Το ξέσπασμα των παικτών του ΟΦΗ για την ανατροπή στο Μενίδι!

15 Jan 2017 Written by

Του Γιώγου Κορτσιδάκη

Του το χρωστούσε η ...τύχη!

Ο ΟΦΗ έχασε 4  βαθμούς στο 88' και 89' με Κισσαμικό (1-1) και Καλλονή (2-2), αλλά αυτή τη φορά χαμογέλασε στο Μενίδι, καθώς με το γκολ του Χίσι στο 93' πανηγύρισε ένα μεγάλο τρίποντο (2-3)!

Μεγάλο, γιατί βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο και έμοιαζε «υπνωτισμένος» απο τα «πιτσιρίκια» του Αχαρναικού, τα οποία τιμώρησαν την υπεροψία με την οποία αντιμετώπσε ο ΟΦΗ το παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ «ξύπνησε» και το γκολ-φάουλ του φορμαρισμένου Μιλοσάβλιεφ (49'), τον ξαναέβαλε στο παιχνίδι.

Στο 57' ο Κομεσίδης έφερε το παιχνίδι στα ίσια  (2-2) και κάπου εκεί φάνηκε ότι ο ΟΦΗ έκανε πολύ απλά, αυτό που δεν έκανε στο πρώτο ημίχρονο.

Ηταν σοβαρός στα αμυντικά του καθήκοντα και έβγαινε με ορθόδοξο τρόπο στην επίθεση.

Ο ΟΦΗ, παίζοντας με επιθετικό ρίσκο, στο τελευταίο ημίωρο, αλλά σαφώς βελτιωμένος στο παιχνίδι του, με την είσοδο και των Χίσι, Μάνου, θα μπορούσε να έχει σκοράρει ένα τρίτο γκολ στο 60' με τον Μιλοσάβλιεφ, στο 61' με τον Χίσι, αλλά και στο 75' όταν ο διαιτητής Μπλάνας έκλεισε τα μάτια σε ανατροπή του Ράντι μέσα στην περιοχή (πέναλτι που δεν δόθηκε), αλλά τελικά δικαιώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Ράντι «γέμισε», ο Χίσι «πάτησε» καλά και πήγε με δύναμη στην μπάλα, στέλνοντας την βασανιστικά στο βάθος της εστίας του τερματοφύλακα του Αχαρναικού.

Ακολούθησε ένα απίστευτο ξέσπασμα απο τους παίκτες του ΟΦΗ και το τεχνικό επιτελείο.

Ολοι μπήκαν στο γήπεδο για να πανηγυρίσουν! Οι παίκτες του πάγκου, ο Νιόπλιας, οι συνεργάτες του. Ολοι έγιναν ένα κουβάρι!

Ισως ήταν η πιο «πειστική» φορά στο παιχνίδι, ότι ο ΟΦΗ είναι ομάδα!

Αν και όπως προανέφερα, αν ο ΟΦΗ είχε απο το ξεκίνημα του αγώνα, την «ανεβασμένη» και σοβαρή εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, δεν θα είχε τόσα προβλήματα, όσα αντιμετώπισε στο παιχνίδι.

Είναι μεγάλη υπόθεση για μια ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό, δεν είναι στη μέρα της και βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-0 εκτός έδρας,  να γυρίζει το παιχνίδι και τελικά να το κερδίζει!

Ο ΟΦΗ δεν πέτυχε κάποια νίκη-θρίαμβο στο Μενίδι, αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, το τρίποντο είναι πραγματικό χρυσάφι!

Και ίσως αποδειχθεί καθοριστικό στη μάχη του τίτλου.

Ο ΟΦΗ με αυτούς τους τρείς βαθμούς, απαλύνει κάπως τις «πληγές» του απο τις απώλεις που είχε με Κισσαμικό και Καλλονή.

Ενώ αν δεν κέρδιζε, θα πρόσθετε ακόμη περισσότερους βαθμούς, στον...κουβά των χαμένων πόντων!

Βέβαια η νίκη δεν πρέπει να «σκεπάσει» τις αδυναμίες του ΟΦΗ στο κακό πρώτο 45λεπτο, όπου είχε απαράδεκτη νοοτροπία σαν ομάδα και εκτέθηκε απο τα «πιτσιρίκια» του Αχαρναικού.

Ομως σε αυτά τα παιχνίδια μετράει η νίκη. Και ο ΟΦΗ ακόμα και με αυτον τον χιτσκοκικό τρόπο, την πήρε.

Εχοντας το τρίποντο στην τσέπη-ακόμα και με αυτόν τον τρόπο- ο ΟΦΗ με σαφώς μεγαλύτερη ηρεμία- απο ότι αν είχε μια νέα απώλεια- μπορεί να αξιολογήσει τι δεν πήγε καλά στο παιχνίδι και γιατί χρειάστηκε αυτό το φινάλε απαγορευτικό για καρδιακούς, για να πανηγυρίσει το σημαντικό εκτός έδρας τρίποντο.

Αυτή είναι η Β' Εθνική όμως! Απρόβλεπτη και γεμάτη εκπλήξεις!

Επιβεβαιώθηκε για μια ακόμη φορά, ότι ο ΟΦΗ δεν έχει την πολυτέλεια να υποτιμάει κανένα αντίπαλο, ειδικά εκτός έδρας.

Τώρα με την μεταγραφική του ενίσχυση που ήδη έχει ξεκινήσει (Παντίδος, Πάγκαλος αλλά και άλλοι που είναι καθ' οδόν), θα προσπαθήσει να βάλει κάποια νέα στοιχεία, εμπειρίας και ποιότητας, που είναι σαφές ότι του λείπουν, ώστε να παρουσιάσει στη συνέχεια, ένα καλύτερο πρόσωπο, για να μην κάνει ...καρδιακό τον κόσμο του!