Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Η εξέδρα του Γεντί Κουλέ, στο ΟΦΗ-ΠΑΟΚ, με 7 χιλιάδες κόσμο, ιδανική ατμόσφαιρα και φιλάθλους των δυο ομάδων στο γήπεδο, είναι ένα δυνατό μήνυμα για την Σούπερ Λίγκ.

Κρίμα, που αγωνιστικά, ο ΟΦΗ δεν βρέθηκε σε τόσο καλή αγωνιστική βραδιά, όσο ήταν ο …κόσμος του.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ ήταν καλός.

Επαιξε έξυπνα, έδωσε χώρο στο φλύαρο ΠΑΟΚ του πρώτου 30λεπτου και «χτύπησε» με το εξαιρετικό γκολ του Παπαστεριανού.

Και αφού προηγήθηκε (ο ΟΦΗ), θυμήθηκε τα λάθη των πρώτων δυο αγωνιστικών.

Στην ισοφάριση του ΠΑΟΚ, χάνεται εύκολα η μπάλα πριν ο Μπίσεσβαρ τρυπήσει την άμυνα και πλασάρει ιδανικά για το 1-1.

Ενώ στο 1-2, το οποίο προήλθε από κόρνερ, η μπάλα πήγαινε άουτ, αλλά παρενέβη ο Στρέζος για να τη διώξει κόρνερ, να εκτελέσει ο Μπίσεσβαρ, να πηδήξει στο… Θεό ο Μάτος και να βάλει με δυνατή κεφαλιά τη μπάλα και την άμυνα του ΟΦΗ, στα δίχτυα.

Η φάση αυτή στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, είναι για μένα ΟΛΟ το παιχνίδι.

Αν ο ΟΦΗ πήγαινε στα αποδυτήρια με το 1-1, θα είχε άλλη ψυχολογία στο δεύτερο ημίχρονο.

Αντίθετα, του κόπηκαν τα πόδια!

Ο τιμωρημένος Παπαδόπουλος, που έδινε τη μάχη του, πάνω από τον πάγκο του ΟΦΗ, δίνει εντολή , στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, για την είσοδο Αραβίδη και Πλατέλλα, ώστε να δυναμώσει την επίθεση του.

Πριν γίνει η αλλαγή, ο Ζαμπά στο 53' με ένα σουτ-κεραυνό, ουσιαστικά τελειώνει το παιχνίδι με το 1-3.

Στην μεγάλη ευκαιρία του 59’ με τον Αραβίδη, ο οποίος πλασάρει ελάχιστα άουτ, οι ελπίδες του ΟΦΗ για κάτι καλό στο παιχνίδι, εξανεμίστηκαν.

Αν σε εκείνο το σημείο, γινόταν το 2-3, ποτέ δεν ξέρεις τι θα μπορούσε να γίνει στα 30 λεπτά αγώνα και με ένα ΠΑΟΚ, με ποιότητα μεν, αλλά και αρκετά «κενά» διαστήματα, στο παιχνίδι του.

Τρία παιχνίδια, ένας βαθμός για τον ΟΦΗ, στο ξεκίνημα του στην Σούπερ Λίγκ.

Το ξέραμε, ότι η κλήρωση ήθελε γερό στομάχι μέχρι και την 7η αγωνιστική.

Μαζί στις χαρές, μαζί και στις λύπες, που είπε όμως και ο Νάστος σε μια αρχηγική έκφραση μετά το τέλος του αγώνα.

Κρατάμε τον παλμό του κόσμου, το γεμάτο γήπεδο για τα μεγάλα ματς που έρχονται και ελπίζουμε σε καλύτερες μέρες!