ΟΧΙ στο ρατσισμό, αλλά ΝΑΙ στα γκολ απο τον ΟΦΗ!

26 Apr 2018 Written by

Ένα βαθμό, από την μαθηματική εξασφάλιση της ανόδου στην Σούπερ Λίγκ, βρίσκεται ο ΟΦΗ, ο οποίος κέρδισε τον Παναιγιάλειο με 7-0 και πλέον ζητάει μια… ισοπαλία, για να ολοκληρώσει και μαθηματικά το στόχο.

Σκορ και θέαμα από τον ΟΦΗ, ο οποίος ευχαρίστησε τους  3 και πλέον χιλιάδες θεατές που βρέθηκαν στο Γεντί Κουλέ.

Ο Μάνος με χατ-τρικ (έφτασε τα 22 γκολ), ο Ντίνας με άλλα δυο, (το ένα με εκπληκτικό φάουλ) και ο Κοέλιο με άλλα δυο (τα πρώτα του γκολ στον ΟΦΗ), οδήγησαν την κρητική ομάδα, σε ένα εύκολο απόγευμα.

Δεν αντέχει κριτικής το παιχνίδι, λόγω της διαφοράς δυναμικότητας των δυο ομάδων.

Ο ΟΦΗ τελείωσε από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι (3-0).

Nα σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα παίκτης λόγω αποβολής του Μάνου με δυο κίτρινες σε δυο λεπτά, σε μια φάση που προκάλεσε...ερωτηματικά.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος πάντως, στην συνέντευξη τύπου μετά το ματς, κάλυψε τον παίκτη του στην συνέντευξη τύπου, καθώς είπε ότι η εντολή για τη δεύτερη κίτρινη ήταν δική του εντολή, καθώς ο Μάνος έχει ένα πρόβλημα στη φτέρνα, έπαιξε με ένεση και δύσκολα θα αγωνιζόταν στην Καλαμαριά, παιχνίδι το οποίο είναι σε τρείς μέρες!

Πλέον ο ΟΦΗ πηγαίνει την Κυριακή στην Καλαμαριά, για να τελειώσει την άνοδο, καθώς του αρκεί και μια ισοπαλία.

Ισχυρό μήνυμα κατά του ρατσισμού από τους παίκτες του ΟΦΗ, με πανό που κράτησαν πριν την έναρξη του αγώνα.

Ενώ σπουδαία στιγμή,  ήταν όταν οι παίκτες του ΟΦΗ αφιέρωσαν τα γκολ και τη νίκη σε φίλαθλο του ΟΦΗ που ήταν σε αμαξίδιο, στην γωνία του κόρνερ στη θύρα 8.

Διαιτητής: Γιαννουλάκης (Χανίων)
Βοηθοί: Μπουρτζοβίτης (Κορινθίας), Νιδριώτης (Αθηνών)
4ος: Τσαγκαράκης (Χανίων)

H ενδεκάδα του ΟΦΗ (Nίκος Παπαδόπουλος):  Στρέζος, Αργυρόπουλος, Βαφέας, Ντίνας (62' Τοπούζης), Κοέλιο (75' Παπατόλιος), Μάνος, Κομεσίδης, Περογαμβράκης, Πουρτουλίδης, Μπολάκης, Μαχαίρας (66' Φαζός).

Στον πάγκο οι: Γιαγκιόζης, Φαζός, Βουό, Παπατόλιος, Παπαστεριανός, Τοπούζης, Κοιλιάρας.

Η ενδεκάδα του Παναιγιάλειου (Πέτρος Δημητρίου): Τσάπαλος, Γραμματίκας, Ρέλλας (46' Κάναλς), Σακελαρόπουλος, Βλάχος, Σμίλτος (59' Κόκορης), Χαρίτος (70' Καναβέτας), Τζανουλίνος, Σταματής, Ζαφειράκης, Πολιανίδης.

Στον πάγκο οι: Δοξάκης, Κοκκορης, Canals Garcia, Αθανασίου, Καναβέτας, Μηλιώτης, Genet Dawit Mehariew.

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΤΙ ΚΟΥΛΕ

* Με πανό κατά του ρατσισμού μπήκαν στο γήπεδο οι παίκτες του ΟΦΗ.

*Ανθοδέσμη στη θέση του Ευγένιου Γκέραρντ κατέθεσε η ομάδα του Παναιγιάλειου πριν απο τη σέντρα.

*Βασικός ο Αλέξης Περογαμβράκης για πρώτη φορά φέτος. Φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

*Ο πρώην παίκτης του ΟΦΗ Γιώργος Καναβέτας (Γ' Εθνική) στην ομάδα του Αιγίου.

*Και μερικοί φίλαθλοι του Παναιγιάλειου στη θύρα 6 του Γεντί Κουλέ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

3' Το 1-0 για τον ΟΦΗ απο πολύ νωρίς. Γκολάρα απο τον Κοέλιο, ο οποίος ελίχθηκε απο πλάγια και σούταρε δυνατά στον ουρανό των διχτύων! Ωραίο γκολ απο τον Πορτογάλο. Το πρώτο του με τον ΟΦΗ.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά έβαλε ένα γρήγορο γκολ και ελέγχει το παιχνίδι.

17' Καλή στιγμή για τον Παναιγιάλειο. Αντεπίθεση με τον Σταματή, ο οποίος πλασάρει, αλλά ο Στρέζος βγαίνει και διώχνει.

26' ΓΚΟΟΟΟΛ. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντίνα στο "Γ" και 2-0 για τον ΟΦΗ! Καταπληκτικό γκολ απο τον μέσο του ΟΦΗ, ο οποίος έφτασε τα 6 γκολ. Εξαιρετικό φάουλ, με το δεξί πόδι απο τον Ντίνα!

Σε μια σπουδαία κίνηση ο Ντίνας, έτρεξε και αφιέρωσε το γκολ του σε ένα φίλαθλο σε που καθεται σε αμαξίδιο, στην πλευρά του κόρνερ στη θύρα 8!

32' Το 3-0 για τον ΟΦΗ. Πάλι ο Ντίνας, εξαιρετικό πλασέ, μετά απο ασίστ του Μάνου και η μπάλα στα δίχτυα!!!

Σκορ και θέαμα για τον ΟΦΗ! Χειροκροτήματα απο τους 3 και πλέον φιλάθλους που βρίσκονται στο γήπεδο!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 3-0

54΄ ΓΚΟΟΟΛ. Το 4-0 για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε σωστά για το 4-0. Ωραία πάσα απο τον Περογαμβράκη, για τον επιθετικό του ΟΦΗ, που επιστρέφει στην κορυφή των σκόρερ της κατηγορίας, με 20 γκολ.

56' Κίτρινη κάρτα στον Μαχαίρα.

58' ΓΚΟΟΟΛ. Το 5-0 για τον ΟΦΗ. Η φάση ξεκίνησε απο τον Ντίνα που πλάσαρε, ο γκολκήπερ του Παναιγιάλειου έδιωξε. Η μπάλα έφτασε στον Κοέλιο, ο οποίος απέφυγε ωραία τον αντίπαλο του και πλάσαρε δυνατά για το 5-0, βάζοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ!

67' Καλή στιγμή για τον Παναιγιάλειο με διαδοχικά σουτ των Κόκορη (έδιωξε ο Στρέζος) και Σακελαρόπουλου (άουτ).

72' Το 6-0 για τον ΟΦΗ σε μια φάση που χάθηκε η μπάλα! Κοέλιο-Περογαμβράκης και Μάνος συνδιάστηκαν έξοχα και ο Μάνος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ωραίο πλασέ. Μόνος στην κορυφή των σκόρερ με 21 γκολ, ο επιθετικός του ΟΦΗ!

73' Το 7-0 για τον ΟΦΗ. Ο Τοπούζης κλέβει τη μπάλα και σερβίρει έτοιμο γκολ στον Μάνο, που κάνει χατ-τρικ. 22 γκολ ο επιθετικός του ΟΦΗ, πρώτος σκόρερ στην κατηγορία!

75' Κίτρινη κάρτα στον Βλάχο.

Μετά το 7-0 οι παίκτες του ΟΦΗ και σωστά κάνουν διαχείρηση του χρόνου. Ακολουθεί το παιχνίδι στην Καλαμαριά, στο οποίο ο ΟΦΗ θέλει και μαθηματικά να εξασφαλίσει την άνοδο.

88' Κίτρινη κάρτα στον Μάνο.

89' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μάνο, την οποία επιδίωξε. Με δέκα ολοκληρώνει το παιχνίδι ο ΟΦΗ.