Αγγιξε την ιστορική (έστω και φιλική) νίκη ο ΟΦΗ!

12 Oct 2019 Written by
Ο ΟΦΗ άγγιξε την ιστορική-έστω και φιλική-νίκη επί του Παναθηναικού, αλλά παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε τελικά έχασε στις λεπτομέρειες στο ται-μπρέικ με 15-17 και 2-3 σετ, σε ένα παιχνίδι που είχε την εικόνα ενός μεγάλου ντέρμπι και αποτέλεσε ίσως προπομπός των σπουδαίων αγώνων, που περιμένουν τον ΟΦΗ και τον κόσμο του, στην Volley League.
 Η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη στο πρώτο φιλικό με τον Παναθηναικό, έχασε την Παρασκευή (11/10) και τα 4 σετ, που έπαιξαν οι δυο ομάδες, σε ένα παιχνίδι προπονητικού χαρακτήρα.
Το Σάββατο (12/10) όμως, ήταν ομάδα με όλη τη σημασία της λέξεως και όχι μόνο κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναικό, αλλά έχασε και ευκαιρία να τον κερδίσει, όταν προηγήθηκε με 2-1 σετ.
Ο Παναθηναικός απάντησε σε 2-2 και όλα κρίθηκαν στο πέμπτο και τελευταλιο σετ, στο οποιο οι δυο ομάδες βλάδισαν χέρι-χέρι (15-15) σε όλη του τη διάρκεια και δυο στιγμιαία λάθη απο τους παίκτες του ΟΦΗ στο φινάλε του αγώνα, τους κόστισαν τη νίκη γοήτρου.
Ακόμα και έτσι όμως, ο ΟΦΗ έδειξε στο δεύτερο φιλικό τα ...δόντια του και ο προπονητής του Παναθηναικου και της Εθνικής ομάδας Δημήτρης Ανδρεόπουλος προέβλεψε τιμητικά ότι "ο ΟΦΗ όχι μονο θα σωθεί εύκολα, αλλά θα κάνει και πολύ καλή πορεία".
Με τη σειρά του, ο τεχνικός του ΟΦΗ Δημήτρης Ζλατιλίδης, έμεινε ικανοποιημένος απο την προσπάθεια των παικτών του και όπως είπε "αυτά τα ματς μα βοηθούν να γινόμαστε καλύτεροι, καθώς ο ΟΦΗ είναι μια νέα ομάδα στην κατηγορία, αλλά και μια νέα ομάδα σε παίκτες και είναι λογικό αυτήν την εποχή να υπάρχουν σκαμπανεβάσματα".
Το παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά και στο πρώτο σετ έγινε μεγάλη μαχη με τον ΟΦΗ να παίρνει το σετ με 30-28 ( Διακύμανση: 10-10, 16-16, 20-17, 21-18, 23-20, 23-23, 25-24, 26-27, 30-28).
Ο ΠΑΟ απάντησε και πήρε το δεύτερο σχετικά εύκολα με 17-25. (Διακύμανση: 2-6,8-10, 14-14, 15-18, 17-22, 17-25).
Ο ΟΦΗ επέστρεψε στο τρίτο,που ήταν μεγάλο ντέρμπι με τον ΟΦΗ να βγαίνει νικητής όμως με 25-23. (Διακύμανση: 10-10, 15-13, 19-16, 22-21, 25-23).
Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναικός ήταν καλύτερος και έφερε το παιχνίδι στο 2-2 με 15-25 (Διακύμανση: 5-9, 10-15,12-18,15-25).
Ολα κρίθηκαν στο ται-μπρέικ, όπου δυο λάθη απο τους παίκτες του ΟΦΗ στο 15-15, έφεραν νικητή τον Παναθηναικό με 15-17 (Διακύμναση: 6-6, 9-9, 12-12, 13-14, 15-15, 15-17).
Το γερό χειροκρότημα του κόσμου που βρέθηκε στο κλειστό γυμναστήριο, είναι μια παρακαταθήκη για τον ΟΦΗ, που δείχνει σαν ομάδα, ότι ειδικά μέσα στο γήπεδο του, θα είναι σκληρό καρύδι.
Τα σετ: 30-28 (34'), 17-25 (24'), 25-23 (30'), 15-25 (20'), 15-17 (21').
 Διαιτητές: Αγγελίδης, Γιαννόπουλος, Κουνδουράκη.
ΟΦΗ (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 8, Στοροζίλοφ 6, Τσέλιος 5, Ουρτάδο 17, Καραμπαλί 10, Τσούλαφιτς 25, Γκαράς, Κομητούδης, Τεφτσής, Κοσκινάς, Μονιάκης.
ΠΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2, Στάροβιτς 32, Ρανγκέλ 13, Ανδρεόπουλος 9, Πανταλέων 11, Ράπτης 13, Μουχλιάς.