winnerkorts

Ο Ναμπί έφερε χαμόγελα και ελπίδα στον ΟΦΗ!

20 Jan 2019 Written by

O Αγγλος μέσος Ναμπί ήταν ο άσος απο το ...μανίκι του ΟΦΗ, στο κρίσιμο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό!

Με δυο εξαιρετικές εκτελέσεις φάουλ-γκολ ο Ναμπί, έδιωξε τους εφιάλτες που υπήρχαν πάνω απο το Γεντί Κουλέ και έδωσε "ζωή" στον ΟΦΗ.

Ο ΟΦΗ επέστρεψε στις νίκες με το επιβλητικό 3-0 επί του Παναιτωλικού και βλέπει με μεγαλύτερη δύναμη και αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος!

Παράλληλα, ο Ναμπί, έδειξε ότι είναι μια μεταγραφή που μπορεί να κάνει τη...διαφορά για τον ΟΦΗ.

Στο πρώτο του παιχνίδι έδειξε παίκτη που...ξέρει το τόπι και θα βοηθήσει σημαντικά στην προσπάθεια της ομάδας!

Ο Αγγλος μέσος σκόραρε στο 26΄και το 74', ενώ το κερασάκι στη νίκη-θρίαμβο του ΟΦΗ, έβαλε ο Βουό με γκολ στο 86'.

Σημαντική στιγμή στο παιχνίδι, η απόκρουση του Στρέζου στο πέναλτι του Μοράν στο 37' όταν ο ΟΦΗ ήταν μπροστά με 1-0, αλλά και η αποβολή του γκολκίπερ Κυριακίδη στο 70', με τον Παναιτωλικό να συνεχίζει απο εκείνο το σημείο και μετά με δέκα παίκτες.

Ο ΟΦΗ ήταν εμφανώς καλύτερος απο τον αντίπαλο του, είχε 64% κατοχή μπάλας στο πρώ το ημίχρονο και τελείωσε το παιχνίδι με 12 τελικές έναντι μόλις δυο του αντιπάλου, ο οποίος έπαιξε αμυντικά στο Γεντί Κουλέ και το πλήρωσε.

Το Γεντί Κουλέ, παραμένει "στοιχεωμένο" για τον Παναιτωλικό, καθώς δεν έχει κερδίσει ΠΟΤΕ τον ΟΦΗ, ούτε στην Α', ούτε στην Β' Εθνική. Ο ΟΦΗ έχει 5/5 νίκες σε επίπεδο Σούπερ Λίγκ!

Μετά απο καιρό τα χαμόγελα, επέστρεψαν στον ΟΦΗ και λόγω αποτελέσματος, αλλά και λόγω εμφάνισης!

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κοτσάνης (ΕΠΣ Δράμας)

Βοηθοί: Σπυρίδων Βασιλόπουλος (ΕΠΣ Έβρου), Αντώνιος Σινοράκης (ΕΠΣ Χανίων)

4ος: Αλέξανδρος Τσαμούρης (ΕΠΣ Πειραιά)

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ: Στρέζος, Μπράουν, Γιαννούλης, Ποτουρίδης, Μιχόγεβιτς, Νάστος, Μεγιάδο, Ναμπί (89' Οικονόμου), Κουτσιανικούλης, Ντίνας (79' Νέιρα), Βουό.

Στον πάγκο οι: Σωτηρίου, Παπάζογλου, Κοροβέσης, Οικονόμου, Δεληγιαννίδης, Πέρσον, Νέιρα.

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μάλης, Μαρινάκης, Λιάβας (57' Μπαίροβιτς), Τσοκάνης (68' Αμαράλ), Άργκους, Λουσέρο, Μοράρ, Μανά, Ντίας, Μάζουρεκ (71' Γιαννακόπουλος).

Στον πάγκο οι: Γιαννακόπουλος, Μπάίροβιτς, Τσιγγαράς, Μιχάι, Ρόσα, Πέδρο Μιγκέλ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

ΣΧΟΛΙΟ: Πολύ δυνατό το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο!

Ο ΟΦΗ έχει τον έλεγχο και ψάχνει διαδρόμους στην εστία του Παναιτωλικού.

10' Σέντρα σου του Ναμπί ο Κυριακίδης διώχνει σε κόρνερ.

13' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο.

19' Σέντρα του Μπράουν, ο Ναμπί πλασάρει ον Κυριακίδης μπλοκάρει.

ΣΧΟΛΙΟ: O ΟΦΗ έχει τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι, απέναντι σε ένα Παναιτωλικό, που παίζει καθαρά αμυντικά στο Γεντί Κουλέ, με προφανή στόχο, να βγάλει το ημίχρονο με το μηδέν.

26' ΓΚΟΟΟΛ. Το 1-0 για τον ΟΦΗ. Εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του ΟΦΗ απο το Ναμπί, παρά την προσπάθεια του Κυριακίδη, η μπάλα στα δίχτυα!!! Ντεμπούτο στον ΟΦΗ, με γκολ ο Αγγλος μέσος, ο οποίος είναι ορεξάτος και δείχνει ότι έχει τα στοιχεία να βοηθήσει τον ΟΦΗ!

29' Κίτρινη κάρτα στον Μανά.

33' Ο Παναιτωλικός απειλεί. Σπουδαία επέμβαση του Στρέζου σε εντυπωσιακό σε δύναμη φάουλ του Μοράν απο 40 μέτρα! Ο γκολκίπερ του ΟΦΗ έδιωξε σε κόρνερ, στην πρώτη φάση του Παναιτωλικού στο πρώτο ημίχρονο!

ΣΧΟΛΙΟ: Στο 64% η κατοχή μπάλας του ΟΦΗ στο πρώτο ημίωρο, ένδεξη της κυριαρχίας του στο παιχνίδι, απέναντι σε μια ομάδα που παίζει πίσω απο τη μπάλα. Ο ΟΦΗ είναι μπροστά στο χκορ με 1-0 με το γκολ-φάουλ του Ναμπί και είναι 100% η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο.

37' Πέναλτι για τον Παναιτωλικό. Ο Μπράουν ανατρέπει τον Μανά και ο διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα. Το πέναλτι εκτελεί ο Μοράν, αλλά ο Στρέζος διώχνει και κρατάει το 1-0!

41' Απειλεί ο ΟΦΗ. Ωραία ενέργεια του Ντίνα, ο Ναμπί σουτάρει απο καλή θέση η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ. 6 κόρνερ ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο!

+45 Γυριστό σουτ του Ναμπί, ο Κυριακίδης διώχνει σε κόρνερ. Καλή ενέργεια απο τον Αγγο μέσο.

+45 Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Μεγιάδο, σε θέση βολής καθυστερεί και δεν σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα, απο την μικρή περιοχή!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0

ΣΧΟΛΙΟ: Συντριπτικά καλύτερος ο ΟΦΗ απο τον Παναιτωλικό στο παιχνίδι. Στο 64% η κατοχή μπάλας του ΟΦΗ στο πρώτο ημίωρο, ένδεξη της κυριαρχίας του στο παιχνίδι, απέναντι σε μια ομάδα που παίζει πίσω απο τη μπάλα.  Παρ' όλα αυτά χρειάστηκε ο Στρέζος να αποκρούσει το πέναλτι του Μοράν στο 37', για να πάει στα αποδυτήρια ο ΟΦΗ με το 1-0 με το γκολ του Ναμπί με φάουλ στο 26'. Πολύ καλή εμφάνιση για τον ΟΦΗ στο πρώτο 45λεπτο και ...αισιόδοξα μηνύματα και απο τον Αγγλο Ναμπί, ο οποίος δείχνει ότι θα μπορέσει να βοηθήσει τον ΟΦΗ.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

Xωρίς αλλαγές ξεκίνησαν οι δυο ομάδες.

62' Κίτρινη κάρτα στον Ντίας.

70' ΜΕ ΔΕΚΑ ΠΑΙΚΤΕΣ ο Παναιτωλικός. Ο Κυριακίδης πιάνει τη μπάλα στα όρια της μεγάλης περιοχής (η μπάλα φαίνεται να πατάει στη γραμμή), ο βοηθός κρίνει ότι έπιασε τη μπάλα έξω και ο διαιτητής τον αποβάλει με κοκκινη κάρτα. Νωρίτερα ο Βουό, κέρδισε τη μπάλα και πήγαινε για γκολ, αλλά καθυστέρησε.

Αναγκατικά μπαίνει ο γκολκίπερ Γιαννακόπουλος, αντί του Μάζουρεκ.

Κίτρινη κάρτα στον Γιαννακόπουλο, γιατί μπήκε χωρίς την άδεια του τέταρτου διαιτητή.

74' ΓΚΟΟΟΛ. Το 2-0 για τον ΟΦΗ. Ξανά ο Ναμπί με απευθείας φάουλ, αφήνει άγαλμα τον τερματοφύλακα και κάνει το 2-0. Πρόσωπο του αγώνα ο Αγγλος μέσος με δυο γκολ με φάουλ στο ντεμπούτο του με τον ΟΦΗ!

86' ΓΚΟΟΟΛ. Το 3-0 για τον ΟΦΗ! Ο Βουό έκλεψε τη μπάλα, ο Κουτσιανικούλης πέρασε και τον τερματοφύλακα, αλλά πλάσαρε στο δοκάρι και ο επερχόμενος Βουό με παλικαρίσια προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!!!