Ο ΟΦΗ για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική πήρε χωρίς αγώνα τους βαθμούς της νίκης (αυτή τη φορά απο τη Βέροια) και παραμένει πρώτος στην βαθμολογία, μια αγωνιστική πριν το φινάλε.
Η 33η αγωνιστική της Football League είχε 31 γκολ στα επτά παιχνίδια που έγιναν. Τα 14 μπήκαν σε δύο ματς, στο ΑΟΧ Κισσαμικός - Απόλλων Λάρισας (7-0) και Δόξα Δράμας - Σπάρτη (7-0). Εμφατική νίκη του Εργοτέλη (5-1 τον Αιγινιακό), η οποία του εξασφάλισε την παραμονή στην κατηγορία. Ο Άρης, κέρδισε με 2-0 τον Πανσερραϊκό, με τον προπονητή Δημήτρη Σπανό, να δηλώνει ότι του χρόνου, δεν θα είναι στον πάγκο της ομάδας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:
ΑΟΧ Κισσαμικός - Απόλλων Λάρισας 7-0 (2' Χαλκιαδάκης, 13' Παντελάκης, 28', 48' Λεό, 35' Ξύδας, 45' Τόλι, 63' Λεμονής)
Καλλιθέα – Τρίκαλα 0-1 (86' Σιαλμάς)
Καραϊσκάκης Άρτας - Απόλλων Πόντου 2-1 (11' Παπανίκου, 48' Ευαγγέλου - 15' Μπρίτο)
Εργοτέλης – Αιγινιακός 5-1 (2', 70' Κάιπερς, 75' Τσέλιος, 77' Ιατρούδης, 90' Σταματάκος - 45'+2' Πέριτς)
Παναχαϊκή - Αναγέννηση Καρδίτσας 4-1 (3', 84' Μωραΐτης, 5' Κυνηγόπουλος, 53' Φωτάκης - 38' Σουντουρά)
Άρης – Πανσερραϊκός 2-0 (57' Πασάς, 81' Παυλίδης)
Δόξα Δράμας – Σπάρτη 7-0 (30', 31', 40', 58', 84' Κουσκουνάς, 81' Αρναρέλλης, 88' Βαλλιάνος)
Αχαρναϊκός - Παναιγιάλειος Δ.Δ.
Βέροια – ΟΦΗ 0-3 α.α.
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΟΦΗ 83
2. Άρης 82
...............................................
3. Παναχαϊκή 70
4. ΑΟΧ Κισσαμικός 61
5. Δόξα Δράμας 60
6. Τρίκαλα 58
7. Απόλλων Πόντου 50
8. Καραϊσκάκης 48
9. Εργοτέλης 43
10. Απόλλων Λάρισας 43
11. Αναγέννηση Καρδίτσας 37
12. Σπάρτη 37
...............................................
13. Αιγινιακός 37
14. Πανσερραϊκός 30
15. Παναιγιάλειος 25
16. Καλλιθέα 24
17. Βέροια 5
18. Αχαρναϊκός -51
Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (34Η)
Κυριακή 27 Μαΐου
Καλλιθέα - ΑΟΧ Κισσαμικός (17:00, Δημ. Στάδιο Καλλιθέας)
Απόλλων Λάρισας - Καραϊσκάκης Άρτας (17:00, Γήπεδο Φιλιππούπολης)
Τρίκαλα - Εργοτέλης (17:00 WEB ΕΡΤ, Δημ. Στάδιο Τρικάλων)
Αιγινιακός – Παναχαϊκή (17:00, «Γ. Παραλυκίδης»)
Αναγέννηση Καρδίτσας – Άρης (17:00, Δημ. Στάδιο Καρδίτσας)
ΟΦΗ – Σπάρτη (17:00 ΕΡΤ3, «Θ. Βαρδινογιάννης»)
Πανσερραϊκός - Δόξα Δράμας (17:00, Δημ. Σερρών)
Απόλλων Πόντου – Αχαρναϊκός 3-0 α.α.
Παναιγιάλειος – Βέροια 3-0 α.α.
Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΩΝ ΣΚΟΡΕΡ
24 Μάνος (ΟΦΗ)
22 Κάιπερς (Εργοτέλης)
17 Κουσκουνάς (Δόξα Δράμας)
16 Διαμαντόπουλος (Άρης)
14 Μωραΐτης (Παναχαϊκή)