Ο...βαλεντίνος Εφορτ, έβαλε με γκολάρα στην εξάδα τον Εργοτέλη (VIDEO)

14 Feb 2020 Written by
Ημέρα των ερωτευμένων και ο φρεσκοπαντρεμένος Εφορτ, δεν έκρυψε τον...έρωτα του, όταν με ένα υπέροχο γκολ, χάριζε τη νίκη στον Εργοτέλη στο ντέρμπι επί του Απόλλωνα Λάρισας με 1-0 στο Παγκρήτιο στάδιο.
Ο Αμερικάνος επιθετικός, μετά απο ένα υπέροχο σλάλομ έστειλε στο 39' με εξαιρετικό πλασέ την μπάλα στα δίχτυα και αμέσως μετά, έκανε την χαρακτηριστική χειρονομία, με σχήμα καρδιάς, δείχνοντας την αγαπημένου στην εξέδρα.
Με γκολάρα του...βαλεντίνου Εφορτ, ο Εργοτέλης πήρε το ντέρμπι των πλέι-οφ με τον Απόλλων Λάρισας στο Παγκρήτιο στάδιο (1-0) και μπήκε στην εξάδα των πλέι-οφ, καθώς έριξε τον αντίπαλο του απο την 6η θεση, ανεβαίνοντας στους 28 βαθμούς.
 Ο Εργοτέλης είχε στο πρώτο ημίχρονο φάσεις για να καθαρίσει το παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε.
Προς το φινάλε καρδιοχτύπησε αλλά κράτησε τη νίκη. Στο 93' ο Εργοτέλης είχε δοκάρι με τον Μπαράτα.
Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, βρήκε τους παίκτες του Εργοτέλη να πανηγυρίζουν ένα σπουδαίο αποτέλεσμα στην προσπάθεια που κάνουν, για να μπούν στην εξάδα.
Δείτε στο παρακάτω VIDEO τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης.
Εργοτέλης: Καλογεράκης, Προβυδάκης, Μαζουλούξης, Μπάτζιος, Πέϊος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (62’ λ.τρ. Μπαράτα), Κοιλιάρας (81’ Μποτέ), Ατέφ, Ροβίθης (85’ Κατσούρι), Έφορντ.
Απόλλων Λάρισας: Γκέκας, Σκούπρα, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Σιφναίος, Τασιούλης (65’ Μπαστακός), Μπρέμπος (46’ Γκουστάβο), Καρρίκι, Καρατάσιος, Λίταινας (80’ Νύκταρης), Νούσιος.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Ο προπονητής του Εργοτέλη Γιάννης Ταουσιάνης, ανέφερε: ''Σαφώς είναι μια σημαντική νίκη βαθμολογικά που ήρθε με αρκετό άγχος και αναφέρομαι κυρίως στην απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε καθολική υπεροχή και στην συσπειρωμένη άμυνα που βρήκαμε απέναντι μας, καταφέραμε να βρούμε λύσεις και στο πρώτο μέρος το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο αντίπαλος μας πίεσε περισσότερο και εκεί δεν είχαμε καθόλου ηρεμία και αυτοπεποίθηση στις κινήσεις μας κάτι που μπορώ να καταλάβω μέχρι ένα βαθμό, καθώς το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα σημαντικό και φυσιολογικά τα πόδια βαραίνουν. Σίγουρα κρατάμε τους τρεις βαθμούς, θα αναλύσουμε το παιχνίδι όπως κάνουμε κάθε φορά ώστε να δούμε τι δεν κάναμε καλά στο δεύτερο ημίχρονο σε ένα ματς που θα μπορούσαμε να είχαμε καθαρίσει πολύ νωρίτερα. Μένουνε πέντε βήματα ακόμη ώστε να εκπληρώσουμε τον στόχο μας.''
Για το που θα κριθεί η είσοδος στα play off, ο προπονητής της ομάδας του Εργοτέλη ανέφερε ότι:
''Η κατάκτηση μιας θέσης στην 6αδα θα κριθεί στις λεπτομέρειες καθώς οι ομάδες είναι πάρα πολύ κοντά μεταξύ τους. Αυτό θα το κρίνει η αγωνιστική σου ημέρα, πόσο συγκεντρωμένος είσαι και πώς αυτές τις λεπτομέρειες θα τις φέρεις με το μέρος σου.''
Απ' την άλλη πλευρά ο προπονητής του Απόλλωνα, Άριαν Μπέλα δήλωσε:
''Ήταν ένα παιχνίδι που είχαμε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο επέλεξα να ξεκουράσω κάποιους βασικούς ποδοσφαιριστές και έτσι δεν μπήκαμε καθόλου στο παιχνίδι. Παρόλο που είχαμε ευκαιρίες, είχε την υπεροχή ο Εργοτέλης και συο δεύτερο μέρος μπήκαν στο ματς οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές και πρεσάραμε σε όλο το γήπεδο μην αφήνοντας τον Εργοτέλη να παίξει το παιχνίδι του καθώς όλοι ξέρουμε ότι παίζει το καλύτερο ποδόσφαιρο στην κατηγορία. Είχαμε καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουμε το παιχνίδι και έτσι είμαι ευχαριστημένος απ’ την απόδοση των παικτών παρόλο που δεν καταφέραμε να πετύχουμε ένα γκολ. Έχω ευθύνη για το γεγονός ότι δεν έριξα στο ματς απ’ την αρχή κάποια παιδιά που μπορούσαν να βοήθησουν, αλλά αυτό είναι το ποδόσφαιρο και κοιτάμε πλέον τον επόμενο αγώνα. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Εργοτέλη. ''.
Read 2383 times Last modified on Wednesday, 19 February 2020 12:58