To ντέρμπι ...των προσωπικών λάθών!

05 Feb 2017 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Απο ένα προσωπικό λάθος, ένα για κάθε ομάδα, κρίθηκε το Ηρακλειώτικο ντέρμπι Εργοτέλης-ΠΟΑ (1-1) στο Παγκρήτιο στάδιο, για τον 4ο όμιλο της Γ' Εθνικής.
Το αυτογκόλ του Νικολακάκη, μόλις στο 2' λεπτό, άγχωσε και άφησε νωρίς τον Εργοτέλη πίσω στο σκορ, ενώ η λάθος εκτίμηση του γκολκήπερ του ΠΟΑ Γιαγκιόζη, στο σούτ του Λεάλ απο τα 35 μέτρα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, διαμόρφωσε το τελικό 1-1.
Απο αυτά τα δυο προσωπικά λάθη, κρίθηκε το ντέρμπι, που απο πλευράς ποιότητας και θεάματος δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο, είχε όμως πάθος, ψυχή απο τους παίκτες και δυνατές μονομαχίες.
Ο Εργοτέλης, ο οποίος για μια ακόμη φορά δυσκολεύθηκε στο Παγκρήτιο στάδιο, έχασε μεγάλη ευκαιρία να περάσει μόνος πρώτος στην κορυφή, μετά την (πρώτη φετινή) ήττα του Ιωνικού στη Σαντορίνη (η διαφορά Εργοτέλη και Ιωνικού μειώθηκε στον ένα βαθμό με πάντα πρώτη την ομάδα της Νίκαιας).

Ενώ ο ΠΟΑ, στάθηκε παλικαρίσια στο τοπικό ντέρμπι με τον Εργοτέλη, έπαιξε για την ιστορία και τον κόσμο του και παρέμεινε και αυτός θεωρητικά στο «κόλπο» της ανόδου, καθώς βρίσκεται μόλις 4 βαθμούς μακριά απο την πρώτη θέση.

Το κυριότερο όμως, δεν έδωσε τη χαρά στον αντίπαλο του (Εργοτέλη) να τον κερδίσει δυο φορές σε μια χρονιά, καθώς οι «κιτρινόμαυροι» σε ένα πολύ καλύτερο παιχνίδι απο αυτό του Παγκρητίου, είχαν στεφθεί νικητές στον αγώνα του πρώτου γύρου, στο κατάμεστο Ατσαλένιο (1-2).
Το παιχνίδι στο Παγκρήτιο στάδιο δεν ήταν καλό ποιοτικά και κυριάρχησε η δύναμη και τα δυνατά μαρκαρίσματα.
Ο Εργοτέλης άργησε να συνέλθει απο το σοκ του γρήγορου αυτογκόλ (2' Νικολακάκης) και ο ΠΟΑ στο πρώτο 45λεπτο ήλεγξε το παιχνίδι.
Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στον Εργοτέλη, ο οποίος ρίσκαρε, ισοφάρισε νωρίς, αλλά τα περίμενε...όλα απο τα πόδια του Λεάλ.
Το 1-1 κρίνεται μάλλον δίκαιο, αν αναλογιστούμε την εικόνα των δυο ομάδων και στα δυο 45λεπτα.
Η «κοιλιά» που δείχνει να κάνει ο Ιωνικός (2 ισοπαλίες και μια ήττα στα τελευταία 3 παιχνίδια) και η μείωση της διαφοράς στον ένα πόντο απο τον Εργοτέλη (με το Σούλη Παπαδόπουλο στον πάγκο έχει δυο νίκες και μια ισοπαλία), δείχνει ότι τα προγνωστικά δεν μπορούν να είναι ασφαλή σε τούτη τη φάση για την ομάδα που θα κατακτήσει το πρωτάθλημα και τον τίτλο.
 Ιωνικός και Εργοτέλης παραμένουν  τα μεγάλα φαβορί, ενώ ο ΠΟΑ, αν και ουδέποτε φώναξε ότι τον ενδιαφέρει η άνοδος, έρχεται απο πίσω, ως το απόλυτο αουτσάιντερ.

Read 1135 times Last modified on Friday, 10 February 2017 09:19