Εβαλε και το VAR το...χεράκι του για να χάσει ο ΟΦΗ-Σπουδαία εμφάνιση στο Καραισκάκης

19 Oct 2019 Written by
Ο ΟΦΗ έβγαλε την...ψυχή του Ολυμπιακού στο Καραισκακης, πάλεψε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο για το αποτέλεσμα, αλλά ητήθηκε με 2-1, με το VAR...να κλέβει την κρητική ομάδα στο 33' όταν ο Σεμέντο ανέτρεψε τον Φιγκερέιδο, αλλά ο διαιτητής Παπαδόπουλος και το VAR έκλεισαν τα μάτια στην καθαρή ανατροπή (πέναλτι) υπέρ του ΟΦΗ!
Ο ΟΦΗ είχε  μεγάλο πρωταγωνιστή το Ναμπί, ο οποίος με ένα ακόμη μεγάλο σουτ ισοφάρισε σε 1-1 στο 45', λίγο έλειψε να παγώσει το Καραισκάκης στο 53' όταν σημάδεψε το δοκάρι.
Αντί να γίνει το 1-2, έγινε στο 57' το 2-1 για τον Ολυμπιακό με εκπληκτικό γκολ του Σουντανί, ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ και στο 10'.
Στο 66' ακυρώθηκε σωστά γκολ του Ολυμπαικού για το 3-1 απο τον Γκερέρο (υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης), το παιχνίδι έμεινε ...ζωντανό μέχρι το φινάλε, αλλά ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ που θα του χάριζε τον πόντο.
Είναι χαρακτηριστικό, ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν ...καθυστερήσεις για να κρατήσουν το 2-1, που είναι μια μεγάλη νίκη για αυτούς, έτσι όπως εξείχθηκε το παιχνίδι, καθώς ο ΟΦΗ τους έβαλε πολύ δύσκολα.
Η κρητική ομάδα, έδειξε σε όλο το Πανελλήνιο, ότι η φετινή της πορεία μόνο τυχαία που δεν είναι και αν είχε μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός γύρισε μαζικά πίσω, για να κρατήσει το σκορ, θα μπορούσε να πάρει κάτι απο το παιχνίδι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Πάτρας (Μακεδονίας)
Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Σα - Τοροσίδης (63' Γκασπάρ), Αβραάμ, Σεμέδο, Κούτρης - Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης - Λοβέρα, Σουντανί (82' Καμαρά), Ποντένσε - Γκερέρο.
Στον πάγκο: Αλέν, Καμαρά, Ελ Αραμπί, Μεριά, Μασούρας, Γκασπάρ, Ραντζέλοβιτς. Εκτός αποστολής οι Μπρούνο, Τζολάκης.
Η ενδεκάδα του ΟΦΗ: Σωτηρίου - Μαρινάκης, Νάστος (62' Κουτρουμπής), Γιαννούλης, Κοροβέσης - Νέιρα, Μεγιάδο - Τσιλιανίδης (87' Βαζ), Ναμπί, Σεμέδο - Φιγκεϊρέδο (70' Μάνος).
Στον πάγκο οι:Γουάιλι, Σακόρ, Κουτρουμπής, Μάνος, Βαζ, Σταίκος, Μπράουν.
ΤΟ ΦΙΛΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Το παιχνίδι ξεκίνησε!
2' Ο Ναμπί βγάζει έξοχα στον Σεμέντο, ο οποιος όμως είναι οφσάιντ απέναντι απο τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.
3' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό. Σούτ του Λοβέρα, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Νωρίτερα ο γκολκίπερ του ΟΦΗ έδιωξε τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα! Μεγάλη επέμβαση απο τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ.
5' O Mεγιάδο σουτάρει απο το ύψος της περιοχής, ο Σα μπλοκάρει.
10' Το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Ποντένσε, ο Σουντανί πηδάει πολύ ψηλά στον αέρα, προ του Νάστου και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο ΟΦΗ παρ' ότι δεν μπήκε άσχημα στο Καραισκάκης, δέχεται το γρήγορο γκολ, που ήθελε να αποφύγει.
22' Μεγάλη ευκαιρία που πήγε να βγεί για τον ΟΦΗ. Ο Ναμπί βγάζει στον Τσιλιανίδη, μόνο απέναντι στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακό, όμως την τελευταια στιγμή τον προλαβαίνει με τάκλιν ο Αβραάμ και η μεγάλη στιγμή για τον ΟΦΗ, χάνεται. Ο Ολυμπιακός κερδίζε με 1-0, αλλά ο ΟΦΗ του υπενθυμίζει ότι είναι εκεί.
ΣΧΟΛΙΟ: Ο Ολυμπιακός με το γκολ του Σουντανί στο 10' είναι μπροστά στο σκόρ, ενώ έχεικαι ένα δοκάρι με τον Λοβέρα στο 3'. Ο ΟΦΗ έχει να επιδείξει με μεγάλη φάση με τον Τσιλιανίδη, ο οποιος καθυστέρησε, με αποτέλεσμα να τον προλάβει την τελευταλία στιγή ο Αβραάμ. Παίζει πάντως με θάρρος στο Καραισκάκης.
33'ΚΑΘΑΡΟ ΠΕΝΑΛΤΙ υπέρ του ΟΦΗ, δεν δίδεται ούτε απο το διαιτητή, ούτε απο τον VAR. Ο Σεμέντο με προβoλή ανατρέπει τον Φιγκειρέδο και παίρνει τα πόδια του Βραζιλιάνου επιθετικού του ΟΦΗ. Ο διαιτητής Παπαδόπουλος αρχικά δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ούτε με τη χρήση VAR, δίδεται το πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ.
38' Κίτρινη κάρτα στον Λοβέρα.
45' ΓΚΟΟΛ. Ο ΟΦΗ ισοφαρίζει σε 1-1. Εκπληκτικόγκολ απο το Ναμπί σε μια μοναδική εκτέλεση, με απευθείας σύτ έξω απο την περιοχή. Σπουδαία εκτέλεση απο τον μέσο του ΟΦΗ, που στέλνει τη μπάλα στη γωνία του Σα. Το παιχνίδι αρχίζει ξανά απο την αρχή. Κόντρα σε θεούς και δαίμονες ο ΟΦΗ είναι όρθιος στο παιχνίδι, καθώς λίγα λεπτά νωρίτερα δεν του δόθηκε πεντακάθαρο πέναλτι που δεν δόθηκε απο διαιτητή και VAR.
+45' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ για το 1-2. Ο Σεμέντο σεντρλαρει και ο Μαρινάκης μόνος στο δεύτερο δοκάρι πλασάρει αουτ!
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-1
52' Γύρισμα του Σεμέντο ο σταθερός Δημήτρης Σωτηρίου διώχνει.
53' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΟΦΗ. Ο Σεμέντο για το Ναμπί εκείνος πλασάρε γλυκά, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ.
57' Η μπάλα τιμωρεί τον ΟΦΗ. Δεν σκόραρε στο δοκάρι του Ναμπί και δέχεται γκολ, απο τον Σουντανί. Απο λάθος του Νάστου ο Σουντανί με ένα εκπληκτικό γυριστό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Τρομερό παιχνίδι στο Καραισκάκης.
61' Γύρισμα του Σεμέντο, μπλοκάρει ο Σα. Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ.
62' Εξω ο Νάστος, μέσα ο Κουτρουμπής.
66' Ακυρώνεται γκολ του Ολυμπιακού με τη χρήση VAR. Γκερέρο, Γκασπάρ και Μασούρας, άλλαξαν γρήγορα τη μπάλα και ο Γκερέρο, στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1. Κακή αμυντική συμπεριφορά γιατον ΟΦΗ στη φάση αυτή, αλλά και πολύ γρήγορο παιχνίδι απο τους παίκτες του Ολυμπιακού. To γκολ ακυρώνεται επειδή υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Παραμένει το 2-1. Το ριπλέι δικαίωσε την απόφαση, η οποία αυτή τη φορά ήταν σωστή.
74' Σουτ του Ποντένσε η μπάλα άουτ απο καλή θέση.
83' Ατομική προσπάθεια και σουτ του Σεμέντο, μπλοκάρει ο Σα.
Ο Ολυμπιακός παίζει άμυνα κάτω απο τη σέντρα, με στόχο να προστατέψει το 2-1 στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο ΟΦΗ ψάχνει το γκολ, της ισοφάρισης.
88' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση.
90' Οι παίκτες του Ολυμπιακού κάνουν... καθυστέρηση, για να κρατήσουν το 2-1. Ο ΟΦΗ τους έβαλε πολύ δύσκολα στο "Καραισκάκης", μέχρι και το τελευταιο λεπτό του αγώνα.