Νίκη με πολύ άγχος για τον ΟΦΗ επί της Καλλιθέας (1-0)

26 Mar 2017 Written by

Ο ΟΦΗ καρδιοχτύπησε με την Καλλιθέα, αλλά τελικά το γκολ του Μάνου στο 50', του χάρισε τη νίκη στο Γεντί Κουλέ. Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να προκαλέσουν έμφραγμα στον ΟΦΗ στις καθυστερήσεις με το δοκάρι του Γουόρντεν. Η Καλλιθέα, είχε ένα ακόμη δοκάρι στο 4' με τον Μπέλη και γενικά αποδείχθηκε σκληρό καρύδι για τον μέτριο ΟΦΗ, ο οποίος φάνηκε για κάνα 20λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, όταν κατάφερε να προηγηθεί αλλά μέχρι εκεί. Στο τέλος, είχε την τύχη με το μέρος του και πήρε το τρίποντο. Τύχη που έλειψε απο τον ΟΦΗ σε άλλα παιχνίδια, σε αυτό την είχε απλόχερα.

Η εικόνα του ΟΦΗ ήταν σαφώς προβληματική, αλλά σε αυτά τα παιχνίδια, μετράει το αποτέλεσμα.

Αυτή ήταν η έκτη νίκη του ΟΦΗ, στα τελευταία 7 παιχνίδια, όπου έχει μια ήττα απο τα Τρίκαλα στο Γεντί Κουλέ.

Μετά την ήττα αυτή, ο ΟΦΗ κέρδισε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, μετά το διπλό στα Χανιά και προσπαθεί να βρεί κίνητρο για να συνεχίσει έστω για την τρίτη θέση.

Να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ στο παιχνίδι με την Καλλιθέα ζήτησε δυο πέναλτι. Στο 20' σε σουτ του Μάνου και στο 65' σε γύρισμα του Ράντι. Και στις δυο περιπτώσεις ο διαιτητής Καρδολαίμης είπε "όχι".

Ενώ στον ΟΦΗ ακυρώθηκε και γκολ του Πουρτουλίδη στο 42' ως οφσάιντ σε μια οριακή φάση.

Διαιτητής: Kαρδολαίμης (Αν. Αττικής)

Βοηθοί: Πάγκαλος (Λασιθίου), Καραθανάκης (Αν. Αττικής)

4ος: Κοκκινάκης (Λασιθίου).

Συνθέσεις:

OΦΗ: Στρέζος, Κώτσιος, Βουό, Μάνος, Πουρτουλίδης (76' Νάστος), Κομεσίδης, Αντουκόρ (46' Ράντι), Κιάσσος, Μπόατεγκ, Βαλλιάνος, Ογκμποε (46' Χαντί).

Kαλλιθέα: Σταυριανός, Λεβέντης, Σταμόπουλος, Ντιακιτέ, Γκίνη (75' Καντέ), Κατσικογιάννης, Μπέλης, Τσίπρας (78' Ταμπάκης), Κρεββατάς, Μασέντο Ολιβέιρα (70' Γουόρντεν).

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

*Ιδανικές οι καιρικές συνθήκες. Καλοκαιρινός ο καιρός στο Ηράκλειο.

*Σε εξαιρετική κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος στο Γεντί Κουλέ. Οσο καλοκαιριάζει γίνεται όλο και καλύτερος.

*Στον πάγκο του ΟΦΗ είναι οι: Δερμιτζάκης, Παντίδος, Νάστος, Χαντί, Πάγκαλος, Ράντι, Μητρόπουλος.

*Αρχηγός της Καλλιθέας, ο πρώην παίκτης του ΟΦΗ Γιώργος Κατσικογιάννης.

*Στην Καλλιθέα και ο Ερικ Γούροντεν ο οποίος πέρασε για λίγο απ τον ΟΦΗ της Γ' Εθνικής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε στο Γεντί Κουλέ!

4' Απευθείας φάουλ του Μπέλη, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Τη βρήκε και ο γκολκήπερ του ΟΦΗ Στρέζος. Η πρώτη φάση του αγώνα.

16' Το πρώτο σούτ του ΟΦΗ στο παιχνίδι. Ο Ογκμποε δοκιμάζει το πόδι του απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντράρει στα σώματα και ο γκολκήπερ της Καλλιθέας, μπλοκάρει τη μπάλα.

18' Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ΟΦΗ. Κόρνερ του Πουρτουλίδη, κεφαλιά του Μάνου, γυριστό σουτ του Βουό, η μπάλα λίγο άουτ.

19' Πεισματάρης ο Βουό, μάχεται με τους αμυντικούς και τσιμπάει τη μπάλα πριν τον τερματοφύλακα, αλλά αυτή φεύγει πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

20' Ζητούν πέναλτι οι παίκτες του ΟΦΗ, σε σούτ του Μάνου, με τη μπάλα να βρίσκει σε χέρι αμυντικού. 'Παίζετε' λέει ο διαιτητής.

22' Απειλεί η Καλλιθέα. Ο Μπέλης  φεύγει στην πλάτη της άμυνας (φάνηκε να είναι οφσάιντ), γύρισε στον Κρεββατάς, ο οποίος σούταρε άστοχα.

24' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Βαλλιάνου απο αριστερά, ο Βουό, με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα, πήρε την κεφαλιά, άουτ!

ΣΧΟΛΙΟ: Μετά απο ένα υποτονικό πρώτο 15λεπτο, στο οποίο ο ΟΦΗ δεν έκανε ούτε σούτ, η κρητική ομάδα, ξεκίνησε να βρίσκει ρυθμό και να απειλεί την αντίπαλη εστία. Πάντως και η Καλλιθέα, δεν παίζει κλειστά και αναζητάει χώρους για να απειλήσει.

28' Καλή στιγμή για την Καλλιθέα. Ο Ματσέντο, σουτάρει μέσα απο την περιοχή, ο γκολκήπερ του ΟΦΗ Στρέζος, διώχνει.

31' Κίτρινη κάρτα στον Αντουκόρ.

42' Ο ΟΦΗ σκοράρει με τον Πουρτουλίδη, αλλά ο βοηθός τον έχει υποδείξει οφσάιντ. Ωραία αλλαγή της μπάλας απο τους παίκτες του ΟΦΗ και κάθετη του Βουό στον Πουρτουλίδη.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0

ΣΧΟΛΙΟ: Πολύ μέτρια εικόνα απο τον ΟΦΗ στο πρώτο 45λεπτο. Εμφανέστατη έλειψη διάθεσης, απο του παίκτες του ΟΦΗ.Κακή κυκλοφορία της μπάλας και λίγες φάσεις. Δυο ουσιαστικές φάσεις απο πλευράς ΟΦΗ (18', 24') και τίποτε περισσότερο. Και η Καλλιθέα όμως με κορυφαίο τον Μπέλη, είχε και εκείνη δυο φάσεις στο 4' (δοκάρι ο Μπέλης με απευθείας φάουλ) και στο 22' με τον Κρεββατά. Το πρώτο 45λεπτο είναι απο τα άσχημα του ΟΦΗ στην φετινή χρονιά και οι παίκτες δείχνουν να κάνει αγγαρεία.

-Με δυο αλλαγές ξεκινάει στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ. Στην θέση των Ογκμποε και Αντουκόρ οι Ράντι και Χαντί.

48' Ατομική προσπάθεια και σούτ του Μασέντο, ο Στρέζος μπλοκάρει.

50' Το 1-0 για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος με ωραίο σούτ μέσα απο την περιοχή, ανοίγει το σκορ για τον ΟΦΗ. Είχε προηγηθεί κλέψιμο της μπάλας απο τον Πουρτουλίδη και ωραία κάθετη του Χαντί στον σκόρερ του ΟΦΗ.

ΣΧΟΛΙΟ: Με την είσοδο των Χαντί και Ράντι, ο ΟΦΗ απέκτησε πιο επιθετικό πνεύμα και κατάφερε στην πρώτη του ουσιαστική φάση στο δεύτερο ημίχρονο, να ανοίξει το σκορ, σε ένα σημαντικό σημείο του αγώνα. Τώρα το παιχνίδι χρειάζεται σωστή διαχείριση απο τους παίκτες του ΟΦΗ, ώστε να βάλουν ένα δεύτερο τέρμα και να κλειδώσουν τη νίκη.

61' Κίτρινη κάρτα στον Μπόατεγκ.

62' Απειλεί η Καλλιθέα. Σέντρα του Λεβέντη, κεφαλιά του Γκίνη, η μπάλα άουτ.

65' Οι παίκτες του ΟΦΗ ζητούν πέναλτι. Γύρισμα του Ράντι, η μπάλα στο χέρι του Λεβέντη και πάλι ο διαιτητής λέει όχι.

67' Κίτρινη κάρτα στον Πουρτουλίδη.

78' Ευκαιρία μετά απο πολύ ωρα για τον ΟΦΗ. Συνδιασμός Βουό και Μάνου, πλασέ του τελευταίου στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

ΣΧΟΛΙΟ: Φινάλε με άγχος για τον ΟΦΗ! Η κρητική ομάδα κρατάει το 1-0 με την Καλλιθέα, αλλά δεν έχει κλειδώσει τη νίκη κόντρα στην Καλλιθέα. Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο δεύτερο 45λεπτο, έκανε το 1-0 με τον Μάνο, αλλά έμεινε εκεί.

88' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος βγάζει μόνο τον Χαντί, ο οποίος καθυστερεί και η ευκαιρία χάνεται για τον ΟΦΗ.

+90 Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα. Ο Γουόρντεν πλασάρει, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι και ο Βαλλιάνος διώχνει πάνω απο τη γραμμή!

-Αποβάλλεται ο προπονητής της Καλλιθέας Νίκος Κουρμπανάς, για διαμαρτυρίες στον πάγκο της Καλλιθέας.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 1-0

Read 2463 times Last modified on Tuesday, 28 March 2017 12:59