winnerkorts

Ο ΟΦΗ ΔΕΝ είχε και ΔΕΝ πήρε γκολτζή

18 Feb 2019 Written by

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Η μεταγραφική περίοδος τελείωσε, ο ΟΦΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ και ΔΕΝ ΠΗΡΕ γκολτζή για να λύσε το πρόβλημα του.

Στο ποδόσφαιρο, μπορεί να ισοπεδώνεις τον αντίπαλο για 90 λεπτά, αλλά αν δεν έχεις τον παίκτη να...κουνήσει τα δίχτυα, μπορεί και να το χάσεις!

Ο σημερινός ΟΦΗ, δεν σκοράρει ούτε με...αίτηση!

Δεν έχει τον παίκτη, να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Δεν τον είχε και πριν τη μεταγραφική περίοδο, του Ιανουαρίου, όπου σκόραρε με...αίμα.

Δεν τον έχει και τώρα.

Με τη Λαμία, βέβαια ο ΟΦΗ δεν είχε τα δυο σέντερ φορ (Βουό και Γιακουμάκη), αλλά και αυτοί δεν είναι μεγάλοι σκόρερ.

Ο δε Πέρσον, δεν είναι σίγουρα, ο παίκτης που θα λύσει το πρόβλημα, για να μην γράψω τίποτε χειρότερο.

Παρ' ότι η ομάδα, μετά τις μεταγραφές του Ιανουαρίου, είναι περισσότερο δημιουργική, ο 19χρονος Βραζιλιάνος Φερέιρα είναι μια μαύρη γαζέλα που χαίρεσαι να τη βλέπεις, να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά, ότι καλό και αν δημιουργείται έξω απο το 16μετρο, χαλάει μέσα σε αυτό.

Στο ποδόσφαιρο λένε, ότι όταν κάνεις ευκαιρίες, θα μπεί και το γκολ, το ερώτημα για τον ΟΦΗ, είναι το... πότε θα γίνει αυτό;

Ο ΟΦΗ δεν έχει το σεντερ φορ, με την προσωπικότητα και την ποιότητα, να διευκολύνει τα πράγματα και να δώσει στην ομάδα το λεγόμενο, εύκολο γκολ.

Στον ΟΦΗ του σήμερα, το γκολ, όχι μόνο δεν είναι εύκολο, αλλά μοιάζει με τον πιο δύσκολο μαθηματικό γρίφο!

Το γκολ δεν είναι τρογονομετρία όμως, ούτε πυρηνική φυσική.

Είναι απλό. Εχεις τον παίκτη, που θα το βάλει, είσαι ευτυχισμένος.

Δεν τον έχεις, βασανίζεσαι και δεν μπορείς να σηκώσεις κεφάλι.

Η τιμωρία του ΟΦΗ με τη Λαμία (1-3), είναι πραγματικά, πολύ σκληρή.

Aυτός είναι όμως, ο νόμος του ποδοσφαίρου. Κερδίζει αυτός που θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Μέχρι το 38' όταν αυτός ο αθεόφοβος Βαζ, έχασε την ευκαιρία της χρονιάς, φάτσα με το κενό τέρμα (!), ο ΟΦΗ είχε παίξει μπάλα για ένα σκορ 3-0 με τη Λαμία, που ήταν σε πανικό, είχε κορυφαίο τον τερματοφύλακα της (Μελίσας) και έκανε... καθυστερήσεις απο το 30' (κίτρινη Μελίσσας), για να βγάλει με το μηδέν το ημίχρονο!

Και αντί να "τελειώσει" το παιχνίδι απο το πρώτο κι' όλας 45λεπτο (9 τελικές στα 35 λεπτά είχε ο ΟΦΗ), το άφησε να...σπαρταράει και το πλήρωσε!

Ο ΟΦΗ, σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, δεν βγήκε απο τα αποδυτήρια στο δεύτερο 45λεπτο.

Εμεινε στα..υπόγεια του Γεντί Κουλέ, να κλαίει τις χαμένες ευκαιρίες, του πρώτου ημιχρόνου.

Ετσι, η Λαμία, αφού επιβίωσε απο την καταιγίδα, περίμενε την ...ευκαιρία της και σκότωσε τον ΟΦΗ!