Κακό φινάλε ο ΟΦΗ σε ένα ονειρεμένο πρώτο γύρο

08 Dec 2019 Written by
Στο τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου, ο ΟΦΗ έκλεισε με ήττα, αλλά και μέτρια εμφάνιση ένα πολύ πετυχημένο,για αυτόν πρώτο κομμάτι του πρωταθλήματος.
Αν και προηγήθηκε, ηττήθηκε στην Λαμία με 2-1, δείχνοντας την αδυναμία του, να πάρει αποτέλεσμα εκτός έδρας.
Η 13η αγωνιστική, ήταν...γρουσούζικη για τον ΟΦΗ, ο οποίος πέταξε μια καλή ευκαιρία για να πάρει βαθμό ή βαθμούς.
Ο ΟΦΗ πλήρωσε το πολύ κακό του δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο δέχθηκε το γκολ της ήττας απο τον Δημούτσο (60'), σε ένα 45λεπτο που η Λαμία κυριάρχησε και είχε ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ.
Αντίθετα ο ΟΦΗ, δεν έκανε τίποτα για να κυνηγήσει έστω τον βαθμό και είχε ένα παθητικό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.
Το πρώτο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για την κρητική ομάδα, η οποία προηγήθηκε στο 10' με πέναλτι που έκανε γκολ ο Ναμπί.
Στην φάση αυτή, οι αμυντικοί της Λαμίας σταμάτησαν και ζήτησαν οφσάιντ στον Μάνο, χωρίς να έχουν δίκιο. Ο επιθετικός του ΟΦΗ ανατράπηκε απο τον τερματοφύλακα της Λαμίας και ο διαιτητής Γκορτσίλας, αφού είδε τη φάση στο VAR, έδειξε την άσπρη βούλα.
Ο Ναμπί σκόραρε, αλλά υπέστη θλάση (!) στην εκτέλεση και αντικαταστάθηκε απο τον Σίμο, με τον Στάικο.
Ο ΟΦΗ κυνήγησε ένα δεύτερο γκολ με τον Μάνο και τον Σεμέντο να έχουν καλές ευκαιρίες, αλλά αντί να γίνει το 0-2, η Λαμία ισοφάρισε σε 1-1, με πέναλτι στο 43' που εκτέλεσε ο Τουράμ και κέρδισε ο Βασιλόγιαννης απο τον Κοροβέση.
Και σε αυτήν την περίπτωση ο διαιτητής πήρε την...βοήθεια του VAR για να αποφασίσει.
Ο ΟΦΗ έμεινε στα αποδυτήρια και η Λαμία που ήταν καλύτερη πέτυχε ένα ακόμη γκολ με τον Δημούρσο στο 60΄' και έκανε την ανατροπή.
Η Λαμία είχε ακόμη μια μεγάλη φάση με τον Τουράμ στο 81' για να κλειδώσει το παιχνίδι.
Ενώ ο ΟΦΗ, δεν απείλησε επιθετικά την αντίπαλη ομάδα, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.
Οι συνθέσεις
Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Δημούτσος, Ρόμανιτς (83’ Τζανετόπουλος), Μπεχαράνο, Τουράμ, Ντελ Πίνο (36’ Βασιλόγιαννης), Καραμάνος (94’ Σάλιακας), Σκόνδρας.
ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν (66’ Κουτρουμπής), Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κοροβέσης (79’ Φιγκεϊρέντο), Σακόρ, Νέιρα, Ναμπί (13’ λ.τρ. Στάικος), Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Μάνος.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Ο Γιώργος Σίμος ανέφερε στις δηλώσεις του στην συνέντευξη τύπου, ότι «στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι. Μας επηρέασε ο τραυματισμός του Ναμπί, αλλά και το γκολ της ισοφάρισης στο τέλος. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν το ποδόσφαιρο που θέλουμε να βλέπουμε και να παίζουμε, παρασυρθήκαμε από τον τρόπο παιχνιδιού του αντιπάλου. Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες μου. Χρειαζόμαστε χρόνο για να κάνουμε κάτι καλύτερο. Συνεχίζουμε. Συγχαρητήρια στην Λαμία για την νίκη».