georgia500X176

watercity500x176

KABAKAS-mvpnnnn

viewtag500x176

Τα κορίτσια του ΟΦΗ ήταν το απόλυτο αουτσάιντερ, κόντρα στην κορυφαία ομάδα του πρωταθλήματος, τον ΠΑΟΚ και αυτό επιβεβαιώθηκε στο Ατσαλένιο, όπου γνώρισαν την ήττα με το βαρύ 8-0. Το παιχνίδι δεν αντέχει κριτικής, καθώς μεταξύ των δυο ομάδων υπάρχει μεγάλη διαφορά δυναμικότητας. Ο ΠΑΟΚ είναι μια επαγγελματική ομάδα, που έχει και ξένες παίκτριες, όπως η Κολομβιανή Μπετανκούρ, η οποία έβαλε τα 5 απο τα 8 γκολ του δικεφάλου του Βορρά. Τα άλλα τρία τα έβαλε η Κακαμπούκη και η Πούλιου (2). Να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ είχε δοκάρι με την Κυδωνάκη η οποία με φάουλ απο τη σέντρα (!) έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Να σημειωθεί ότι πριν τον αγώνα κρατήθηκε εμός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γιώργου Δεικτάκη, ενώ τα κορίτσια του ΟΦΗ, αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια. Στο ημίχρονο του αγώνα, τιμήθηκε ο πιλότος (επισμυναγός) του F16 Γιώργος Ανδρουλάκης. Στις δηλώσεις του, ο προπονητής του ΟΦΗ Δημήτρης…
 Η νίκη του Γιούχτα στο Μαρτινέγκο στο παιχνίδι της αγωνιστικής με τον Πόρο (3-4) ξεχώρισε στα παιχνίδια του κρητικού ομίλου της Γ' Εθνικής. Με τη νίκη αυτή η ομάδα των Αρχανών βρίσκεται στην τρίτη θέση. Ενα βαθμό πίσω απο τον Ηρόδοτο, ο οποίος έμεινε στο 1-1 με τον ΑΟΑΝ στην Αλικαρνασό, στο ντεμπούτο του Αντώνη Ανδρουλάκη, στον πάγκο της ομάδας. Η Επισκοπή οδηγεί την κούρσα μετά το 6-0 επί του Ρεθυμνιακού, στο ντέρμπι της περιοχής. Ενας παλιός γνώριμος ο Καρλίτο "πλήγωσε" τον ΠΟΑ στα Χανιά στην ήττα με 1-0 απο τον Πανακρωτηριακό. Δείτε στα παρακάτω VIDEOS του Crete2day όλα τα γκολ της αγωνιστικής και δηλώσεις των προπονητών.
Ο Νίκος Κωστένογλου, είναι υπ' ατμον απο τον πάγκο της ΑΕΚ και όλα δείχνουν ότι είναι θέμα ημερών ή ωρών για να τελειώσει και επίσημα. Η ήττα στο Γεντί Κουλέ, επιβάρυνε ακόμη περισσότερο τη θέση του και ίσως επισπεύσει την αποχώρηση του. Στις δηλώσεις του, μετά το παιχνίδι, έδειξε να έχει επηρεαστεί απο την ήττα. Είπε ότι η ομάδα του δεν κινδύνευσε και έκανε ευκαιρίες, κάτι που δεν είδε κανείς. Η τοποθέτηση του Νίκου Κωστένογλου: «Είχαμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο δεν κινδυνέψαμε καθόλου, δημιουργήσαμε ευκαιρίες δεν καταφέραμε όμως να βάλουμε το γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαμε την ίδια απόδοση, δεχτήκαμε το γκολ και στο τέλος μείναμε και με δέκα παίκτες. Ο ΟΦΗ μετά το γκολ δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο απλά ήταν πίσω από τη μπάλα». Γ.Κορτς ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ Το εξάσφαιρο του Σεμέντο σκότωσε την ΑΕΚ (VIDEO)
Η ομάδα βόλει του ΟΦΗ με μια σοβαρή εμφάνιση κέρδισε με 3-0 σετ και την Ελπίδα Αμπελοκήπων και έκανε την δεύτερη νίκη της, στην Volley League. Δείτε στα παρακάτω VIDEOS ΟΛΟ το παιχνίδι, αλλά και την συνέντευξη τύπου των προπονητών. Γ.Κορτς ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ Ο ΟΦΗ θέλει δίπλα του τον κόσμο για να φτάσει πιο ψηλά
Ενα προσωπικό δράμα βίωσε ο Γιώργος Σίμος, πριν το παιχνίδι με την ΑΕΚ. Την Παρασκευή το βράδυ, ο πατέρας του, εισήχθη στην εντατική με σοβαρό πρόβλημα υγείας, αλλά ο ίδιος το "έκρυψε" απο τους παίκτες του. Τους το είπε μετά τη νίκη, στα αποδυτήρια, ενώ ο ίδιος φανερά συγκινημένος στην συνέντευξη τύπου, δεν κατάφερε να συγκρατήσει τα δάκρυα του. Οπως είπε «θέλω να πω στον πατέρα μου ότι τον αγαπώ και ξέρω ότι είναι δυνατός». Ο Σίμος, μίλησε και για τον φίλαθλο του ΟΦΗ και πρώην βουλευτή της ΝΔ Γιώργο Δεικτάκη,  οποίος δίνει μάχη για τη ζωή του μετά το καρδιακό επεισόδιο (ανακοπή) που υπέστη πριν την έναρξη του αγώνα στο Γεντί Κουλέ. «Να είναι δυνατός. Όλη την θετική μας σκέψη στο να καταφέρει να επιστρέψει ξανά υγιής» ανέφερε για τον Γ. Δεικτάκη ο τεχνικός του ΟΦΗ. Για το παιχνίδι, ο προπονητής του ΟΦΗ, τόνισε ότι «στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε από…
Οι ομάδες πρέπει να είναι μια οικογένεια και οι παίκτες μεταξύ τους να στηρίζουν ο ένας τον άλλο, στις δύσκολες στιγμές που περνάνε μέσα αλλά και έξω απο το γήπεδο. Ετσι και στον Εργοτέλη, μετά την "αφιέρωση" στον Ιατρούδη που έκανε χειρουργική επέμβαση, συμπαραστάθηκαν σε ένα ακόμη παίκτη τους, που αντιμετωπίζει ένα σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα. Ο λόγος γιατον 23χρονο Μπαράτα, ο οποίος έχασε τον πατέρα του και οι συμπαίκτες του, στον Εργοτέλη, δεν τον ξέχασαν στη νίκη επί της Παναχαικής με 2-1. Στο πρώτο γκολ του Ροβίθη, σήκωσαν τη φανέλα με το όνομα του και του έδειξαν ότι τον στηρίζουν στην δύσκολη αυτή στιγμή που περνάει.  Γ.Κορτς
Μεγάλη νίκη που του δίνει σημαντική ώθηση για τη συνέχεια πέτυχε ο Εργοτέλης, ο οποίος κέρδισε την Παναχαική με 2-1 στο Παγκρήτιο στάδιο, κερδίζοντας ένα πραγματικό ντέρμπι, απέναντι σε μια πολύ ανταγωνιστική ομάδα.Για μια ακόμη φορά, η επίθεση έδωσε τη λύση στον Εργοτέλη, ο οποίος με δυο φανταστικά γκολ απο τους Ροβίθη και Κουάτενγκ, πανηγύρισε το "χρυσό" τρίποντο.Η Παναχαική μείωσε στο 42' με ένα αξαιρετικό γκολ του Μωραίτη, στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε για την ισοφάριση, αλλά ο Εργοτέλης, άντεξε μέχρι το φινάλε.Δείτε στο παρακάτω VIDEO τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης.
Θλίψη στην οικογένεια του ΟΦΗ, έχει φέρει ο χαμός του Παλαίμαχου άσου της ομάδας, Αντώνη Κιουσέντερλη. Παίκτης, που άφησε το στίγμα του στον ΟΦΗ, στην δεκαετία του '60. Ο "αιμοδότης" όπως τον αποκαλούσαν χαρακτηριστικά, οι συμπαίκτες του και οι φίλοι του. Συλλυπητήριες ανακοινώσεις εξέδωσαν ο Ερασιτέχνης ΟΦΗ και οι Παλαίμαχοι του ΟΦΗ. Γ.Κορτς
H οικογένεια Τζιράκη, με την μεγάλη ξενοδοχειακή τουριστική εταιρεία της Κρήτης, Stella Hotels Collection, που διαθέτει συνεχίζει την προσφορά της, στον ΟΦΗ. Εκτός απο το ποδόσφαιρο, προσφέρει και στο μπάσκετ του συλλόγου. Για το λογο αυτό οι άνθρωποι του μπάσκετ του ΟΦΗ, έδωσαν στον Αντιπρόεδρο και Γενικό Διευθυντή της εταιρείας, Δημήτρη Τζιράκη, μια φανέλα του ΟΦΗ, ώστε να τον ευχαριστήσουν για την συμπαράσταση της οικογένειας του στον ΟΦΗ. Στην φωτογραφία, ο Δημήτρης Τζιράκης, ο Αντιπρόεδρος της Επιτροπής μπάσκετ του ΟΦΗ Γιώργος Τζωρακολευθεράκης και το μέλος της επιτροπής μπάσκετ του ΟΦΗ, Βαγγέλης Φανουργάκης. Γ.Κορτς
Σε πελάγη ευτυχίας, πλέει ο καλός φίλος και μια ζωντανή ιστορία του ΟΦΗ, με μεγάλη προσφορά δεκαετιών,ο Μανόλης Τζιρίτας. Ο υιός του Γιώργος, που μένει μόνιμα στο Σαν Φραντσίσκο στις ΗΠΑ και διαπρέπει επαγγελματικά στον κλάδο των συμβούλων επιχειρήσεων (οικονομικά), δέθηκε με τα δεσμά του γάμου, με την αγαπημένη του Κατερίνα-Χριστίνα.  Την είδηση για τα ευχάριστα νέα για τον Μανόλη, μας τα μετέφερε ο καλός συνάδελφος (Κρητικοί Παλμοί) Γιώργος Μοσκοβίτης, μαζί με το φωτογραφικό υλικό! Στον καλό φίλο Μανόλη Τζιρίτα ευχόμαστε να του ζήσουν και στο ζευγάρι, ευχόμαστε μια ζωή σαν παραμύθι. Τις ευχές του, στον Μανόλη Τζιρίτα, εκφράζει με ανακοίνωση του, ο Ερασιτέχνης ΟΦΗ.   Γ.Κορτς