Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Συνήθως λέμε και γράφουμε για την ομάδα που κάνει τα εύκολα δύσκολα.

Ο φετινός ΟΦΗ, είναι το ακριβώς αντίθετο.

Είναι η ομάδα, που κάνει τα δύσκολα, εύκολα!

Στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο, ο αντίπαλος, έβαλε δύσκολα, όταν ο Γεωργιανός Αραμπούλι, που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο, αρκετά προβλήματα στο ανοιχτό γήπεδο, έκανε στο 9' το 0-1, αφήνοντας τον ΟΦΗ και πάλι πίσω στο σκορ.

Η συνταγή για τον ΟΦΗ, ήταν ακριβώς η ίδια, όπως στα παιχνίδια με Παναιτωλικό και (κυρίως) με τον Αστέρα Τρίπολης, όταν βρέθηκε σε "πρόβλημα" σε ότι αφορά στο παιχνίδι:

Καθαρό μυαλό, πίστη στο σχέδιο και το πλάνο που οι παίκτες είχαν δουλέψει με τον προπονητή.

Και κυρίως: Φουλ επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, που είναι το "καλό" του ΟΦΗ, στα περισσότερα παιχνίδια μέχρι σήμερα και αυτό πιστώνεται στα θετικά και της φυσικής κατάστασης, που έχει η ομάδα!

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ είχε "θέματα" με τον Πανιώνιο, ο οποίος έπαιξε πολύ κλειστά και ο ΟΦΗ δεν είχε καλές επιλογές, για να διασπάσει την άμυνα του αντιπάλου.

Το έκανε τελικά στο 31' όταν μετά απο μια καλή εκτέλεση φάουλ, σε ένα απο τα πολλά που είχε κερδίσει μέχρι εκείνο το σημείο, ο ΟΦΗ περιμετρικά, ο Σεμέντο, τρύπωσε στην μικρή περιοχή και με μια κοντινή προβολή έφερε το παιχνίδι στα ίσια, για το 1-1.

Στο 40' ο ΟΦΗ παρ' ολίγο να πληρώσει και πάλι το κακό αμυντικό του, τρανζίσιον.

Ο Νάστος έχασε τον επικίνδυνο Αραμπούλι και ο Γιαννούλης μέχρι να επιστρέψει στην άμυνα, είχε δώσει την ευκαιρία στον Παπανικολάου, να τελειώσει με επιτυχία τη φάση για το 1-2.

Ευτυχώς για τον ΟΦΗ, το VAR, έσωσε την κατάσταση, σε μια φάση που ο διαιτητής Σέζος, είχε δείξει "παίζετε" στο αντικανονικό μαρκάρισμα, που έγινε απο πίσω στον Σεμέντο, αλλά τελικά εκ των υστερων, με την βοήθεια της εικόνας, πήρε πίσω το λάθος του και ακύρωσε σωστά το γκολ.

Με το 1-2 στην πλάτη, ίσως ο ΟΦΗ είχε πιο δύσκολη δουλειά, για να "σκοτώσει" τον πληγωμένο βαθμολογικά Πανιώνιο (με το -6 που ξεκίνησε και το -2 που είναι σήμερα).

Η σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως, δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο μέρος.

Ο ΟΦΗ μπήκε...σεληνιασμένος, ενώ ο Πανιώνιος, έμεινε στα αποδυτήρια.

Μέχρι οι Νεοσμυρνιώτες να ηρεμήσουν απο τα νεύρα τους, για το ακυρωθέν γκολ στο Γεντί Κουλέ, οι "δαίμονες" του ΟΦΗ στην επίθεση (και είναι πολλοί!) είχαν τελειώσει το παιχνίδι!

Στο 55' ο ΟΦΗ σε μια φάση που οι αμυντικοί του Πανιωνίου "'εχασαν" την μπάλα, κάνει την  ανατροπή.

Ο ορεξάτος Σεμέντο, περνάει έξοχα τη μπάλα στον Φιγκειρέντο, αυτός την "σπάει" γλυκά στον Νέιρα, ο οποίος κάνει μια υπέροχη κίνηση-φορ, βάζοντας πλάτη τον αμυντικό και με ένα ποιοτικό πλασέ στέλνει...αδιάβαστο τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2-1.

Το Γεντί Κουλέ παίρνει φωτιά και κάπου εκεί ξεκινάει ένα ακόμη επιθετικό κρεσέντο του ΟΦΗ, με σπουδαία μπάλα και επιθετική ποιότητα.

Οι τελικές (με 21 τελείωσε και σε αυτό το παιχνίδι ο ΟΦΗ), διαδέχονται η μια την άλλη στα καρέ του Πανιωνίου και στο 71' ο Τσιλιανίδης (4 γκολ-πρώτος σκόρερ του ΟΦΗ), τελειώνει τη σεμνή τελετή, με ωραίο πλασέ, μετά την ασίστ του Κοροβέση.

Στο 82' ο Σεμέντο, στο καλύτερο του γκολ απο τα τρία, που έχει βάλει στα δυο τελευταία παιχνίδια με τον ΟΦΗ, δίνει διαστάσεις θριάμβου, στο παιχνίδι με ένα έξοχο διαγώνιο πλασέ για το 4-1.

Και κάπως έτσι, ένα ακόμη παιχνίδι που πήγε να γίνει δύσκολο, για τον ΟΦΗ, τελικά εξελίχθηκε σε  εύκολο!

Τίποτα όμως, δεν γίνεται στην τύχη.

Η αγωνιστική νοοτροπία της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο και η ψύχραιμη αντίδραση μετά το 0-1, ανέδειξε σε ένα ακόμη παιχνίδι την "ψυχή", αλλά και την επιθετική ποιότητα της ομάδας, η οποία αποθεώθηκε ξανά απο τον κόσμο της, σε ένα ακόμη ωραίο φετινό ποδοσφαρικό απόγευμα στο Γεντί Κουλέ, όπου όσοι βρέθηκαν, δεν το μετάνοιωσαν και έφυγαν "χορτασμένοι" απο τη μπάλα που έπαιξε ο ΟΦΗ.

Αλλά και χαρούμενοι, γιατί η χρονιά εξελίσσεται σε όνειρο, απο το οποίο, κανείς οπαδός του ΟΦΗ, δεν θέλει να ξυπνήσει...