Ολοταχώς για την Β' Εθνική ο Πλατανιάς

18 Feb 2018 Written by

Μια ακόμη ήττα για τον Πλατανιά, ο οποίος οδεύει ολοταχώς για τη Β' Εθνική.

Την ήττα γνώρισε η ομάδα των Χανίων από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 3-0 στα Περιβόλια στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League και πλέον οι πιθανότητες παραμονής στην μεγάλη κατηγορία λιγόστεψαν.

Ο Πλατανιάς είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης να πετύχει κάποιο τέρμα αρχικά με τον Ουντόζι στο 18ο λεπτό και στη συνέχεια σε φάση διαρκείας στο 36ο λεπτό με τον Ενσικουλού και τον Νίλι.

Το γκολ, όμως, που θα άλλαζε την ψυχολογία των παικτών του δεν ήρθε. Αντίθετα ο ΠΑΣ Γιάννινα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου πέτυχε δύο γρήγορα τέρματα με τον Κόντε (47′, 50′) και επισφράγισε την νίκη του με τον Μπέριο στο 86ο λεπτό.

Διαιτητής: Μάνταλος (Καβάκας)
Βοηθοί: Καρατζίκας (Αθηνών)-Κουράκης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Κίτρινες κάρτες: Στάμου (8′), Μαλσά (13′), Πετρόπουλος (84′) – Βιδάλ (49′), Χαλκιαδάκης (54′), Αποστολόπουλος (60′), Μιχαήλ (65′)

Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλιάγιτς, Νίλι (77′ Στανισάβλιεβιτς), Καρυπίδης, Στάμου (58′ Ντουαλά), Βάντερσον, Μαλσά, Πατράλης, Πλιάτσικας, Ενσικουλού, Ουντόζι (49′ Κασάλιτσα), Πετρόπουλος.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος (76′ Μπέριος), Καρανίκας, Χαλκιαδάκης (58′ Γιάκος), Μανθάτης (71′ Νικολιάς), Γαρουφαλιάς, Μπετρά, Βιδάλ, Κόντε.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Ο τεχνικός του Πλατανιά, Γιάννης Χατζηνικολάου, μιλώντας στους εκπροσώπους του Τύπου, μετά το τέλος του αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα, τόνισε τα εξής:

“Το παιχνίδι είχε δύο εικόνες. Ενα πρώτο ημίχρονο που ήταν μοιρασμένο και από τις δύο ομάδες. Εμείς επιθετικά δημιουργήσαμε τις προϋποθέσεις για να προηγηθούμε, δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Στο β’ ημίχρονο μόλις δεχτήκαμε το γκολ χάθηκαν όλα τα ψυχικά αποθέματα από την ομάδα για να το «γυρίσει». Ηρθε γρήγορα και το δεύτερο γκολ και εκεί χάθηκαν όλα. Πρέπει μέχρι τέλους με αξιοπρέπεια και προσπάθεια να τελειώσουμε το πρωτάθλημα”.

“Δεν είναι απογοήτευση, είναι ρεαλισμός και πηγάζει απ’ το γεγονός ότι τα ψυχικά αποθέματα κάποιων παικτών, με το που θα δεχθεί η ομάδα γκολ, έρχεται η κατάρρευση. Είμαι σε δεύτερο παιχνίδι που είμαι εδώ και το βλέπω. Οσο το αποτέλεσμα δεν είναι παθητικό και υπάρχει ο απαραίτητος «ενθουσιασμός» προσπαθούν να βγουν κάποιες ευκαιρίες που σου δίνουν μια ελπίδα ότι θα σκοράρεις. Ο παίκτης εκεί ξεχωρίζει… Όταν θα έρθει η στραβή, τι ψυχικά αποθέματα έχει για να μπορέσει να το γυρίσει”.

“Είμαι δύο εβδομάδες στην ομάδα και προσπαθούμε καλά-καλά να τη μάθω. Εχουμε μία επαφή με τον κ.Μαθιουλάκη αλλά δεν συζητήσαμε για την επόμενη μέρα. Προείχε το να κυνηγήσουμε κάποιο αποτέλεσμα σε αυτά τα δυο παιχνίδια”.