Κρίμα! Μπορούσε την (πρώτη) νίκη ο ΟΦΗ στη Λαμία

07 Oct 2018 Written by

Ο ΟΦΗ έφτασε πολύ κοντά στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά τελικά έμεινε στο 1-1 με τη Λαμία εκτός έδρας.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 61’ με κοντινή προβολή του Νέιρα, μετά από σέντρα σουτ του Πλατέλλα, αλλά ο διαιτητής Ευαγγέλου έδωσε πέναλτι στο 78’ σε πέσιμο του Μαστούρ, μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Κοροβέση.

Οι διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ για την υπόδειξη, δεν άλλαξαν την απόφαση του διαιτητή και ο Μπαράλες με εύστοχη εκτέλεση, διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, οι παίκτες του ΟΦΗ, έπεσαν απογοητευμένοι στο χορτάρι, καθώς βρέθηκαν πολύ κοντά σε ένα πολύτιμο τρίποντο, που θα ήταν το πρώτο μετά από 6 αγωνιστικές, αλλά έμειναν στην  εκτός έδρας ισοπαλία, που είναι η δεύτερη φέτος μετά το 2-2 της πρεμιέρας με τον Πανιώνιο.

Ο ΟΦΗ μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι, καθώς δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον αντίπαλο του.

Η αμυντική λειτουργία της ομάδας ήταν φανερά καλύτερη σε σχέση με άλλα παιχνίδια.

Ο ΟΦΗ είχε τις πιο καθαρές ευκαιρίες για να σκοράρει, με τον Αραβίδη στο 20’ , τον Πλατέλλα στο 42’ και το Νέιρα στο +45.

Η Λαμία στο πρώτο 45λεπτο είχε μόνο μια φάση με τον Μπαράλες (κεφαλιά) στο 32’.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 61’ με το Νέιρα, η Λαμία χωρίς καθαρές φάσεις στην εστία του ΟΦΗ, προσπάθησε για την ισοφάριση και τελικά τη βρήκε με ένα πέναλτι (πέσιμο του Μαστούρ από μαρκάρισμα του Κοροβέση) το οποίο έφερε διαμαρτυρίες από πλευράς ΟΦΗ και το μετέτρεψε σε γκολ ο Μπαράλες για το τελικό 1-1.

Διαιτητής:  Ευαγγέλου (Αθηνών)

Boηθοί: Kαρατζίκας (Αθηνών), Καρσιώτης (Αθηνών).

4ος: Κουτσιαύτης (Αρτας)

H σύνθεση της Λαμίας: Σαράνοφ, Σκόνδρας (60' Βασιλαντωνόπουλος), Βάντερσον, Αντέντζο, Αναστασιάδης, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Επστάιν, Καραγκούνης (54' Καραμάνος), Μπερτόλιο, Μπαράλες.

Στον πάγκο οι: Μελίσσας, Τσούκαλος, Μαστούρ, Βασιλαντονόπουλος, Καραμάνος, Καρυπίδης, Πλιάτσικας.

Η σύνθεση του ΟΦΗ: Στρέζος, Αργυρόπουλος (83' Δεληγιαννίδης), Νάστος, Βουό, Πλατέλλας, Αραβίδης (59' Ντίνας), Μιχόγεβιτς, Μεγιάδο, Κοροβέσης, Νέιρα (72' Παπαστεριανός), Ποτουρίδης.

Στον πάγκο οι: Σωτηρίου, Ντίνας, Κουτσιανικούλης, Κυριακίδης, Παπαστεριανός, Δεληγιαννίδης, Σάσι.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

Παιχνίδι κέντρου στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς φάσεις μπσοτά στις δυο εστίες.

12' Κίτρινη κάρτα στον Ποτουρίδη.

20' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ωραία σέντρα του Πλατέλλα στο δεύτερο δοκάρι για τον Αραβίδη, που πήρε την κεφαλιά, αλλά ο γκολκίπερ Σαράνοφ, μπλόκαρε τη μπάλα.

27' Κίτρινη κάρτα στον Καραγκούνη για σκληρό μαρκάρισμα στον Αραβίδη.

Ημίωρο 0-0 στη Λαμία, σε ένα κλειστό παιχνίδι, με τον ΟΦΗ να έχει τη μοναδική αξιόλογη φάση του αγώνα με τον Αραβίδη στο 20'.

32’ Απειλεί η Λαμία. Εκτέλεση φάουλ του Επστάιν, κεφαλιά του Μπαράλες, μπλοκάρει ο Στρέζος.

42’ Ο ΟΦΗ ξεδιπλώνεται ωραία στην κόντρα επίθεση, ο Πλατέλλας, σουτάρει δυνατά αλλά ο γκολκίπερ Σαράνοφ, κάνει μεγάλη επέμβαση και κρατάει το μηδέν για την ομάδα του. Σπουδαία ευκαιρία για τον ΟΦΗ.

+45 O Nέιρα σε καλή θέση στο ύψος της περιοχής, σουτάρει η μπάλα πάνω απο το οριζίντιο δοκάρι. Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0. Δυνατό και ισορροπημένο παιχνίδι. Ο ΟΦΗ θα μπορούσε πάντως να έχει σκοράρει στις 2-3 καλές στιγμές που έχει δημιουργήσει, με κορυφαία του Πλατέλλα στο 42'.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο! Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.

54' Πρώτη αλλαγή για τη Λαμία. Ο Καραμάνος, αντί του Καραγκούνη, στο παιχνίδι.

59' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας στη θέση του Αραβίδη.

61' ΓΚΟΟΟΛ. Το 0-1 για τον ΟΦΗ! Ο Πλατέλλας σουτάρει δυνατά, η μπάλα κοντάρει στον Νέιρα και καταλήγεια στα δίχτυα!

Προηγήθηκε ωραίο συνδιαστικό παιχνίδι του ΟΦΗ, με κάθετη πάσα του Μιχόγεβιτς στον Βουό και γύρισμα του Ντίνα, πριν πάει η μπάλα στον Πλατέλλα.

67' Κίτρινη κάρτα στον Μπλάζιτς.

71’ Κίτρινη κάρτα στο Νέιρα.

72’ Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Παπαστεριανός στη θέση του Νέιρα.

76' Κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον, ο οποίος ανακόπτει τον Βού που έμπαινε μόνος.

78' Ο διαιτητής σφυρίζει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κοροβέση στον Μαστούρ. Διαμαρτυρίες απο τους παίκτες του ΟΦΗ  για την υπόδειξη του διαιτητή. Κίτρινη κάρτα στο Νάστο για διαμαρτυρία. Το πέναλτι εκτελεί ο Μπαράλες και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-1).

83' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Δεληγγιανίδης αντί του Αργυρόπουλου. Αναγκαστική η αλλαγή, καθώς αποχωρεί τραυματίας ο Αργυρόπουλος.

88' Κίτρινη κάρτα στον Βουό.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις στο παιχνίδι.

+90 Σε πλεονεκτική θέση ο Νουό, μετά το λάθος του Αναστασιάδη, κάνει το γύρισμα διώχνουν οι αμυντικοί.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 1-1

Απαρηγόρητοι οι παίκτες του ΟΦΗ, μετά τη λήξη. Εφτασαν πολύ κοντά σε ένα σημαντικό διπλό, που θα ήταν η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά δεν την πήραν.

Εμειναν στην δεύτερη φετινή εκτός έδρας ισοπαλία (μετά το 2-2 με τον Πανιώνιο στην πρεμιέρα).

Πηγή:ofi1925.gr

Read 2501 times Last modified on Wednesday, 10 October 2018 17:39