Τη σκότωσε έξω απο το 16μετρο

05 Dec 2019 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Με τρία σουτ έξω απο το 16μετρο, ο ΟΦΗ "εκτέλεσε" την Καβάλα στο Γεντί Κουλέ και έστω και αν καρδιοχτύπησε πέταξε απο πάνω του το άγχος της πρόκρισης, στους 16 του Κυπέλλου.

Το 2-0 του πρώτου αγώνα, δεν έκανε εύκολη την αποστολή του ΟΦΗ, ο οποίος ήθελε ανατροπή με τρία γκολ και πάνω και μάλιστα χωρίς να δεχθεί γκολ.

Οι παίκτες του ΟΦΗ, όμως "δοκίμασαν" τα πόδια τους έξω απο την μεγάλη περιοχή και δικαιώθηκαν.

Ο Τσιλιανίδης στο 39' και ο υπέροχος για μια ακόμη φορά Νέιρα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τρείς "οβίδες" απο μακρινή απόσταση, έδωσαν την πρόκριση στον ΟΦΗ, για να έρθει ο Φιγκειρέδο στο φινάλε και να "κλειδώσει" το στόχο με το τελικό 4-0, που δεν ήρθε τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό σκορ.

Ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, δε έπαιξε γρήγορα και είχε θέματα ώστε να διασπάσει την άμυνα του αντιπάλου.

Η λύση (όμως) ευτυχώς δόθηκε απο τα σουτ εκτός περιοχής.

Ο ΟΦΗ έβαλε τα τρία, απο τα τέσσερα γκολ της πρόκρισης, με σουτ έξω απο τα 16 μέτρα.

Η Καβάλα με "προίκα" το 2-0 απο το πρώτο παιχνίδι με τον ΟΦΗ, ταμπουρώθηκε στο Γεντί Κουλέ, για να προστατέψει αυτό, που κατάφερε και να γράψει ιστορία.

Εκλεισε διαδρόμους, έπαιξε με 11 παίκτες πίσω απο τη μπάλα, αλλά και με  το...χρόνο με στόχο να αγχώσει τον ΟΦΗ, που έψαχνε γκολ απο νωρίς για να ξεκλειδώσει την πολυπρόσωπη άμυνα.

Υπολόγιζε όμως, χωρίς τα δυνατά πόδια των παικτών του ΟΦΗ, οι οποίοι δοκίμασαν τα πόδια τους, απο μακρινή απόσταση και "ξεκλείδωσαν" το παιχνίδι, με τα γκολ που έβαλαν.

Ο Παύλος Δερμιτζάκης, που ξέρει τι εστί Γεντί Κουλέ, παρέταξε μια ομάδα που θα κλειστεί και θα "ψάξει" 1-2 φάσεις για να σκοράρει και θα κάνει τη ζημιά.

Και τις βρήκε. Στο πρώτο ημίχρονο, απο λάθος του Κουτρουμπή, που λίγο έλειψε να είναι μοιραίο, ο Μπράουν σταμάτησε τον επιθετικό της Καβάλας Μακρόπουλο, στο τετ-α-τετ, αλλα ο διαιτητής Κουμπαράκης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι παρά τις φωνές των φιλοξενούμενων για πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον παίκτη του ΟΦΗ, ο οποίος πάντως φαίνεται να βγάζει απο την πορεία του τον αντίπαλο, αρχικά εκτός περιοχής (μετά πέφτει μέσα ο επιθετικός της Καβάλας).

Και η δεύτερη φορά, ήταν στο 90' όταν ο Χαντί βρήκε τον Αρναούτογλου, ο οποίος απέναντι απο τον Ουάιλι δεν κατάφερε να σκοράρει, σε μια φάση που θα μπορούσε να είχε τελειώσει η πρόκριση για τον ΟΦΗ (το σκορ ήταν τότε στο 3-0).

Ο ΟΦΗ είχε όμως, σε μεγάλη μέρα το Νέιρα, ο οποίος έβαλε δυο υπέροχα γκολ (ειδικά το δεύτερο, που σουτάρει με τη μια μετά απο κοντρόλ του Στάικου) και οδήγησε τον ΟΦΗ στους 16.

Ετσι, η υπέροχη φετινή πορεία της ομάδας συνεχίζεται, με την πρόκριση στο Κύπελλο, αλλά και την 3η θέση στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, πουαποτελούν το ιδανικό σκηνικό, για τον ΟΦΗ.