Η Ηροδοτάρα επέστρεψε! (VIDEO)

17 Nov 2018 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Ο Ηρόδοτος επέστρεψε στα σαλόνια του επαγγελματικού ποδοσφαίρου μετά απο 3,5 δεκαετίες και μετά απο δυο σερί νίκες επί του Αήττητου Σπάτων και της ΑΕ Καραισκάκης Αρτας, πανηγύρισε την πρώτη του μεγάλη και ιστορική νίκη στην Football league!

Κέρδισε μέσα στη Δράμα, την Δόξα με 2-3 σε μια σούπερ έκπληξη, που ανέδειξε όμως και την παλικαρίσια προσπάθεια των παικτών του Ηροδότου, οι οποίοι είναι έτοιμοι να τιμωρήσουν ακριβά όποιον τους υποτιμήσει!

Φραγκουλάκης, Γιαλούσης, Κασμερίδης, Αυγενικού, Δαμιανάκης και τα υπόλοιπα παιδιά, έχουν γράψει ο καθ' ένας τη δική του ποδοσφαιρική ιστορία και έχουν την εμπειρία, να στέκονται όρθιοι σε δύσκολες συνθήκες.

Η Δόξα είναι απο τα φαβορί για την άνοδο, αλλά ο ψυχωμένος Ηρόδοτος, δεν ...μάσησε!

Σε ένα "τρελό" παιχνίδι με εκπληκτικές εναλλαγές συναισθημάτων και 5 γκολ στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να αρπάξει μια σπουδαία νίκη και να φωνάξει "Ηροδοτάρα" μέσα σε μια απο τις πιο δύσκολες έδρες της Football league.

Η Δόξα προηγήθηκε με τον παλιό μας γνώριμο απο το πέρασμα του απο τον ΟΦΗ, Νίκο Κουσκουνά.

Ο Ηρόδοτος ισοφάρισε με ένα εκπληκτικό φάουλ του Φραγκουλάκη (1-1), ενώ πήρε και το προβάδισμα με τον Αυγενικού (1-2).

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κρητικό (2-2), αλλά ο Ηρόδοτος βρήκε και πάλι γκολ με τον έμπειρο Γιαλούση στο 45' και  "πάγωσε" τους Δραμινούς με το 2-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Δόξα πίεσε, αλλά ο Ηρόδοτος είχε καλή αμυντική λειτουργία, τον έμπειρο Κασμερίδη "ζεστό" κάτω απο τα γκολπόστ και κράτησε μέχρι το τέλος, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη!

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, έφερε τεχνικό επιτελείο, παράγοντες και παίκτες να πανηγυρίσουν ένα κουβάρι την επιτυχία.

Αυτό ήταν πράγματι, το πρώτο αποτέλεσμα, που δείχνει καθαρά, ότι η "Ηροδοτάρα" επέστρεψε!

Δείτε στο παρακάτω video τα στιγμιότυπα απο το σπουδαίο παιχνίδι και τη μεγάλη νίκη του Ηροδότου.