fastfitness 500X176 01

winnerkorts

Λύτρωση στις καθυστερήσεις για τον Κισσαμικό!

26 Mar 2017 Written by

Πολύτιμη νίκη για την ομάδα του Κισσαμικού με 2-1 απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας, σε ματς που έγινε στα Περιβόλια για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Stoiximan.gr FOOTBALL LEAGUE 2016-2017.

Το “χρυσό” γκολ πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Τσερκέζος, μετά από στρώσιμο του Μαρτίνεθ σε εκτέλεση φάουλ. Ο Κισσαμικός προηγήθηκε στο 17’ με τον Μίλιτς και η Αναγέννηση ισοφάρισε στο 39’ με τον Τζέκο.

Οι φάσεις του αγώνα
5’ Σουτ του Μαρτίνεθ μπλοκάρει ο Πρίφτη.
7’ Σέντρα του Τσερκέζου ο Καραγιάννης με το κεφάλι προσπαθεί να διώξει προ του Μίλιτς και ο Πρίφτη αποτρέπει το αυτογκόλ μπλοκάροντας την μπάλα.
17’ ΓΚΟΛ: Από γύρισμα του Μαρτίνεθ ο Μίλιτς με κεφαλιά ανοίγει το σκορ (1-0).
18’ Κάθετη πάσα του Μαρτίνεθ, γύρισμα του Κίκε, ο Κουρέλλας από πλάγια θέση κάνει το σουτ και η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
20’ Σουτ του Ντιατά μπλοκάρει ο Λαζαρίδης.
39’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Τσόπελα κεφαλιά του Τζέκου και 1-1.
43’ Γύρισμα του Τσερκέζου στον Μαρτίνεθ, το σουτ του οποίου καταλήγει άουτ.
50’ Σουτ του Χαλκιαδάκη αποκρούει σε κόρνερ ο Λαζαρίδης.
67’ Φάουλ του Μαρτίνεθ μπλοκάρει ο Πρίφτη.
70’ Φάουλ του Τιάγκο Σίλβα άουτ.
78’ Σέντρα του Τσερκέζου απομάκρυνε ο Τσόπελας, σουτ του Κουρέλλα άουτ.
85’ Φάουλ του Μπιτέλη, κεφαλιά του Τζέκου, στην πλάτη της άμυνας ο Ντιατά με σουτ στέλνει την μπάλα άουτ.
87’ Σουτ του Νικόλτση άουτ.
90+1’ ΓΚΟΛ: Ο Μαρτίνεθ σε εκτέλεση φάουλ στρώνει την μπάλα στον Τσερκέζο, που με σουτ κάνει το 2-1.

Διαιτητής: Δημητρόπουλος (ΕΠΣ Δυτικής Αττικής)
Βοηθοί: Κουράκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)-Νικολάδος (ΕΠΣ Αθηνών)
4ος διαιτητής: Κουναλάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Μάιγκα (32’), Σελινιωτάκης (62’), Κισκαμπάνης (66’), Γκούμας (74’), Τσερκέζος (90+2′)

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Παντελάκης, Σελινιωτάκης, Κουρέλλας, Γκούμας, Ψιάνος (52’ Τιάγκο Σίλβα), Μαρτίνεθ, Κίκε (67’ Νικόλτσης), Μίλιτς (75’ Μάντζης), Στογιάνοφ.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτη, Καραγιάννης, Μάιγκα, Κισκαμπάνης, Ζδράβος, Σμίλτος, Ντεμπελέ (38’ Τζέκος), Μπιτέλης, Κρητικός (38’ λ.τρ. Τσόπελας), Χαλκιαδάκης (77’ Ντάνκουα), Ντιατά.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Η τοποθέτηση του προπονητή του Κισσαμικού Σπύρου Μπαξεβάνου μετά το τέλος της αναμέτρησης  με την Αναγέννηση Καρδίτσας στη συνέντευξη Τύπου: «Είπαμε μετά το παιχνίδι με τη Σπάρτη που πήραμε έναν πολύτιμο βαθμό για εμάς ότι αυτό ήταν ένα παιχνίδι που το θέλαμε πάρα πολύ και νομίζω ότι φάνηκε κι από τον τρόπο που μπήκαμε στο πρώτο ημίχρονο, στα πρώτα 35 λεπτά, όπου παίζαμε καλά, είχαμε την πλήρη υπεροχή, δημιουργήσαμε τις καταστάσεις, είχαμε πετύχει το γκολ και μπορούσαμε να έχουμε τελειώσει και το παιχνίδι εκεί πέρα πιο νωρίς. Από τη στιγμή που μπήκε το γκολ (το 1-1) στο 39’ νομίζω ότι φάνηκε και η πίεση που είχαν τα παιδιά μέσα στον αγωνιστικό χώρο από το να θέλουν τόσο πολύ τη νίκη. Νομίζω ότι πάθαμε “μπλακ-άουτ” από εκεί και πέρα και φάνηκε νομίζω και στο δεύτερο ημίχρονο, όπου είχαμε μία υπεροχή, τελείως ανούσια βέβαια χωρίς να δημιουργούμε τις καταστάσεις στην αντίπαλη εστία. Το σημαντικό είναι ότι η ομάδα το πίστεψε, τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και να τους δώσω συγχαρητήρια και επιβραβεύτηκαν στις καθυστερήσεις με ένα γκολ του Δημήτρη (Τσερκέζου), ο οποίος μας έχει δώσει κι άλλους βαθμούς και μας τους έδωσε και σήμερα. Πάντως η προσπάθεια είναι συλλογική, όλοι μαζί κερδίζουμε, όλοι μαζί χάνουμε. Είναι ένα παιχνίδι που μας δίνει καινούριο αέρα για τη συνέχεια και μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, αλλά επαναλαμβάνω ότι αυτή η ομάδα δεν είναι γι’ αυτή τη βαθμολογική θέση που βρίσκεται, είναι για κάτι παραπάνω. Αυτό που μας ενδιαφέρει εμάς είναι να συνεχίσουμε, να βλέπουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, να δούμε το επόμενο παιχνίδι με τον Αιγινιακό, όπου κι εκεί πέρα ο Αιγινιακός “καίγεται” για τους βαθμούς, να πάρουμε κι από εκεί ό,τι καλύτερο μπορούμε. Συγχαρητήρια και πάλι στους παίκτες μου, όλους από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο που μπήκε αλλαγή, για την προσπάθεια. Να ευχηθώ στην ομάδα της Καρδίτσας, που έδειξε ειδικά μετά το 35’ μία πολύ καλή εικόνα, καλή συνέχεια και να πετύχει κι αυτή τους στόχους που έχει θέσει στην κατηγορία».
Για το αν το άγχος υπήρχε με δεδομένο ότι ήταν μονόδρομος η νίκη λόγω των δύο εκτός έδρας αγώνων που ακολουθούν, ώστε να έχει η ομάδα ένα “μαξιλαράκι ασφαλείας” από τη ζώνη του υποβιβασμού: «Αυτό ήταν να μπορέσουμε από τη ζώνη του υποβιβασμού να απέχουμε όσο το δυνατόν περισσότερο, γιατί σου δίνει μεγαλύτερη σιγουριά στο να παίζεις. Αυτό ήταν που μας έδωσε σήμερα αυτή η νίκη και πιστεύω ότι θα μας φανεί και στη συνέχεια και μέσα στον αγωνιστικό ρυθμό που θα έχουμε και μέσα στη βαθμολογική συγκομιδή που είναι το πιο σημαντικό για τις ομάδες».