκη της Λάρισας. Εμείς πρέπει να γίνουμε πιο ρεαλιστές στο παιχνίδι μας. Από τέτοια παιχνίδια είναι σημαντικό να μπορείς να εντοπίζεις τις αδυναμίες σου και να τις διορθώνεις".