Με τον Κισσαμικό στις 22 Ιανουαρίου θα ξεκινήσει τις επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις η Κ19 του ΟΦΗ, η οποία θα αγωνιστεί στο αντίστοιχο πρωτάθλημα της Football league. Το παιχνίδι θα γίνει την Κυριακή (22/1) στα Χανιά.

Αυτό ανέδειξε η κλήρωση που έγινε την Τρίτη (17/1) το πρωί στα γραφεία της ΕΠΟ.

Την ΠΑΕ ΟΦΗ 1925 στη διαδικασία εκπροσώπησε ο ο Αντώνης Χρονάκης, ο οποίος και μετά το πέρας αυτής, ενημέρωσε τους προπονητές και τα στελέχη της Κ19 του ΟΦΗ για τον τρόπο διεξαγωγής του πρωταθλήματος (σε ομίλους).

Ο ΟΦΗ στην πρώτη φάση θα αναμετρηθεί με τον Κισσαμικό και τον ΑΟΧανιά, στον όμιλο Κρήτης και ο πρώτος από τον όμιλο θα προχωρήσει στη συνέχεια του πρωταθλήματος

ΟΦΗ-ΑΟΧανιά

Ο Αντώνης Χρονάκης εκ μέρους της ΠΑΕ ΟΦΗ 1925 στην κλήρωση.

Oι φωτογραφίες είναι απο την κλήρωση του πρωταθλήματος της Κ19 της Football league.

O ΟΦΗ δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια, μια απο τις καλύτερες ομάδες της Γ' Εθνικής μπάσκετ, τον Διαγόρα, απο τον οποίο γνώρισε την ήττα με 60-85 στο «παλατάκι» του ΒΑΚ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια και πήραν δίκαια το ροζ φύλλο.

Διαιτητές: Δημόπουλος, Καρπάνος.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 32-50 (ημίχ.), 49-68, 60-85.

ΟΦΗ (Γ. Κόκκινος): Μητρόπαπας 5, Κριθινάκης 2, Μαϊστρέλης 2, Ξενάκης 13, Μπουμπάρης 6, Καρλάφτης 6 (2,) Αγαπιάδης 14 (1), Πρωτογεράκης 2, Βλαχάκης, Τζουλάκης, Κυρίτσης 8 (2), Μουλάς 2.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σπ. Σαμόλης): Παπαποστόλου 3 (1), Ζακυνθινός 12, Καραλής 7 (1), Διαμαντόπουλος 3, Καραμπαμπάς 3, Μαυροειδής 15 (1), Καρασταμάτης 9 (2), Παπαδόλιας 6, Γαλιώτος 15, Εμίρης 12 (2).

Ρεπό: Σαντορίνη

Ο Εργοτέλης σκόνταψε στη Ραφήνα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα με τη Θύελλα (0-0), αλλά ευχυχώς για αυτόν, γκέλα έκανε και ο Ιωνικός στα Χανιά, με τον ουραγό ΙΝΚΑ (1-1), για την 15η αγωνιστική, στον 4ο όμιλο της Γ' Εθνικής. Ετσι η διαφορά Ιωνικό και Εργοτέλη στην κορυφή, παρέμεινε στους 7 βαθμούς. Bέβαια, ο Εργοτέλης έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, εκείνο με τον Ερμή Ζωνιανών (εξ' αναβολής) που θα γίνει την Κυριακή (22/1) στο Παγκρήτιο στάδιο.

Πάντως με την 15η αγωνιστική, ολοληρώθηκε ο πρώτος γύρος στον 4ο όμιλο της Γ' Εθνικής, με πρωταθλητή χειμώνα τον Ιωνικό.

Ισόπαλος στο ντέρμπι με τον Αγιο Ιερόθεο (1-1) έμεινε και ο ΠΟΑ στο Ατσαλένιο, συμπληρώνοντας το ...καρέ ισοπαλιών για τις 4 ομάδες (Ιωνικός, Εργοτέλης, ΠΟΑ, Αγ. Ιερόθεος) που οδηγούν την κούρσα στον 4ο όμιλο της Γ' Εθνικής.

Ρεπό είχε ο Ερμής Ζωνιανών.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στον 4ο όμιλο της Γ' Εθνικής:

15.ΙΝΚΑ ΧΑΝΙΩΝ 10

*Την Κυριακή 22 Ιανουαρίου θα γίνουν για τον 4ο όμιλο  τα εξ΄αναβολής παιχνίδια Εργοτέλης-Ερμής Ζωνιανών και ΠΟΑ-Εθνικός.

Η νίκη του ΟΦΗ στο Μενίδι επί του Αχαρναικού (2-3), του έδωσε την ευκαιρία να πλησιάσει στους 2 βαθμούς τη δεύτερη Λαμία βρίσκεται  σε θέση ανόδου (το παιχνίδι της Λαμίας με τον Πανσερραικό αναβλήθηκε λόγω κακοκαιρίας), ενώ ο ΟΦΗ «έπιασε» στην τριτη θέση τον Αρη (ούτε ο Αρης με τον Αγροτικό Αστέρα, αγωνίστηκαν λόγω της κακοκαιρίας).

Πλέον ο ΟΦΗ πηγαίνει με καλή ψυχολογία στο παιχνίδι με τον πρωτοπόρο Απόλλωνα την Τετάρτη (3μμ), αλλά και στο σημαντικό παιχνίδι με τη Λαμία το Σάββατο (4μμ) στο Γεντί Κουλέ.

Πρώτος στην κατάταξη της Football league παρέμεινε ο Απόλλων, ο οποίος συνέχισε με νίκες, καθώς πέρασε και απο τη Μυτιλήνη, με το εντυπωσιακό 1-4  κόντρα στην Καλλονή.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:
Καλλονή - Απόλλων Σμύρνης 1-4 (86' πεν. Φράγκος - 12' Πετρόπουλος, 31', 55' Αλμπάνης, 52' Σιατραβάνης)

Αχαρναϊκός - ΟΦΗ 2-3 (2' Τζέφερσον, 38' Ντάγκρας - 49' Μιλοσάβλιεβ, 57' Κομεσίδης, 92' Χίσι)

Κισσαμικός - Πανελευσινιακός 1-1 (95' Μαρτίνεθ - 17' Σταματάκης)

Αιγινιακός - Τρίκαλα 2-2 (14' Ζγκούρι, 32' Γκατσολάρι - 43' Κουσκουνάς, 79' πεν. Γιαννιτσάνης)

Παναιγιάλειος - Πανθρακικός 3-0 (15' Σκαρτσίλας, 33' Τσιλιγκίρης, 60' Μπούζας)

Καλλιθέα - Σπάρτη 2-2 (11' Σμυρλής, 45' Γκίνη - 19' Αναστασάκος, 65' Ηλιόπουλος)

Πανσερραϊκός - Λαμία (αναβολή)

Αγροτικός Αστέρας - Άρης (αναβολή)

Αναγέννηση Καρδίτσας - ΑΟ Χανιά (αναβολή)

1. Απόλλων Σμύρνης 26

2. Λαμία 22 *

............................................

18. Πανελευσινιακός 5

- Οι ομάδες με * έχουν δύο ματς λιγότερα.

- Οι ομάδες με ** έχουν ένα ματς λιγότερο.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (11Η)
Τετάρτη 18 Ιανουαρίου

Πανελευσινιακός - Καλλονή (13:30, Δημ. Στάδιο Ελευσίνας)

Απόλλων - ΟΦΗ (15:00 ΕΡΤ3, Γήπεδο Ριζούπολης)

Λαμία - Αχαρναϊκός (15:00, ΔΑΚ Λαμίας)

Τρίκαλα - Κισσαμικός (15:00, Δημ. Στάδιο Τρικάλων)

ΑΟΧ - Αιγινιακός (15:00, Δημ. Περιβολίων)

Πανθρακικός - Αγροτικός Αστέρας (ΔΑΚ Κομοτηνής, 15:00)

Καλλιθέα - Αν. Καρδίτσας (15:00, Δημ. Στάδιο Καλλιθέας)

Σπάρτη - Παναιγιάλειος (15:00, Δημ. Στάδιο Σπάρτης)

Άρης - Πανσερραϊκός (17:00 ΕΡΤ3, «Κλεάνθης Βικελίδης»)

Ιδιαίτερη αναφορά στον Κέβι Χίσι, έκανε ο Νίκος Νιόπλιας στην συνέντευξη τύπου, μετά το τέλος του χιτσκοκικού αγώνα με τον Αχαρναικό (2-3).

Ο ΟΦΗ με γκολ του Χίσι στο 92', απέδρασε απο το Μενίδι, σε ένα παιχνίδι με φινάλε για απαγορευτικό καρδιακούς (2-3).

Ο ΟΦΗ βρέθηκε να χάνει με 2-0, αλλά το «γύρισε» στο δεύτερο ημίχρονο και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη με 2-3, έστω και στο φινάλε.

Ο Νίκος Νιόπλιας, ο οποίος πανηγύρισε έξαλλα μαζί με τους παίκτες του, τη νίκη του ΟΦΗ, στο Μενίδι, ανέφερε στη συνέντευξη τύπου μετά το τέλος του αγώνα, ότι «είμαστε τυχεροί γιατί πέρα από τη νίκη, κερδίσαμε ακόμα έναν ποδοσφαιριστή», ενώ προανήγγειλε και αφίξεις παικτών στην κρητική ομάδα.

Οπως είπε «θα έρθουν και άλλοι παίκτες γιατί ακολουθεί ένας δύσκολος μήνας, όχι μόνο για εμάς αλλά και για τις τέσσερις πρώτες ομάδες».

Για το παιχνίδι, ο προπονητής του ΟΦΗ, ανέφερε ακόμη ότι  «κάναμε μια μεγάλη νίκη μέσα σε μια δύσκολη έδρα, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Η έδρα βοηθάει τον Αχαρναϊκό αλλά είναι και καλή ομάδα. Ξέρει να παίζει σωστά, ήμασταν τυχεροί που στο πρώτο ημίχρονο χάναμε μόνο 2-0. Τα πάντα άλλαξαν με τις αλλαγές και νομίζω ότι στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε αυτό που είχε ο Αχαρναϊκός στο πρώτο ημίχρονο. Για αυτό έχουμε 18 παίκτες στον πάγκο, άλλες φορές μπορεί να μπούμε καλά και άλλες όχι. Και οι τρεις αλλαγές μπήκαν καλά».

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ:

Λύτρωση με Χίσι και επική ανατροπή ο ΟΦΗ!

Επεισοδιακό φινάλε στο Αχαρναικός-ΟΦΗ

Κέβι Χίσι: Ο απο μηχανής Θεός του ΟΦΗ

Το ξέσπασμα των παικτών του ΟΦΗ για την ανατροπή στο Μενίδι

O Κέβι Χισι ήταν το πρόσωπο του αγώνα του ΟΦΗ στο Μενίδι. Ο μέσος του ΟΦΗ, μπήκε αλλαγή στο 46' στη θέση του Μητρόπουλου και με γκολ στο 92' χάριςσε μια νίκη χρυσάφι στον ΟΦΗ, κόντρα στον Αχαρναικό (2-3)!

Η κρητική ομάδα βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάλληψη, ισοφάρισε σε 2-2, πίεσε για το γκολ της νίκης και δικαιώθηκε σκοράροντας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, κάνοντας μια μεγάλη ανατροπή.

Οπως ανέγφερε ο Κέβι Χίσι μετά το τέλος του αγώνα για γερά νεύρα στο Μενίδι «θέλω να πω συγχαρητήρια στον Αχαρναϊκό γιατί αντιμετωπίσαμε μια ομάδα με καλούς και ποιοτικούς παίκτες και μπορώ να πω ότι στο πρώτο ημίχρονο ήταν η καλύτερη ομάδα που έχουμε αντιμετωπίσει. Στο δεύτερο ημίχρονο πιέσαμε, έγιναν οι αλλαγές και δικαιωθήκαμε».

Ο Κέβι Χίσι με γκολ στο 92' έσωσε τον ΟΦΗ στο Μενίδι και του χάρισε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη στη μάχη της ανόδου (2-3)! Ο ΟΦΗ αγνώριστος στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε να χάνει με 2-0 (2' Tζέφερσον, 38' Ντάγκρας), αλλά στο δεύτερο με αντεπίθεση διαρκείας έβαλε τρία γκολ και έστω και στις καθυστερήσεις πανηγύρισε ένα μεγάλο τρίποντο.

Ο ΟΦΗ μειωσε γρήγορα στην επανάλληψη (49') με ωραίο χτύπημα φάουλ του Μιλοσάβλιεφ, ισοφάρισε στο 57' με τον Κομεσίδη και απο εκεί μετά, διεκδίκησε με πείσμα το γκολ που θα του χάριζε τη νίκη.

Αυτό το βρήκε στο 92' με τον Χίσι και πανηγύρισε ένα μεγάλο τρίποντο.

Ο ΟΦΗ κρατάει μόνο το αποτέλεσμα απο τη νίκη στο Μενίδι και καλείται να διορθώσει τα λάθη του, γιατί τον περιμένουν κρίσιμα παιχνίδια με Απόλλωνα, Λαμία και Αρη, που θα κρίνουν πολλά για την άνοδο.

Διαιτητής: Mπλάνας (Μεσσηνίας)

Aχαρναικός: Aποστολίδης, Σωτηράκος, Χροστοφιλέας,Παπατόλιος, Καραντασιάδης,Ζαχαρός, Ντάγκρας, Σταμούλης, Πλαβούκος, Μουστάκης,Τζέφερσον.

OΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος,Κοιλιάρας, Οστοιτς, Κομεσίδης,Μητρόπουλος (46' Χίσι), Αντουκόρ, Χαντί (46' Μάνος), Ράντι, Μιλοσάβλιεφ (77' Βαλιάνος), Βουό.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2' Γκολ τηνπρώτη φάση του αγώνα για τονΑχαρναικό. Κόρνερ του Σταμούλη, ο Δερμιτζάκης διώχνει με τις γροθιες και ο Τζέφερσον με μονοκόμματο σούτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

8' Γυριστό σουτ του Χαντί, η μπάλα λίγο άουτ. Η πρώτη φάση για τον ΟΦΗ.

15' Σούτ του Ντάγκρα απο αριστερά, ο Δερμιτζάκης διώχνει σε κόρνερ στη γωνία του.

ΣΧΟΛΙΟ: Εφιαλτικό το πρώτο 15λεπτο για τον ΟΦΗ, ο οποίος είναι πολύ κακός στην αμυντική του λειτουργία και τα έχει βρεί σκούρα απο τα πιτσιρίκια του Αχαρναικού, που μπήκαν δυνατά και έχουν ανοίξει το σκορ.

Σε ένα αθλιο αγωνιστικό χώρο, ο ΟΦΗ δεν έχει πατήσει μπάλα και έχει παθητικό ρόλο στο πρώτο 20λεπτο, έχοντας κάνει ένα πολύ κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι.

24' Φάουλ του Ράντι, κεφαλιά του Οστοιτς, μπλοκάρει ο γκολκήπερ του Αχαρναικού.

28' O Aχαρναικος απειλεί ξανά με το Χριστοφιλέα να σουτάρει μέσα απο την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

37' Απο διώξμο του Δερμιτζάκη, η μπάλα φτάνει στον Παπατόλιο, ο οποίος πλασάρει άουτ.

38' Το 2-0 για τον Αχαρναικό.Ο Ντάγκρας περνάει όποιον βρίσκει απο την άμυνα του ΟΦΗ και πλασάρει κάτω απο το σώμα του Δερμιτζάκη.

ΣΧΟΛΙΟ: Aπίστευτη εικόνα απο τον ΟΦΗ, απέναντι σε μια ομάδα, που είναι αποδεκατισμένη απο απουσίες, αλλά είναι κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο. Χωρίς αρχή και τέλος η εικόνα του ΟΦΗ στο παιχνίδι. Μακράν η χειρότερη φετινή εμφάνιση!

44' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Χαντί σε θέση βολής πλασάρει άουτ απο καλή θέση.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-0

Με δυο αλλαγές ξεκινάει ο ΟΦΗ στο δεύτερο 45λεπτο. Εξω οι Μητρόπουλος και Χαντί. Μέσα οι Χίσι και Μάνος.

49' Μειώνει ο ΟΦΗ σε 2-1. Απευθείας χτύπημα φάουλ του Μιλοσάβλιεφ, η μπάλα στα δίχτυα.

53' Κίτρινη κάρτα στον Μιλοσάβλιεφ.

55' Κίτρινη κάρτα στον Κομεσίδη

ΣΧΟΛΙΟ: Aνέβηκε ο ΟΦΗ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Μείωσε σε 2-1 με ένα εξαιρετικό φάολ του Μιλοσάβλιεφ και κάνει επιθετικά ότι δεν έκανε στο πρώτο 45λεπτο.

56' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος πλασάρει στη γωνιά, ο γκολκήπερ του Αχαρναικού διώνει δύσκολα σε κόρνερ.

57' Το 2-2 για τον ΟΦΗ! Ο Ράντι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κομεσίδης με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (2-2).

ΣΧΟΛΙΟ: O ΟΦΗ το ...γυρίζει! Με δυο γκολ σε δέκα λεπτά φέρνει το παιχνίδι στα ίσια και έχει πολύ χρόνο, να κάνει την ανατροπή. Ο ΟΦΗ κάνει στην επανάλληψη αυτό που δεν έκανε στο πρώτο ημίχρονο.

60' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ να κάνει το 2-3. Γυριστό σουτ του Μιλοσάβλιεφ, η μπάλα κοντράρει και φεύγει λίγο έξω!

61' Ο Χίσι μόνος στην μικρή περιοχή, δεν μπορεί να στειλει τη μπάλα στα δίχτυα!

64' Επικίνδυνη αντεπίθεση για τον Αχαρναικό, με τον Τζέφερσον να πλασάρει άουτ απο καλή θέση.

68' Κίτρινη κάρτα στον Κοιλιάρα.

70' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Ράντι, ο Μάνος στην πορεία της μπάλας, δεν έπιασε όπως ήθελε την προβολή και η μπάλα πέρασε άουτ.

75' Ο διαιτητής Μπλάνας λέει όχι σε καθαρό σπρώξιμο του Ράντι μέσα στην περιοχή. Ολος ο πάγκος του ΟΦΗ μέσα στο γήπεδο διαμαρτύρεται για την φαση!

77' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Βαλλιάνος αντί του Μιλοσάβλιεφ.

80' Σούτ του Χριστοφιλέα, η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια του Δερμιτζάκη.

87' Ο Δερμιτζάκης διώχνει το σουτ του Ντάγκρα, ο οποίος μπήκε απο δεξιά και πλάσαρε.

88' Κίτρινη κάρτα στον Αντουκόρ.

92' Το 2-3 για τον ΟΦΗ. Ο Ράνι σέντραρε, ο Χίσι με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ολος ο πάγκος του ΟΦΗ μέσα πανηγυρίζει!!

Προκλητικοί οι παίκτες του Αχαρναικού μετά το γκολ του ΟΦΗ. Χτυπούν τους παίκτες του ΟΦΗ. Διακοπή στο παιχνίδι.

ΤΕΛΙΚΟ 2-3

Ενταση και μετά το τέλος του αγώνα. Ο ΟΦΗ όμως πήρε το τρίποντο.

Με κορυφαίο τον Ηρακλειώτη Γιώργο Γιακουμάκη, ο Πλατανιάς αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 απο τονν Ολυμπιακό, τελικά πήρε την ισοπαλία 2-2 στα Περβόλια

Για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι η ομάδα  των Χανίων παρέμεινε αήττητη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και με δύο τέρματα του Ιντέγε κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Νιγηριανός επιθετικός, κέρδισε δύο κόντρες και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1 για τον Ολυμπιακό. Στο 13ο λεπτό πάλι ο Ιντέγε, μετά από συνεργασία των Μαρίν και Ντε Λα Μπέγια, διπλασίασε τα τέρματα του Ολυμπιακού και πολλοί ήταν εκείνοι που πίστεψαν ότι το παιχνίδι τελείωσε.

Πολλοί εκτός από τον κ.Παράσχο και τους παίκτες του Πλατανιά που βρήκαν τα ψυχικά και τα αγωνιστικά αποθέματα για να ξαναμπούν στον αγώνα. Στο 36’, ο Στάθης βρήκε τον Γιακουμάκη, ο Έλληνας φορ έβαλε πλάτη τον Βιάνα και με προβολή μείωσε σε 2-1.

Ο Πλατανιάς κυνήγησε άμεσα την ισοφάριση και μετά από τρία λεπτά, ο Γιακουμάκης ανατράπηκε από τον Λεάλι και ο διαιτητής Φουκάκης έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μανούσος ανέλαβε την εκτέλεση και με ψύχραιμο σουτ έκανε το 2-2, ολοκληρώνοντας μία εντυπωσιακή ανατροπή για την ομάδα μας..

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πλατανιάς ξεκίνησε καλύτερα και έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Μανούσο, ο Ολυμπιακός “απάντησε” με δοκάρι του Μανθάτη (68′), ενώ ο Γιακουμάκης έχασε και αυτός σημαντική ευκαιρία στο 78ο, με το πλασέ του να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι του Λεάλι.

Η ταυτότητα του αγώνα
ΣΚΟΡΕΡΣ: 36’ Γιακουμάκης, 39’ Μανούσος – 4’, 13’, Ιντέγε
ΔΟΚΑΡΙ: 67’ Μανθάτης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 39’ Σωτηρίου, 45+1’ Μανούσος, 75΄Πρίντετα – 40΄Λεάλι, 45’ Φιγκέιρας, Ρέτσος,
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φουκάκης (Ηρακλείου)
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Πριντέτα, Κάργας, Μπανανά, Στάθης, Μενδρινός (74’Μαραγκός), Μουνάφο, Ντεβέσα (68’ Γιορέντε), Μανούσος (86’ Σίγκνεβιτς, Γιακουμάκης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέντο): Λεάλι, Ρέτσος, Βιάνα, Ντε λα Μπέγια, Φιγκέιρας, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς (81’ Μπουχαλάκης), Φορτούνης, Μανθάτης (71΄Καρντόσο), Μάριν (61’ Ανδρούτσος), Ιντέγε.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο τεχνικός του Πλατανιά  Γιώργος Παράσχος, μετά το τέλος του αγώνα με τον Ολυμπιακό επεσήμανε: “Σήμερα αποδείξαμε ότι πραγματικά αυτή η ομάδα πολλά ψυχικά αποθέματα. Επιβεβαιώσαμε την ανοδική της πορεία, καθώς πάμε πολύ καλά στα τελευταία ματς. Οταν μπορείς και γυρνάς το 0-2 με τον Ολυμπιακός σε 2-2 χρειάζεται ψυχή. Στο 0-2 δεν σας κρύβω ότι οι κακές σκέψεις πέρασαν από το μυαλό μου. Δεν είναι δύσκολο να διασυρθείς από μια ομάδα όπως είναι ο Ολυμπιακός. Μετά μπήκαμε και εμείς στο παιχνίδι και ήθελα να μειώσουμε γρήγορα για να ξαναμπούμε στο παιχνίδι. Τα καταφέραμε και στο 2ο ημίχρονο στο ξεκίνημα θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει και 3ο γκολ. Στο τέλος γυρίσαμε πίσω για να κρατήσουμε τον βαθμό, καθώς δεχτήκαμε πίεση από τον Ολυμπιακό. Το 2-2 είναι δίκαιο”.
Για το νωθρό ξεκίνημα: “Δεχτήκαμε ένα γκολ από δικό μας λάθος, ενώ στο 2-0 πάλι θα μπορούσαμε να είχαμε αντιδράσει καλύτερα. Αργήσαμε να βρούμε τα σωστά βήματά μας στο παιχνίδι. Τέλος καλό, όλα καλά…”

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο τεχνικός του Ολυμπιακού Πάουλο Μπέντο, τόνισε: “Πιστεύω ότι μπήκαμε αρκετά καλά στο παιχνίδι. Ξεκινήσαμε πολύ καλά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έρθουν τα γρήγορα γκολ. Από τη μέση του πρώτου ημιχρόνου σταματήσαμε να παίζουμε. Δώσαμε χώρο στον αντίπαλο να εκμεταλλευτεί τα πολλά λάθη που κάναμε. Δεν ήμασταν σε καμία περίπτωση όπως στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου. Δεχτήκαμε τα δύο γκολ και δώσαμε αυτοπεποίθηση στον αντίπαλο. Στο δεύτερο ημίχρονο αντιδράσαμε, είχαμε ευκαιρίες, αλλά δεν τα καταφέραμε. Σε ότι δεν κάναμε στο πρώτο ημίχρονο οφείλεται αυτή η ισοπαλία και είναι ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Γνωρίζαμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ξέραμε ότι στα τρία τελευταία παιχνίδια ο Πλατανιάς δεν είχε χάσει και επίσης δεν έχασε και από εμάς. Ξέραμε ότι θα μας δημιουργήσει προβλήματα και περιμέναμε ότι θα μας αντιμετωπίσει με πιο άμεσο τρόπο γιατί έπαιζε με δύο επιθετικούς. Το κλειδί του αγώνα ήταν ότι εμείς σταματήσαμε να προσπαθούμε. Δώσαμε δικαιώματα στον αντίπαλο για να μας δυσκολέψει”.

Κοντά στην ομάδα Κ19 του ΟΦΗ βρέθηκαν οι Κώτσιος, Κιάσσος και Νάστος, στο δείπνο που παρέθεσε η ΠΑΕ ΟΦΗ 1925, στους πιτσιρικάδες της δεύτερης ομάδας, η οποία σε μερικές ημέρες ξεκινάει τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα των «μικρών» της Football league.

H κίνηση αυτή, ήταν συμβολική, αλλά ταυτόχρονα και σημαντική, καθώς ήρθε να επιβεβαιώσει την σημασία που δείχνει η ΠΑΕ ΟΦΗ 1925, στο θέμα των υποδομών, αλλά και το οικογεναιακό κλίμα που θέλει να υπάρχει σε όλα τα επίπεδα.

Κώτσιος, Νάσος και Κιάσσος μίλησαν αρκετά με τους προπονητές της Κ19 του ΟΦΗ Βασίλη Πλεσίτη, Γιώργο Γαυγιωτάκη και τον πολύπειρο Λευτέρη Πουπάκη για το υλικό που έχει ο ΟΦΗ και την προσπάθεια που κάνει, για να αναδομήσει τις υποδομές του.

Στην φωτογραφία που δημοσιεύει η επίσημη σελίδα του ΟΦΗ ofi1925.gr απο το δείπνο της ΠΑΕ ΟΦΗ 1925 προς την Κ19, ο ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ Ηλίας Κώτσιος, Κώστας Κιάσσος και Ανέστης Νάστος, με τον Γενικό αρχηγό Κώστα Ζερβάκη, τους προπονητές της Κ19 του ΟΦΗ Βασίλη Πλεσίτη και Γιώργο Γαυγιωτάκη, αλλά και τους υιούς του ιδιοκτήτη του «Αρχοντικού» Μανόλη Σταματάκη, οι οποίοι είναι και αθλητές στην ακαδημία του ΟΦΗ!