Κερδίζει και βελτιώνεται ο ΟΦΗ! (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

11 Aug 2018 Written by

Σε ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι, ο ΟΦΗ ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο.

Σε αναμέτρηση που έγινε στο Παγκρήτιο στάδιο, παρουσία περίπου 3 χιλιάδων θεατών, κέρδισε τον Απόλλωνα Σμύρνης με 2-1.

Αυτή ήταν η δεύτερη φιλική νίκη του ΟΦΗ επί του Απόλλωνα, μετά το 2-0 στο Καρπενήσι.

Και οι δυο ομάδες έδειξαν καλύτερο πρόσωπο, σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι και οι δυο προπονητές είχαν την ευκαιρία να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα, λίγες μέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος (25/8).

Ο Νίκος Παπαδόπουλος χρησιμοποίησε και πάλι δυο ενδεκάδες και τσέκαρε την αγωνιστική κατάσταση των παικτών του.

Να σημειωθεί ότι ντεμπούτο με τον ΟΦΗ έκανε ο Χρήστος Αραβίδης, ο οποίος αγωνίστηκε 25 λεπτά και έδειξε δραστήριος.

Ο τεχνικός του ΟΦΗ έμεινε ικανοποιημένος από την διάθεση των παικτών του, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου ο ΟΦΗ ήταν συμπαγής και είχε την πλήρη έλεγχο του αγώνα.

Ο ΟΦΗ παρέμεινε αήττητος για 4ο φιλικό παιχνίδι, καθώς έχει κερδίσει τον Απόλλωνα δυο φορές (2-0 και 2-1), τη Λάρισα (1-0) και έχει και μια ισοπαλία (0-0) με την Παναχαική.

Ενώ, δέχθηκε το πρώτο του γκολ μετά από 4 παιχνίδια!

Ο ΟΦΗ, απείλησε στο 2’ με το Νέιρα να σουτάρει από καλή θέση και να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.

Προηγήθηκε στο 5’ όταν μετά από γύρισμα του Σάσι, ο κεντρικός αμυντικός του Απόλλωνα Pezzoni με κεφαλιά κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (1-0)!

Να σημειωθεί, ότι η φάση ξεκίνησε από τον Μεγιάδο, ο οποίος με «σαραντάρα» μπαλιά βρήκε τον Σάσι στην πλάτη και αυτός έκανε την ενέργεια για το γκολ.

Στο 20’ σε ένα επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα του Ελ Χέλβε, ο Στρέζος έδιωξε αποτελεσματικά, ενώ στο 35’ ο Ποτουρίδης, πήγε να βάλει ένα σπουδαίο γκολ, όταν από το κέντρο επιχείρησε να «κρεμάσει» τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ!

Στο 45’ ο Στρέζος ήταν εκεί σε σούτ του Κοντοέ απ το ύψος της περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παπαδόπουλος κράτησε μόνον Ποτουρίδη και Βουό και άλλαξε όλους τους υπόλοιπους.

Στο 49’ ο Βουό στην καλύτερη φάση του αγώνα, έκανε το 2-0 με τακουνάκι μέσα από την περιοχή. Ένα υπέροχο γκολ από τον Ιβοριανό επιθετικό, που καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο του ΟΦΗ.

Στο 54’ ο Απόλλων μείωσε με ωραίο σούτ του Ειλερς από το ύψος της περιοχής σε 2-1.

Ο ΟΦΗ κράτησε τα ηνία του ματς και ζήτησε ένα τρίτο γκολ, χάνοντας δυο σπουδαίες ευκαιρίες.

Η μία στο 77’ όταν ο Αραβίδης βρήκε ωραίο τον Κοιλιάρα, ο οποίος απέτυχε να πλασάρει στο τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Και η άλλη στο 86’ όταν ο Δεληγιαννίδης βρέθηκε σε πολύ καλή θέση από πλάγια, αλλά πλάσαρε άουτ.

Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Επόμενο τεστ για τον ΟΦΗ, το επόμενο Σάββατο 18/8 με τον Εργοτέλη στο Γεντί Κουλέ.

Διαιτητές: Σωτηριάδης (Λασιθίου), Νικολακάκης, Παπαδάκης.

Τέταρτος: Βισκαδουράκης (Ηρακλείου)

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο: Στρέζος, Κουτσιανικούλης, Βουό, Παπαστεριανός, Παπάζογλου, Μεγιάδο, Σάσι, Κοροβέσης, Μπολάκης, Νέιρα, Ποτουρίδης.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Σωτηρίου, Ποτουρίδης (61’ Νάστος), Αργυρόπουλος, Ντίνας, Πλατέλλας, Κυριακίδης, Βουό, Κοιλιάρας, Δεληγιαννίδης, Οικονόμου, Φαζός.

Η ενδεκάδα του Απόλλωνα Σμύρνης: Βάσιτς, Στάθης, Κύργιας, Πετσόνι, Τζανετόπουλος, Κοντοές, Ναδάλες, Γκονζάλες, Καλλέργης, Τομάς, Ελ Χέλβε.

Αγωνίστηκαν και οι: Βαφέας, Βλάχος, Σουλτς, Άιλερς, Γκίνο, Ρώσσης.

Πηγή φωτογραφιών: intime

Πηγή:ofi1925.gr

Read 2750 times Last modified on Saturday, 18 August 2018 22:45