Στα χέρια του ΟΦΗ η άνοδος-Μπορούσε νίκη, έμεινε στο «Χ» με τον Ιωνικό

17 Apr 2016 Written by

Στην κορυφή του 4ου ομίλου της Γ Εθνικής βρίσκεται ο ΟΦΗ μετά την ισοπαλία στη Νίκαια με τον Ιωνικό (1-1) και την ήττα του Φωστήρα στον Κρουσώνα (3-2).

Η κρητική ομάδα έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει με δυο βαθμούς στην μάχη του τίτλου αν κέρδιζε το παιχνίδι, αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την συντριπτική της εδαφική υπεροχή στο δεύτερο ημίχρονο.

Σημείο-κλειδί της αναμέτρησης το γκολ της ισοφάρισης που δέχθηκε ο ΟΦΗ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Αν ο ΟΦΗ πήγαινε στα αποδυτήρια με το 0-1, τότε το παιχνίδι ίσως εξελισόταν διαφορετικά.

Ο ΟΦΗ κατέφερε να προηγηθεί στο 41' με ένα φανταστικό γκολ απο τον Βραζιλιάνο Καλέ ο οποίος έστειλε την μπάλα στο «Γ» της αντίπαλης εστίας.

Οι παίκτες του ΟΦΗ δεν κατάφεραν να κρατήσουν το 0-1 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και στις καθυστερήσεις δέχθηκαν την ισοφάριση απο τον Σάμιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ έπαιξε στο μισό γήπεδο τον αντίπαλο του.

Στο 75' ο Καλέ, στο 85' ο Γουόρντεν, στο 89' ο Κιάσσος, είχαν καλές στιγμές για να σκοράρουν, αλλά το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Ανασταλτικός παράγοντας για τον ΟΦΗ ήταν και οι δυο αναγκαστικές αλλαγές των Πίτσου και Νάστου, οι οποίοι βγήκαν λόγω τραυματισμού απο τον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ιωνικός τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με β' κίτρινη του Παντελίδη (την επιδίωξε).

Πάντως ακόμα και η ισοπαλία απο τη στιγμή που έχασε ο Φωστήρας στον Κρουσώνα (3-2) έστειλε τον ΟΦΗ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η κρητική ομάδα διατηρεί στα χέρια της το αβαντάζ για τον τίτλο, απο τη στιγμή που υποδέχεται τον Φωστήρα την τελευταία αγωνιστική στο Γεντί Κουλέ.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Σταθόπουλου (Δυτικής Αττικής).

Διαιτητής: Σταθόπουλος (Δυτικής Αττικής)

Iωνικός: Παλιγίνης, Αργυρίου (65' Μιχελής), Δημακάκος, Προβατίδης, Κρητικός, Σιμιτσής, Παντελίδης, Σαμιος, Ρόβας, Κατσικιάς, Περνιδάκης.

Στον πάγκο οι: Μιχαλάκος, Μαυρουδής, Μιχελής, Μάνης, Ανδριανόπουλος, Αθανασόπουλος, Νικολέτος.

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Πίτσος (30' Πατινιώτης), Κώτσιος, Ραπτάκης, Νάστος (53' Μπουρσέλης), Περογαμβράκης (70' Γουόρντεν), Φραγκουλάκης, Καλέ, Χαντί, Φαμπίνιο.

Στον πάγκο οι: Mπολάκης, Γουόρντεν, Πατινιώτης, Κασμερίδης, Φαζός, Μπουρσέλης, Φουκαράκης.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2' Κεφαλιά του Κρητικού απο κοντά, μπλοκάρει ο Δερμιτζάκης.

13' Η πρώτη καλή φάση για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Καλέ, δυνατό πλασέ του Περογαμβράκη, η μπάλα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

17' Επικίνδυνη σέντρα του Δημακάκου, ο Δερμιτζάκης, μπλοκάρε με δυσκολία στο δεύτερο δοκάρι.

30' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Πατνιώτης στην θέση του Πίτσου, που τραυματίστηκε.

40' Επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Αργυρίου, η μπάλα λίγο πανω απο τα δοκάρια του Δερμιτζάκη.

41' Το 0-1 για τον ΟΦΗ. Ο Καλέ με ένα εκπληκτικό σούτ απο το ύψος της περιοχής, στέλνει τη μπάλα στο  «Γ» και κάνει το 0-1 για τον ΟΦΗ μέσα σε πανηγυρισμούς!!!

+45 Ο Ιωνικός ισοφαρίζει σε 1-1 με πλασέ του Σάμιου μέσα απο την περιοχή στην μοναδική στιγμή αδράνειας του ΟΦΗ.

53' Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Μπουρσέλης στη θέση του τραυματία Νάστου.

70' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Γουόρντεν στη θέση του Περογαμβράκη.

75' Ο Καλέ σε θέση βολής πλασρει μέσα απο την περιοχή ο Κρητικός διώχνει λίγο πριν η μπάλα περάσει την γραμμή τέρματος.

85' Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Χαντί, ο Γουόρντεν κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα άουτ.

89' Σούτ του Κιάσσου απο το ύψος της περιοχής διώχνει ο γκολκήπερ του Ιωνικού.

90' Αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Παντελίδη του Ιωνικού (την ήθελε).

Read 3595 times Last modified on Tuesday, 19 April 2016 16:36