fastfitness 500X176 01

winnerkorts

"Πέταξε" δυο βαθμούς ο ΟΦΗ, στην τελευταία φάση του αγώνα!

21 Apr 2018 Written by

Ένα παιχνίδι που έπρεπε να το καθαρίσει με άνεση, με 3-4 γκολ διαφορά, με βάση τις ευκαιρίες που είχε, δεν κατάφερε να κερδίσει ο ΟΦΗ, στα Περβόλια.

Το τελικό 1-1 μοιάζει με «αυτοκτονία» για τον ΟΦΗ, ο οποίος αν είχε την στοιχειώδη αποτελεσματικότητα, που έπρεπε στις φάσεις που δημιούργησε, θα είχε εύκολο απόγευμα.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 69’ με υπέροχο γκολ του Ντίνα, είχε τις φάσεις να τελειώσει το παιχνίδι, με τον τερματοφύλακα του ΑΟΧανιά/Κισσαμικού  να είναι ο κορυφαίος του αγώνα, αλλά η μπάλα τον τιμώρησε στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Κρατούσε το 0-1 μέχρι το 93’ και αρκούσε να κρατήσει λίγο τη μπάλα, για να λήξει το παιχνίδι, αλλά «έδωσε» την τελευταία επίθεση στους γηπεδούχους, οι οποίοι με γκολ του Ξύδα, ισοφάρισαν σε 1-1.

Να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ έπαιζε με δέκα παίκτες από το 76’ για αποβολή του Κουτσιανικούλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι.

Στη φάση αυτή, ο διαιτητής έδωσε άδικη πρώτη κίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη στο 42' με μια φάση που αντίπαλος χτύπησε στο κεφάλι τον Πορτουλίδη και ο διαιτητής δεν διέκοψε το παιχνίδι.

Με δέκα παίκτες ο ΟΦΗ προσπάθησε να προστατέψει το σκορ μέχρι το τέλος, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο ΟΦΗ εκτός από τις μεγάλες ευκαιρίες, είχε και δοκάρι με τον Κοέλιο στο 10’.

Ουσιαστικά ο ΟΦΗ, «πέταξε» δυο βαθμούς στα Χανιά σε ένα παιχνίδι δικό του.

Αν και αγωνίστηκε με πολλές απουσίες (8 απόντες) ο ΟΦΗ ήλεγξε το παιχνίδι και αν είχε εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, θα το τελείωνε εύκολα.

Όπως και στη Δράμα, δεν το έκανε όμως και έτσι το πλήρωσε.

Ακόμα και έτσι ο ΟΦΗ είναι πολύ κοντά στην άνοδο, απλά, έχασε την ευκαιρία, να τελειώσει πιο γρήγορα την αποστολή του.

Να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ, έχει δικαιολογημένα παράπονα από την διαιτησία του Αντωνίου από την Αθήνα, ο οποίος έκανε σωρεία λαθών στο παιχνίδι, με μεγάλα ζητήματα ειδικά στον πειθαρχικό έλεγχο.

Διαιτητής: Αντωνίου (Αθηνών)
Βοηθοί: Ζήδρας (Αθηνών), Τζιλίρης (Πειραιά)
4ος: Δημητρόπουλος (Δυτ. Αττικής)

Η ενδεκάδα του ΑΟΧανιά/Κισσαμικού (Προπονητής Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Αρναούτογλου (88' Αποστολίδης), Μακροπουλιώτης,Παντελάκης, Ζιούλης, Σεληνιωτάκης, Γκίνη (83' Βρετός), Λεμονής, Χαλκιαδάκης (72' Σάλιακας), Ξύδας, Λεο.

Στον πάγκο οι: Γαβαλάς, Τόλι, Φουασής, Σάλιακας, Βρεττός, Νικόλτσης, Αποστολίδης.

H ενδεκάδα του ΟΦΗ (Προπονητής Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Βαφέας, Νάστος, Ντίνας (81' Περογαμβράκης), Κοέλιο (70' Παπατόλιος), Μάνος, Κομεσίδης, Πουρτουλίδης, Κοιλιάρας (64' λ.τ. Μπολάκης), Κουτσιανικούλης.

Στον πάγκο οι: Γιαγκιόζης, Φαζός, Παπατόλιος, Περογαμβράκης, Κοντογιάννης, Τοπούζης, Μπολάκης.

MIΚΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΡΒΟΛΙΑ

*Φανέλα βασικού στον Πορτογάλο Κοέλιο έδωσε ο Νίκος Παπαδόπουλος, για πρώτη φορά φέτος.

*Απο νωρίς στο γήπεδο, οι φίλαθλοι του ΟΦΗ που ταξίδεψαν απο το Ηράκλειο και πήραν θέση στις θύρες 3,4.

*Ηρεμο το κλίμα, λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1' Ο Στρέζος απομακρύνει τη μπάλα, στην επικίνδυνη σέντρα του Λεμονή.

4' Γυριστό σούτ του Λεό μέσα απο την περιοχή, η μπάλα άουτ, δίχως να ανησυχήσει ο Στρέζος.

10' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ! Διαγώνιο σούτ του Κοέλιο η μπάλα στο δοκάρι. Η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα για τον ΟΦΗ! Πολύ ωραία ενέργεια απο τον Πορτογάλο. Η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στο έδαφος!

11' Ο Στρέζος προλαβαίνει το Λεό και διώχνει τη μπάλα.

ΣΧΟΛΙΟ: Μοιρασμένο παιχνίδι στο πρώτο 20λεπτο, με τον ΟΦΗ να έχει τη μεγάλη φάση με το δοκάρι του Κοέλιο. Ελέγχει το παιχνίδι ο ΟΦΗ, παίζουν δυνατά και με  ενθουσιασμό οι γηπεδούχοι.

23' Κίτρινη κάρτα στον Λεό.

Μετά το πρώτο 5λεπτο που μπήκαν με ενθουσιασμό οι γηπεδούχοι, ο ΟΦΗ είναι κυρίαρχος της αναμέτρησης. Εχει την κατοχή και προσπαθεί να πατήσει με προυποθέσεις, στην περιοχή του αντιπάλου.

29' Κίτρινη χωρίς λόγο απο το διαιτητή στο Βαφέα, σε μια φάση που η μπάλα χτύπησε καθαρά στο στήθος του παίκτη του ΟΦΗ και όχι στο χέρι.

32' Νέα μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας βγάζει για τον Κοέλιο στην μικρή περιοχή, ο Πορτογάλος δεν πήγε με αποφασιστικότητα στη μπάλα και πρόλαβαν οι αμυντικοί. Ο Πορτογάλος έμπλεξε τα πόδια του με των αντιπάλων και η ευκαιρία χάθηκε.

36' Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας γυρίζει στο πέναλτι για τον Κουτσιανικούλη, ο οποίος δεν βρήκε τη μπάλα.

37' Ο ΟΦΗ κοντά στο 0-1. Ο Μάνος αστοχεί στο τετ-α-τετ, η μπάλα στον Κουτσιανικούλη που πλασάρει, αλλά ο γκολκήπερ του Κισααμικού, κάνει την επέμβαση του αγώνα και διώχνει.

38' Κίτρινη κάρτα στον Μάνο.

40' Εγκληματικό χτύπημα στο κεφάλι του Πουρτουλίδη, ούτε φάουλ δεν δίνει ο διαιτητής, εμώ η φάση εξελίχθηκε. Εξαλλος στον πάγκο ο Νίκος Παπαδόπουλος. Διαμαρτυρίες στον διαιτητή. Οπως και όλος ο πάγκος του ΟΦΗ!

42' Νέα κίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη απο το διαιτητή, ο οποίος έχει σοβαρά θέματα στο παιχνίδι, σε ότι αφορά στον πειθαρχικό έλεγχο. Δικαιολογημένα τα παράπονα απο την πλευρά του ΟΦΗ.

44' Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Και πάλι ο Μάνος μόνος απο το πέναλτι στέλνει τη μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα!

Το 0-0 αδικεί τον ΟΦΗ, που έχει δοκάρι με τον Κοέλιο και 3-4 ακόμη καθαρές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά δεν το έχει κάνει. Μονόλογος του ΟΦΗ το παιχνίδι. Στο δυνατό τους παιχνίδι στηρίζονται οι γηπεδούχοι, οι οποίοι στο μεγαλύτερο διάστημα του ημιχρόνου, έχουν υποχρεωθεί σε παθητικό ρόλο.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0

Xωρίς αλλαγές ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ.

48' Ο ΟΦΗ ζητάει πέναλτι με τον Μάνο. Ο Μακρυπουλιώτης κρατάει το Μάνο, ο διαιτητής λέει όχι μέσα σε διαμαρτυρίες.

Το ριπλέι δείχνει ότι υπάρχει κράτημα.

48' Στην πλάτη της άμυνας του ΑΟΧανιά, ο Κουτσιανικούλης, βγαίνει γρήγορα και διώχνει με τα πόδια, ο γκολκήπερ του Κισσαμικού.

Πιέζει για το γκολ ο ΟΦΗ!

59' Κίτρινη κάρτα στον Παντελάκη για τράβηγμα στον Ντίνα.

60' Απευθείας φάουλ απο πλάγια του Ντίνα, η μπάλα λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

61' Κίτρινη κάρτα στον Γκίνη για θέατρο.

64' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Κοιλιάρας που τραυματίστηκε, μέσα ο Μπολάκης.

68' ΝΕΑ μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης δίνει έτοιμο γκολ, στον Κοέλιο, ο οποίος μόνος απο το σημείο του πέναλτι πλασάρει πάνω στον τερματοφύλακα, ο οποίος είχε καλά αντανακλαστικά.

69' ΓΚΟΟΟΛ. Το 0-1 για τον ΟΦΗ. Ωραία ενέργεια στον Μάνο, ο οποίος πατάει τη μπάλα για τον Ντίνα, αυτός περνάει και τον τερματοφύλακα και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

69' Ο Κουτσιανικούλης απέναντι στον τερματοφύλακα, ανατρέπεται και αντί να πέσει (πέναλτι) έμεινε όρθιος και πλάσαρε άουτ.

70' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Κοέλιο, μέσα ο Παπατόλιος.

72' Αλλαγή για τον ΑΟΧανιά/Κισσαμικό. Εξω ο Χαλκιαδάκης, μέσα ο Σάλιακας.

74' Ο Πουρτουλίδης πλασάρει απο καλή θέση (πλάγια) ο γκολκήπερ του Κισσαμικού, που είναι ο κορυφαίος των γηπεδούχων μπλοκάρει στη γωνία.

76' Αποβάλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Κουτσιανικούλη, ο διαιτητής για χέρι. Διαμαρτυρίες απο τον πάγκο του ΟΦΗ προς τον διαιτητή που αφήνει τον ΟΦΗ, με δέκα παίκτες.

79' Πρώτο σούτ των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο. Σουτάρει ο Σάλιακας, μπλοκάρει ο Στρέζος.

88' Απο μια κίτρινη σε Νάστο και Αρναούτογλου.

4 λεπτά οι καθυστερήσεις. Κρατάει με δέκα το 0-1 ο ΟΦΗ.

+90 Τραγικό λάθος στην άμυνα του Κισσσαμικού ο Παπατόλιος, πλασάρει άουτ! Μεγάλη φάση για το 0-2.

93' Απίστευτη εξέλιξη στο παιχνίδι. Ο ΑΟΧανιά/Κισσαμικός στην κόντρα επίθεση ισοφαρίζει με τον Ξύδα σε 1-1.

Ο ΟΦΗ είχε τη δυνατότητα να κρατήσει τη μπάλα και να τελειώσει το παιχνίδι και την έχασε. Ο Περογαμβράκης στο κόρνερ, δεν κράτησε τη μπάλα, για να τελειώσει το παιχνίδι και στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν.

Σχεδόν στην τελευταία φάση του αγώνα, ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία για μια ακόμη νίκη.

Κρίμα! Ενα παιχνίδι που έπρεπε να έχει κερδίσει με 3-4 γκολ, τελικά ήρθε 1-1.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 1-1

Πηγή:ofi1925.gr

Read 1642 times Last modified on Monday, 23 April 2018 00:30