Κρίμα για τον ΟΦΗ: Η Ξάνθη με ένα σούτ στο παιχνίδι του έκλεψε την πρόκριση!

31 Jan 2017 Written by

Ο ΟΦΗ έκανε συγκινητική προσπάθεια απέναντι στην Ξάνθη, έφτασε σε σκορ πρόκρισης, όταν προηγήθηκε με 2-0 με γκολ απο τους Χαντί (23') και Βουό (66'), αλλά η Ξάνθη, ε ένα σούτ στο παιχνίδι (!) κατάφερε να «κλέψει» την πρόκριση με το γκολ του Λουσέρο στο 76'. Ετσι η Ξάνθη με το εκτός έδρας γκολ σε συνδιασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα στα «Πηγάδια» πήρε την πρόκριση.Κρίμα για τον ΟΦΗ, ο οποίος έκανε σπουδαία εμφάνιση.

Ετσι τελείωσε η φετινή πορεία του ΟΦΗ στο Κύπελλο. Κατάφερε να κερδίσει στο Γεντί Κουλέ, Παναθηναικό, Ηρακλή και Ξάνθη και έφτασε ένα βήμα απο τους "8" του Κυπέλλου Ελλάδος.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Νάστος, Μιλοσάβλιεφ, Οστοιτς, Βουό, Χαντί, Μάνος (74' Χίσι), Κομεσίδης, Κιάσσος, Βαλλιάνος (67' Παντίδος), Μητρόπουλος (85' Ογκμποε).

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβάνος, Ντε Λούκας, Σολτάνι (+90' Ορφανίδης), Λουσέρο, Βασιλακάκης, Περέιρα, Φλίσκας, Λάζιτς (86' Ράνος), Λισγάρας, Καμαρά (66' Πιτσέτι).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΣΧΟΛΙΟ: Χωρίς κάτι ιδιαίτερο το πρώτο δεκάλεπτο. Η Ξανθη με το 1-0 του πρώτου αγώνα παίζει συντηρητικά. Ο ΟΦΗ δείχνει να πατάει καλύτερα, σε αυτό το πρώτο κομμάτι του αγώνα.

23' TO 1-0  ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ. Σέντρα του Κιάσσου, μετά απο κοντρόλ του Μάνου η μπάλα στον Χαντί, ο οποίος με μονοκόματο σούτ μέσα απο την περιοχή άνοιξε το σκόρ. Υπέροχο γκολ για τον Αγγελο Χαντί!

Ισοφαριζει το 1-0 του πρώτου αγώνα ο ΟΦΗ (Είχε χάσει με 1-0 στα Πηγάδια).

ΣΧΟΛΙΟ: Με προσεκτική αμυντική λειτουργία, πάθος στο παιχνίδι του και αξιοποίηση της πρώτης φάσης στον αγώνα, ο ΟΦΗ πέτυχε ένα γρήγορο γκολ και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.

34' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Κόρνερ ο Χαντί, καρφωτή κεφαλιά του Κομεσίδη απο το σημείο του πέναλτι, μπλοκάρει ο γκολκήπερ της Ξάνθης.

36' Κίτρινη κάρτα στον Μητρόπουλο.

40' Κίτρινη κάρτα στον Οστοιτς.

45' Κίτρινη κάρτα Λουσέρο.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0

ΣΧΟΛΙΟ: Ο ΟΦΗ έχει πολύ καλή αμυντική λειτουργία στο πρώτο 45λεπτο και χωρίς να εντυπωσιάσει έχει πετύχει το γκολ που χρειαζόταν για να διεκδικήσει την πρόκριση επί της Ξάνθης.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

56' Κίτρινη κάρτα ο Μιλοσάβλιεφ.

58' Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα.

ΣΧΟΛΙΟ: Δυνατό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΟΦΗ να αμύνεται σωστά και να μην έχει κινδυνεύει απο την Ξάνθη. Χωρίς φάσεις μέχρι το 60' η αναμέτρηση.

66' Το 2-0 για τον ΟΦΗ. Ο Βουό με προσωπικό γκολ με πλασέ μέσα στην περιοχή και αφού πλάσαρε με ατους αμυντιούς της Ξάνθης, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Σκορ πρόκρισης για τον ΟΦΗ!

72' Κίτρινη κάρτα στον Βασιλακάκη.

76' Το 2-1 για την Ξάνθη. Ο Λουσέρο με σούτ έξω απο την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στο «Γ» της εστίας του Δερμιτζάκη.

87' Κίτρινη κάρτα ο Γουάλας.

89' Ο Ογκμποε μπαίνει μόνος στην περιοχή της Ξάνθης, τον ανακόπτει την τελευταία στιγμή ο Λουσέρο.

+90 Ο Ράνος σουτάρει έξω απο την περιοχή, ο Δερμιτζάκης διώχνει με τις γροθιές.

+90 Πεσμένος στο έδαφος ο Χαντί κάνει την προβολή, αλλά  ο γκολκήπερ της Ξάνθης μπλοκάρει.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 2-1.

Κρίμα για την προσπάθεια του ΟΦΗ. Εκανε σπουδαίο παιχνίδι απέναντι στην Ξάνθη, αλλά έχασε την πρόκριση απο ένα σούτ της Ξάνθης, η οποία με το εκτός έδρας γκολ, πήρε την πρόκριση.

Εδώ τελειώνει η φετιν'πορεία του ΟΦΗ στο Κύπελλο. Κατάφερε να κερδίσει στο Γεντί Κουλέ, Παναθηναικό, Ηρακλή και Ξάνθη και έφτασε έα βήμα απο τους "8" του Κυπέλλου Ελλάδος.

Read 2624 times Last modified on Wednesday, 01 February 2017 14:02