Kαλό μομέντουμ

07 Sep 2019 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη
Με τρία γκολ
(13' Βαζ, 20' Ναμπί, 40' Φιγκειρέντο) στο πρώτο ημίχρονο και ένα δοκάρι (Σεμέντο) ο ΟΦΗ κέρδισε με 3-1 τον Πλατανιά, στο Παγκρήτιο στάδιο, σε ένα παιχνίδι με αρκετές δοκιμές σε πρόσωπα και θέσεις απο τον Γιώργο Σίμο, ενόψει του Σαββατιάτικου αγώνα με τον Παναιτωλικό στο Γεντί Κουλέ.

Στο πρώτο ημίχρονο (44' Λουκίνας) σκόραρε και ο Πλατανιάς, σε ένα 45λεπτο με 4 γκολ, ένα δοκάρι και αρκετές ευκαιρίες.

Οι Χανιώτες είχαν και ένα δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο (50' Λουκίνας), όπως και ο ΟΦΗ με το Ναμπί (64' με φάουλ).

Στο "χορταστικό" φιλικό, ο τεχνικός του ΟΦΗ τσέκαρε την ετοιμότητα κάποιων παικτών, όπως οι Μαρινάκης (σε θέση αριστερός στόπερ), Δεληγιαννίδης (αριστερός μπακ), Μπράουν (δεξιός μπακ), Σακόρ (σε ρόλο κόφτη), ενώ σεφτέ με την ομάδα έκαναν οι Βάζ και Φιγκερέιδο, οι οποίοι βρήκαν δίχτυα και φώναξαν στην τεχνική ηγεσία ότι είναι εδώ.

Στο τελευταίο ημίωρο, ο Σίμος, έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους Κουτρουμπή και Στάικο, οι οποίοι φαίνεται να θέλουν το...χρόνο τους ακόμη.

Η ετοιμότητα του ΟΦΗ με την αγωνιστική εικόνα της ομάδας στο πρώτο 45λεπτο (ο Σίμος ξεκούρασε Μάνο και Μεγιάδο), φαίνεται να είναι σε καλό βαθμό, ενόψει του αγώνα με τον Παναιτωλικό.

Ειδικά στο πρώτο 45λεπτο, ο ΟΦΗ ήταν ορεξάτος και είχε καλό ρυθμό στο παιχνίδι του, ενώ ήταν και αποτελεσματικός με τα τρία γκολ που πέτυχε.

Γενικά ο ΟΦΗ, δείχνει να είναι σε καλό μομέντουμ και το καλό ξεκίνημα της ομάδας στο πρωτάθλημα, έχει φέρει καλή ψυχολογία στο ποδοσφαιρικό τμήμα.

Τα δυο συνεχόμενα φιλικά με τον Πλατανιά (Τετάρτη-Σάββατο), είχαν τον χαρακτήρα, η ομαδα να μην χάσει το ρυθμό της, απο τη νίκη επί του ΠΑΟ (λόγω της διακοπής του πρωταθλήματος), να δοκιμάσει η τεχνική ηγεσία κάποια πράγματα για το παιχνίδι με τον Παναθηναικό, αλλά και να τσεκάρει την αγωνιστική ετοιμότητα κάποιων παικτών, όπως και έγινε.