Eίναι θαύμα ή μήπως όχι η 3η θέση για τον ΟΦΗ;

27 Oct 2019 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Το...θαύμα, του φετινού ΟΦΗ συνεχίζεται!

Μια ακόμη (σχετικά εύκολη) νίκη στο κάστρο του Γεντί Κουλέ και ο ΟΦΗ τρίτος στην βαθμολογία, μετά την ήττα της ΑΕΚ στο Καραισκάκης απο τον Ολυμπιακό, καθώς η Ενωση, ήταν η μοναδική ομάδα, που απειλούσε να βάλει απο κάτω, τον τρίτο ΟΦΗ.

Βλέποντας, ωστόσο, το ντέρμπι στο Καραισκάκης και την άνετη και καθαρή νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ, σε συνδιασμό με το πρόσφατο παιχνίδι Ολυμπιακός-ΟΦΗ, στο οποίο η κρητική ομάδα έβγαλε το ...λάδι των ερυθρόλευκων, σκεφτόμουν το εξής:

Μήπως τελικά, δεν είναι και τόσο...θαύμα η τρίτη θέση του ΟΦΗ, αλλά απόλυτα φυσιολογική εξελιξη, με βάση το ποδόσφαιρο που έχει παίξει μέχρι σήμερα;

Με πιο απλά λόγια: Ποιά ομάδα απο εκείνες που είναι κάτω  απο τον ΟΦΗ, έχει παίξει καλύτερη μπάλα, από αυτόν, για να είναι απο πάνω του.

Για μένα, καμία!

Ακόμα και η πολύ μέτρια φετινή ΑΕΚ, δεν φαίνεται να είναι η ομάδα που θα "φοβίσει" τον ΟΦΗ, όπως αυτός έχει παρουσιαστεί στις 8 πρώτες αγωνιστικές.

Η Ξάνθη, η οποία πριν το παιχνίδι στο Γεντι Κουλέ, ήταν στην 3η θέση, δεν μπορεί να θεωρηθεί ως ομάδα, καλύτερη απο τον ΟΦΗ.

Τρέχει στο γήπεδο, έχει καλή αμυντική λειτουργία, αλλά η επιθετικότητα της, δεν μπορεί να συγκριθεί με εκείνη του ΟΦΗ.

Στο Γεντί Κουλέ, ήταν επιθετικά ανύπαρκτη.

Αμυντικά, η Ξανθη, κατάφερε να κρατήσει τον ΟΦΗ στο πρώτο 45λεπτο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ, έδειξε φανερά την ανωτερότητα του και κατά την άποψη μου, κέρδισε μάλλον εύκολα και αυτό το παιχνίδι.

Και ας το καθάρισε στο 90' με το δεύτερο γκολ του Σεμέντο.

Είχε χαμένο πέναλτι με το Ναμπί στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο αν γινόταν γκολ, το παιχνίδι θα ήταν πολύ πιο εύολο.

Ενω, μετά το 1-0 με τον Φιγκερέιδο, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, σφυροκόπησε την εστία του αντιπάλου για ένα 20λεπτο και απο καθαρή αστοχία, δεν καθάρισε το παιχνίδι με ένα δεύτερο γκολ, για να τελειώσει νωρίτερα το ματς.

Απο ένα προσωπικό λάθος, του γκολκήπερ Σωτηρίου, η Ξάνθη με τον Στάργκεον πήγε να κάνει τη ζημιά στην μοναδικη φάση, που έγινε ουσιατικά επικίνδυνη.

Μα, είναι λογικό, όταν παίζει ο τρίτος (Ξάνθη), με τον πέμπτο (ΟΦΗ) να κάνει και ο αντίπαλος μια καθαρή ευκαιρία.

Απόλυτα δίκαια, τρίτος ο ΟΦΗ, λοιπόν.

Γιατί πολύ απλά, κανείς δεν είναι καλύτερος απο αυτόν, τουλάχιστον με τα όσα έχουμε δεί μέχρι σήμερα.

Σε επιθετικότητα, σταθερότητα, αποτελέσματα.

Ο ΟΦΗ, καθαρίζει σαν...αυγό τους αντιπάλους του, στο Γεντί Κουλέ και αν στην Ελλάδα υπήρχε ποδοσφαιρικη αξιοκρατία, αυτή η ομάδα, που κάνει φανερά πρωταθλητισμό, θα μπορούσε να χτυπάει στόχους, που μόνο στα ...όνειρα, τους έχει δεί ο φίλαθλος κόσμος του.

Επειδή όμως, είμαστε στην Ελλάδα, ας αρκεστούμε σε αυτό που έχει γίνει σήμερα, το οποίο έτσι και αλλιώς είναι πραγματικά, πολύ υψηλότερο ταβάνι, απο αυτό που θα περίμενε και ο πιο αισιόδοξος άνθρωπος της ομάδας.